www.p2pbg.com

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

Автор Тема: Поука!  (Прочетена 70345 пъти)

0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Deizi_Rock

  • Бебчето
  • V.I.P.
  • Карма: +1049/-1110
  • Неактивен Неактивен
  • :Юли 18, 2009, 10:30:07 am
  • Публикации: 1639
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Opera 9.80 Opera 9.80
Re:Поука!
« Отговор #90 -: Декември 28, 2009, 03:04:53 pm »
С ГОЛА ДУША .......
 
Веднъж при мъдрец дошла млада, красива девойка, цялата обляна в сълзи.

-Какво да правя?-проплакала тя.-Винаги се старая да се отнасям добре с хората, никого да не обиждам, да помагам с каквото мога. И въпреки че с всички съм добра и ласкава, често вместо благодарност и уважение, получавам обиди и горчива насмешка. Даже някои се държат откровено враждебно с мен. За нищо не съм виновна и е толкова несправедливо и обидно! Посъветвайте ме какво да направя!
Мъдрецът я погледнал с усмивка и казал:

-Съблечи се гола и мини така през града!
-Полудяхте ли?! Нали в този вид всеки би ме обезчестил и кой знае какво още направил!
-Ето, виждаш ли!-усмихнал се отново мъдрецът.-Да разкриеш пред хората красивото си тяло се срамуваш. Защо тогава ходиш по света с гола душа? Тя е разтворена като тази врата. Всеки, който поиска, влиза в твоя живот и ако вижда твоите добродетели като отражение на безобразието на собствените си пороци, то се старае да те обиди, оклевети или унизи. Не всеки има мъжеството да признае, че някой е по-добър от него. Нежелаейки да се променя, порочният човек воюва с праведника.
-Но какво да направя?-попитала момичето.
-Да излезем, искам да ти покажа градината си.
Навън той продължил:
-Виж тези прекрасни цветя! Много години се грижа за тях и ги поливам, но нито веднъж не съм видял как се разпуква пъпката на цвете, макар че след това се наслаждавам на красотата и аромата на всяко от тях.

 Бъди като цвете, разкривай сърцето си на хората бавно и незабележимо. Виж кой е достоен да бъде твой приятел и да твори добро, както се полива цвете с вода, и кой къса листчетата и тъпче цветята с крака.
Активен

Deizi_Rock

  • Бебчето
  • V.I.P.
  • Карма: +1049/-1110
  • Неактивен Неактивен
  • :Юли 18, 2009, 10:30:07 am
  • Публикации: 1639
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Opera 9.80 Opera 9.80
Re:Поука!
« Отговор #91 -: Декември 28, 2009, 03:16:45 pm »
Жена с душа

На всеки срещнат раздаваше усмивки, светлина и частица от душата си. Срещаше хора и оставяше светлинка в душата им – от нейната светлинка, от нейната душа. Накрая – душа не й остана.

Вече нямаше душа за раздаване и остана сама.

Раздаваше докато имаше сили да раздава, а докато раздаваше с щедра ръка не се сети да се научи и да получава.Сега нямаше нищо. Даваше щедро на всеки поред, на мало и голямо раздаваше, ама й свърши давалото. Даваше на другите, за себе си не помисляше, а сега беше пуста душата й. Къщата й също опостя. Всеки си взе по нещо от нея за из път и продължи нататък. А тя остана сама в празната си от душа къща. Стоеше в тъмното и страдаше. Празна.

Но се сети нещо и запали свещ. Да има светлинка, че ако душата й реши да се върне да намери пътя назад. Не искаше чуждо, защото и не знаеше да взема от чуждото. Май изобщо не знаеше да взема, да иска, да получава. Знаеше само да дава. Но днес й беше особено пусто и за това реши да си прибере отново душата си. Нейната си душа. До последното зрънце.

И започна да си я прибира късче по късче. От всички краищата на земята, а и от там – от небето. От тези, на които бе давала от нейната душа, а вече душа не им трябваше.

Стоеше там в тъмното, до запалената свещ и забила поглед  в пламъка зашепна молитва за душата си. Започна да си спомня подред за всички, които бе посрещнала в живота си, от душа им се беше радвала, беше обиквала и беше им раздавала късчета от душата си. На кой повече, на кой по-малко, но имаше и такива, на които им се беше отдавала докрай. До последна капка. Спомни за за първата си любов. За това, че му остана верна дълго след като си беше намерил вече нова приятелка. За всеки случай. Така, да знае, че има една душа, която го мисли. За другите мъже в живота й, влизали и излизали, но все вземайки по нещичко от нея. Спомни си и за приятелките си – беше им вярна приятелка. Изслушваше ги. Смееше се с тях, веселяха се щурееха. От душа.

После си спомни за тези, които излязаха от живота й – всеки по своя си път. Едни бягаха, едни умираха, едни изчезваха, изоставяха. Имаше  и такива, за които тя бе само поредната спирка и продължаваха нататък. Но винаги беше болезнено. Малко бяха тези, които тя изостави. Защото беше вярна душа и винаги оставаша там до края.

