4 декември 2009[justify]
Берлин. Международната организация „Трансперънси интернешънъл” публикува доклад за липсата на закони при оповестяването на сигнали за корупция и възпрепятстването на борбата с корупцията. В него се посочва, че повечето от 10-те европейски държави, включени в новия доклад на „Трансперънси интернешънъл” показват липса за подходящи закони за закрила на информаторите, които често поемат рискове и се противопоставят на възможните санкции за да разкрият нередности, включително и корупция.
В допълнение към посочването на празнотите в законодателството, докладът идентифицира противоречивото или негативно отношение към тези, които съобщават за злоупотреби в България, Чехия, Естония, Унгария, Ирландия, Италия, Латвия, Литва, Румъния и Словакия. Подобно негативно възприемане разубеждава добре осведомените хора да разкриват данни за корупция.
„Недостатъчната защита в резултат води до не съобщаване за престъпленията. Изнасящите информация трябва да бъдат закриляни срещу отмъщение. Трябва да има и ефективни механизми за разследване на техните обвинения”, казва Маклос Маршал, директор за Европа и Централна Азия в „Трансперънси интернешънъл”.
***
Вашингтон. Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън, отпътувайки от Вашингтон за Брюксел за преговори със съюзниците от НАТО, изрази големи надежди, че редица от страните-членки на Алианса ще обявят скоро своите планове да изпратят допълнителни войници и помощи в Афганистан.
Клинтън, говорейки пред репортери преди да отпътува за Брюксел, каза, че тя също ще разясни на външните министри на НАТО какво е имал предвид президента на САЩ Барак Обама, когато е казал, че американските войници ще започнат да с изтеглят от Афганистан през 2011 г.
„Окуражени сме, че ние ще имаме утре, а и след това, редица публични обявления относно изпращането на допълнителни войници, цивилни служители, и помощ за развитието”, каза тя.
„Отговорът бе позитивен”, добави тя.
„Говорих с около 20,25 мои колеги през изминалата седмица. И мога да кажа, че има разбиране на важността на мисията, която президента (Барак Обама) описа”, каза още държавният секретар на САЩ.
***
Делхи. Русия може да повлияе на правителството на Пакистан, което да започне активно да се бори с тероризма, каза премиерът на Индия Манмохан Сингх в интервю за руските медии в преддверието на визитата му в Москва.
„Ние сме убедени, че от позицията на велика държава, Русия може да въздейства на правителството на Пакистан. И, както се надяваме, руското влияние ще бъде използвано да се убеди Пакистан, че използването на тероризма като инструмент на държавната политика е непродуктивно и противоречи на курса на добросъседство”, каза Сингх, който ще посети Москва на 6-8 декември.
***
Вашингтон/Берлин. САЩ сигнализираха, че търпението им относно Иран се изчерпва и казаха, че Техеран има до края на годината, за да приеме представеното от ООН предложение за дообогатяване на иранския уран зад граница.
Увеличавайки международния натиск върху Иран във връзка с неговата ядрена програма, германският канцлер Ангела Меркел заяви, че „търпението ни е поставено на голямо изпитание” и трябва да бъде обмислена възможността за налагането на нови санкции, ако Иран продължи да отклонява предложението на ООН.
Вашингтон и Берлин направиха предупрежденията, след като по-рано през седмицата Техеран обяви, че планира да построи още 10 завода за обогатяване на уран, а иранският президент Махмуд Ахмадинеджад каза, че не вижда повече необходимост от преговорите със Запада.
***
Тел Авив. Вътрешнополитическите проблеми, с които се сблъскват лидерите на Израел и Палестинската автономия, поставят под съмнение възможността за скорошно подновяване на мирните преговори, каза секретарят на Съвета за сигурност на Русия Николай Патрушев.
През последните два дни Патрушев се срещна с израелски и палестински ръководители, които, прекъсвайки преди една година диалога за решаването на двустранния конфликт, засега не могат да съгласуват условията за връщане на масата на преговори.
