23 януари 2010[justify]
Лондон. Великобритания повиши нивото на терористична заплаха от „значително” на „високо”, съобщи британският вътрешен министър Алън Джонсън.
Новото ниво на тревога означава, че възможността за извършването на терористична заплаха е „много вероятна”.
Нивото бе повишено в отговор на увеличаването на заплахата от международни терористични актове с оглед на неуспешния атентат в деня на Коледа срещу самолет, летящ за Детройт.
При това Джонсън подчерта, че няма налична информация за предстоящ терористичен акт.
Решението за повишаване на нивото на терористична заплаха е било взето от британския Обединен център за анализ на тероризма.
По думите на Джонсън, Центърът следи постоянно нивото на заплахата, правейки своите изводи въз основа на широк кръг от фактори, сред които са намеренията и възможностите на международните терористични групи във Великобритания и зад граница.
****
Лондон. Британски войник бе убит в резултат на експлозия в Афганистан. С неговата смърт общия брой на загиналите британски войници в Афганистан от началото на нахлуването в страната през 2001 г. достигна 250 души. Цифра, близка до броя на загиналите във Фолклендската война, пише британският вестник „Дейли телеграф”.
Британските сили в Афганистан продължават да са изправени пред съпротивата на движението на талибаните в бастиона им в Южен Афганистан. Заложените на пътя бомби и самоделните взривни устройства са все по-често използвани от екстремистите и все по-често отнемат британски животи, отбелязва изданието.
****
Атина. Протестиращите гръцки фермери прекратиха петдневната си блокада на основния граничен контролно-пропускателен пункт между Гърция и България, съобщиха от полицията, но продължават блокадата на почти 20 пътни артерии в страната.
Дългите опашки от камиони, блокирани от двете страни на граничният пункт Кулата-Промахон, започнаха да се движат днес, след като българският премиер Бойко Борисов се срещна с протестиращите фермери.
Фермерите решиха да прекратят блокадата в знак на добра воля след срещата с Борисов, която се проведе по негова инициатива.
София в четвъртък призова Европейската комисия да се намеси и да помогне за вдигането на блокадата на българо-гръцката граница, заявявайки, че подобна блокада от миналата година е струвала на българските доставчици 10 милиона евро.
****
Вашингтон. Лобистите на американската банкова индустрия се подготвят за битка срещу амбициозния и агресивен план, представен от президента Барак Обама, окуражени от решението на Върховния съд на САЩ да отмени ограниченията върху политическите разходи на корпорациите, пише британския вестник „Таймс”.
Въпреки нападките на президента срещу „армията на лобисти на индустрията от Уолстрийт”, Организацията за финансови услуги, орган, представящ 100 от най-големите финансови фирми, заяви, че предложението на Обама ще направи малко за защитата на потребителите.
„Предложението ще ограничи кредитирането, ще увеличи риска, ще намали стабилността на системата на фона на нашата способност да създаваме работни места”, каза Стив Бартлет, изпълнителният директори на организацията.
****
Белград. Сръбският президент Борис Тадич подложи на критики доклада на генералния секретар на ООН Бан Ки-мун за положението в Косово и изрази несъгласието си с идеята на Бан да се отложи решаването на спора за статута, както и с това, че в документа се премълчават важни проблеми.
В своя доклад до Съвета за сигурност на ООН Бан изрази надежда, че „Белград и Прищина ще намерят начин да отложат разглеждането на въпроса за статута на края, по-специално в името на регионалното сътрудничество”.
Президентът на Сърбия, напротив, се обяви са скорошно решаване на въпроса за статута на Косово по пътя на преговорите, при което ясно заяви, че се надява това да се случи до края на 2010 г. „Вярваме, че диалогът е най-ефективното средство за постигането на единствения устойчив резултат: взаимно приемливо, жизнеспособно решение, което да не жертва безразсъдно геостратегическите интереси на всичките страни в името на интересите на една от страните”, каза Тадич.
Той също подчерта, че „при никакви обстоятелства, нито пряко, нито косвено, Сърбия няма да признае независимостта на Косово”.
****
Ню Йорк. Русия призовава Мисията на ООН в Косово да не променя поставените й от Съвета за сигурност на ООН задачи по представянето на Косово в международните структури. Това заяви първият заместник-постоянен представител на Русия в ООН Игор Шчербак на заседание на Съвета за сигурност на ООН.