Сега си искаше душата обратно. Цялата. Докрай. Нейната си душа, която толкова обичаше, а толкова щедро раздаде на другите.

 
Зашепна молитвата си и зачака. Само пламъкът на свеща потрепваше в тишината...


                   
Активен

MrsSmith

  • SuperUploader
  • Карма: +1035/-1551
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Юли 24, 2008, 01:55:44 pm
  • Публикации: 3414
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Re:Поука!
« Отговор #92 -: Януари 09, 2010, 11:41:37 pm »
Шехеразада

Шехеразада беше бясна. Носеше се като вихър през покоите си, а слугините се притискаха до стените пребледнели от страх. Черните и очи хвърляха мълнии върху всеки, който застанеше на пътят и. Захвърли тежката книга, която държеше в ръка и счупи огромната китайска ваза до вратата.
Спря за миг уплашена от себе си. На вазата беше изрисувана самата тя в естествен ръст. Беше подарък от цар Шахриар. Изработена по специална, спешна поръчка и цената и без транспорта беше по-голяма от тази на едно малко царство. Спомни си мигът, когато я видя за първи път и се усмихна, но в следващата минута отново кръстосваше ядосано покоите си.
-Приказки, приказки, приказки! Омръзнаха ми вече! Пък и от къде да ги намирам? Изчетох всички стари книги, разпитах всички пратеници от далечни страни, но приказките свършиха. Вечерта наближава и царят ще дойде, ще се разположи удобно и ще иска приказка. Сякаш аз съм неизчерпаем източник. Омръзнаха и и приказките и той!
Всъщност е сладък. Грижовен, мил и щедър. Знае как да се държи с една жена и мисля, че ме обича по своему, но...
Иска си приказката. Като малко дете е. Три деца вече му родих, но вместо на тях, трябва да разказвам приказки на него. Пък и все трябва да се съобразявам с настроението му. Ако е тъжен, приказката, трябва да е весела. Ако пък е ядосан, трябва приказката да го успокои. Ако има важно дело на другият ден, приказката трябва да има подходяща поука.
Той мъж ли е? Най- великият владетел на Земята, а се държи като бебе! Вече и слухове се носят и съседните владетели, вместо злато и скъпоценности му изпращат книги с приказки. Чули били, че обичал приказките. Взимат го на подбив, а той само се усмихва и нищо не казва.
Тази вечер няма да има приказка! Ако иска да ме прати на палача, ако иска и сам да ме убие, но КРАЙ! Никакви приказки повече!

Успокоена и уморена Шехеразада се разположи на леглото си и неусетно заспа. Когато се събуди, вече беше нощ, а на вратата смутено усмихнат стоеше цар Шахриар.
-Здравей ,скъпа! Каква изненада си ми приготвила за тази вечер? Вчера приказката беше прекра....
-Изчезвай!- кресна Шехеразада- Няма приказка тази вечер! Не искам да те виждам!
Цар Шахриар отстъпи смутено назад, но гърбът му опря в стената и нямаше повече накъде.
-Главоболие, ли скъпа? Нищо, все някога трябваше да се случи. Ще мина без приказка тази вечер, пък утре...
-Нито утре, нито вдруги ден, нито другата седмица! Край на приказките. Мразя ги! Не ме интересува, че ти искаш приказка. Някога да беше попитал, какво искам аз!
Шехеразада запрати нощната лампа по уплашения Шахриар, но не го уцели, сви се на кълбо и заплака. Лампата се разби и запали завесите, но нямаше кой да забележи това.
След миг почувства ръцете му на раменете си, а след това гласът му я докосна и пресуши сълзите.
-Защо не ми каза това по-рано, скъпа! Аз също не харесвам приказките, но те бяха едно от нещата, които ти доставяха удоволствие. Не ми даваше сърце да разваля настроението ти, пък и когато разказваше беше толкова красива!
- Идиот!- усмихна се през сълзи Шехеразада.- Искаш ли една приказка? Сетих се за нея преди миг.
-Не днес, скъпа. Може би утре или другата седмица. Днес ще празнуваме, но първо трябва да угасим огънят, защото иначе ще се нуждаем от нов дворец. Всъщност, защо пък не? Нов дворец, ново начало. Както в приказката...


blogcatalog
« Последна редакция: Януари 11, 2010, 11:23:24 pm от MrsSmith »
Активен
Приготви се да дадеш всичко от себе си или нищо няма да получиш в замяна.