„Те казват – и едните, и другите -, че са заинтересовани от преговорите, но те имат различни подходи. Затова аз имам съмнения относно това, че те в скоро време ще намерят пътя към тези преговори, защото на тях на първо място им пречат вътрешните проблеми. Но аз мисля, че те не разполагат с друг път и рано или късно това ще стане (преговорите ще бъдат подновени)”, каза Патрушев пред журналисти.
Прекратяването на мирните преговори, по неговите думи, не означава пълна липса на контакти между страните в конфликта.
***
Брюксел. Заседание на Съвета Русия-НАТО на равнище външни министри ще се проведе в Брюксел.
Заседанието ще бъде първата официална среща на равнище външни министри между Русия и НАТО от конфликта в Южна Осетия през август миналата година, когато Алиансът замрази отношенията с Москва.
Посланиците на Русия и страните от НАТО одобриха вчера всичките три документа, подготвени за заседанието на Съвета.
„На министрите им остана само да кимнат, за да може документите да придобият юридическа сила”, каза руският посланик в НАТО Дмитрий Рогозин.
***
Киев. В Киев ще се проведе среща Украйна-ЕС, на която ще бъдат продължени преговорите за политическа асоцииране и създаването на зона за свободна търговия.
Това ще е първата среща на подобно равнище след влизането в сила на Лисабонския договор за институционални реформи в ЕС.
Украинското ръководство бе планирало на срещата да бъде подписано споразумението за асоцииране с ЕС, но малко преди събитието призна, че това няма да се случи. Също няма да бъде подписан и документът за създаването на зона за свободна търговия.
***
Вашингтон. Президентът на САЩ Барак Обама отхвърли критиките от страна на група чернокожи конгресмени, че не се грижи достатъчно за благополучието на афроамериканците в момент на икономическа криза.
„Ще отговоря така: Най-доброто, което мога да направя за афроамериканската общност е това, което се опитвам да направя за всички американци, а именно да възродя икономиката и да осигуря на хората работни места”, каза Обама в интервю за две американски издания.
***
Вашингтон. Белият дом поднови призивите си към Техеран да даде информация за бившия агент на ФБР, който изчезна преди 1000 дни по време на посещение в ирански курорт на брега на Персийския залив.
„Съединените щати призовават правителството на Ислямска Република Иран да съдейства за предоставянето на информация за местоположението на г-н Робърт Левинсън и да гарантира неговото своевременно и безопасно завръщане при семейството му”, каза говорителят на Белия дом Робърт Гибс.
Съветникът по националната сигурност Джеймс Джонс се е срещнал със семейството на Левинсън за да ги увери, че случаят остава приоритетен за САЩ.
***
Ню Йорк. Съветът за сигурност на ООН осъди атентата в Сомалия, в резултат на който загинаха най-малко 22 души.
Представители на Съветът за сигурност на ООН поискаха опозиционните движения в страната да сложат оръжие.
Те изразиха мнение, че терористичният акт е престъпление, насочено срещу всички, които са привърженици на мира и стабилността в Сомалия.
***
Конакри. Командващият военната хунта в Гвинея капитан Мусса Дадис Камара е бил нападнат от военнослужещи в собствената му армия. Той е оцеля и в момента се намира в добро състояние в президентския дворец, съобщи министърът на съобщенията Идрис Шериф. По думите му, организаторите на покушението ще бъдат наказани.
***
Варшава. Договорът за статута на американските войски на територията на Полша ще бъде подписан от заместник държавния секретар на САЩ Алън Тошър и заместник-министъра на отбраната на Полша Станислав Коморовский на 10 декември, съобщи полският министър на отбраната Богдан Клих.
Американските военнослужещи ще отговарят за обслужването на ракетите за ПВО „Пейтриът”. Очаква се първата ротационна батарея да пристигне в Полша в края на март 2010 г.
„Този документ отговаря на полските национални интереси”, заяви Клих. Той изрази надежда, че договорът ще бъде бързо ратифициран от полския парламент.[/justify]
focus-news.net