Русия смята, че в „създаващата се обстановка трябва да се избягва прокарването на необмислени концепции за Косово, които няма да доведат до нищо, освен до провокиране на нагнетяване на напрежението в региона”.
„Настояваме Мисията на ООН в Косово да изпълнява своите задължения, засягащи външното представяне на Косово в регионалните и международните механизми и форуми. Никакви промени или „по-гъвкав подход” в този план не трябва да има”, каза руският дипломат.
****
Ню Йорк. Русия и Сърбия на заседание на Съвета за сигурност на ООН силно разкритикуваха така наричания план „за окончателно решение на въпроса със Северно Косово”, който се подготвя от косовските власти заедно с представителите на западните страни, признали независимостта на Прищина от Белград. Това заявиха на заседание на Съвета за сигурност първият заместник-постоянен представител на Русия в ООН Игор Шчербак и президента на Сърбия Борис Тадич.
По думите на Тадич, действията на Прищина са „ненужна и опасна провокация”.
„Разработваният от така наричания Международен граждански офис план предвижда политика на координирани действия, насочени към принуждаването на сръбското мнозинство в Северно Косово да се съгласи с едностранното обявяване на независимостта. Тези едностранни схеми са насочени към насилственото прилагане на плана „Ахтисаари” и са грубо нарушение на резолюцията 1244. Тази стратегия може да бъде реализирана само чрез насилствено прилагане на редица драконовски мерки срещу сръбската общност в Северно Косово”, каза сръбският президент.
****
Киев. Лидерът на партията „Силна Украйна” Сергей Тигипко се опасява от „проблеми с предаването на властта” след края на президентските избори в Украйна и не изключва възможността за въвеждане на извънредно положение в страната.
По неговите думи, „ще има проблеми с предаването на властта” след втория тур на изборите, насрочен за 7 февруари.
„Това може да се забави за известно време. Юшченко е доказал, че не се бои да взима трудни решения, той може да въведе извънредно положение, Иска ми се да вярвам, че това няма да се случи и загубилият на втория тур ще се примири със своето поражение”, каза Тигипко.
****
Киев. Украинският президент Виктор Юшченко няма да подкрепи нито един от кандидатите на втория тур на изборите за президент на Украйна.
„Ще зачертая третия избор – не подкрепям нито един от кандидатите”, каза Юшченко в ефира на украинска телевизия.
Заедно с това той уточни, че това е негово лично мнение.
Юшченко е убеден, че който и да стане президент, той ще разпусне парламента.
„Убеден съм, че всеки, който бъде избран за президент на страната, ще разпусне парламента”, каза той и подчерта, че самият той няма да прави това.
По неговите думи, той няма да преразглежда решението си, с което преустанови действието на указа за разпускането на Върховната Рада (украинския парламент) от 2009 г. „Указът е преустановен и така ще си и остане”, каза той.
Юшченко преустанови указа за разпускане на парламента поради разразилата се финансова криза в страната.
****
Ню Йорк. Детският фон на ООН – УНИЦЕФ призова временно да бъде прекратено осиновяването от чужденци на деца от Хаити и изпращането им в други страни. Това заяви в Ню Йорк официалният представител на УНИЦЕФ Кристофер де Боно.
По-рано в Женева друг представител на УНИЦЕФ Жан-Люк Легран съобщи, че 15 деца са напуснали болница в Хаити в компанията на несвързани по никакъв начин с тях възрастни и изрази опасения, че непълнолетните може да попаднат на „черния пазар за търговия на хора”.
****
Порт о Пренс. Над 110 000 са потвърдените загинали в резултат на земетресението в Хаити, се казва в изявление на вътрешното министерство на карибската държава, която бе разрушена от земен трус с магнитуд 7 по Рихтер на 12 януари.
В изявлението на министерството се уточнява, че точният брой на загиналите е 111 499 души.
Над 80 хиляди загинали при земетресението в Хаити са погребани, съобщи по-рано постоянният представител на страната в ООН Лео Мерорес.
От УНИЦЕФ заявиха, че след разрушителното земетресение има случаи на изчезнали от болниците в страната деца и изразиха страхове, че непълнолетните може да попаднат на „черния пазар за търговия на хора”.[/justify]
focus-news.net