MrsSmith

  • SuperUploader
  • Карма: +1035/-1551
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Юли 24, 2008, 01:55:44 pm
  • Публикации: 3414
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Re: Поука!
« Отговор #93 -: Януари 10, 2010, 10:36:56 pm »
Пътят на Снежинката                   
                         
------------------------------------------------

     Тя дори не усети мигът, в който се роди. Отвори очи и се намери сред множество свои сестри, носещи се във вихрен танц. Леденият северен вятър се втурна срещу тях, но те не се плашеха от студа. Разпръскваха се със смях, а след това се събираха отново и отново. Накрая вятърът уморен и замаян се понесе бавно на юг и дори не усети, че на гърбът си носеше част от тях.
   Под него в нощта се разстилаше побелялата земя, тъмна и спокойна и само тук там проблясваше светлина от прозорец или искри от комин.
   Утрото настъпи и слънчевите лъчи обагриха всичко в червено. Вятърът не оцени красотата. Беше ядосан и уморен. Опита се да изфучи злобно, срещу слънцето, но успя само да отмести едно малко облаче. След това, отпусна рамене и се предаде.
   Снежинките накацали по раменете му, това и чакаха. Бяха стигнали, където трябва. Хванати за ръце се спуснаха се надолу, а по пътя се завъртяха за последен път в танц. После се пуснаха и една по една поеха към земята, която ги очакваше.

   Долу едно момиче, се въртеше на място, вдигнало усмихнатото си лице към небето. Смехът му се чуваше надалеч, а ръцете му, протегнати нагоре се мъчеха да уловят падащите снежинки.
Снежинката кацна на върхът на палчето на малката ръка. Прилепна и засия от слънчевите лъчи.
  -Хванах те- усмихна се малкото момиче. - Ти си най-красивата снежинка на света. Сега вече си моята Снежинка и ще останеш с мен завинаги.
  - Не си ме хванала ти!- направи се на важна Снежинка- Аз те избрах. Можех да кацна и на друго място, но избрах теб. Само, че не съм твоя. Ако го кажеш още веднъж, ще си отида.
  -Добре, де- усмихна се момичето.- Няма да се караме. Важното е, че си тук и си красива. Знаеш ли колко съм щастлива. Една толкова красива снежинка да избере мен. Иска ми се да те сгуша до сърцето си и да те целуна.
  -Недей!- уплашено възкликна Снежинката.- Не, че и аз не го желая, но това ще бъде краят ми. Аз съм просто кристалчета лед и всяка топлина би ме убила.
  -Значи ще се стопиш?- очите на момичето се напълниха със сълзи- Ще те загуба завинаги, а не искам. Как може нещо толкова красиво да е толкова нетрайно и уязвимо?
  -Хей, не плачи!- усмихна се пак Снежинката- Аз няма да загина наистина. Просто кристалчетата в мен ще се стопят, а водните капки ще попият в земята. После, когато слънцето загрее земята, ще се издигна, като облаче пара и някой ден отново ще се върна при теб. Дали като снежинка или като дъждовна капка стекла се по бузата ти, не зная, но няма значение. Това ще бъда пак аз.
  - Но как ще те позная?- попита момичето- Ти ще си същата, като всички други капки или снежинки. Казваш, че си само кристали замръзнала вода, но аз не го вярвам. Ти си различна и от всичките снежинки, само ти избра мен. А аз искам да си моята Снежинка, да си завинаги моя. Искам , ако се разделим, когото идваш пак да те позная.
  -Ще ме познаеш, никога няма ме сбъркаш. – отговори Снежинката- И не съм само кристална вода. Във всяко кристалче е включена по една прашинка. В мен има прашинка от пустинята и от тропически корал, има прашинка от звезден прах, а има прашинка и от теб. Във всяка снежинка има един малък свят и той е огледало на този, който виждаш.Затова сме толкова красиви. Не се притеснявай, че няма да ме познаеш. Аз ще съм във всяка снежинка или капка дъжд. Аз ще съм и в росата сутрин върху любимите ти цветя. Част от мен ще е винаги около теб и ти ще го усетиш. А сега вече е време...
Снежинката замлъкна и след миг на мястото и остана само една капка вода. Блестеше на слънцето, а по повърхността и играеха слънчевите лъчи, оцветявайки я в цветовете на дъгата.
  Беше поела отново по своят път.

blogcatalog
« Последна редакция: Януари 11, 2010, 11:22:29 pm от MrsSmith »
Активен
Приготви се да дадеш всичко от себе си или нищо няма да получиш в замяна.

Deizi_Rock

  • Бебчето
  • V.I.P.
  • Карма: +1049/-1110
  • Неактивен Неактивен
  • :Юли 18, 2009, 10:30:07 am
  • Публикации: 1639
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.5.7 Firefox 3.5.7
Re:Поука!
« Отговор #94 -: Януари 18, 2010, 03:37:28 pm »

Колко славно и същевременно колко печално е да бъдеш изключение.
                                                А. Дьо Мюсе



Да живееш, значи да рискуваш, да страдаш и да се радваш.
 Но понякога идва момент, когато най-малко очакваш и всичко се променя, ти самият се променяш. Докосваш се до болката. Страдаш, но продължаваш да живееш. А това е истинско геройство.
За да съумееш и да се радваш на живота си, когато си различен не само от другите, но дори и от самия себе си, е необходима много смелост и воля.
Малко са хората, които определят това съществуване като достойно. Но да бъдеш жертва на обстоятелствата и въпреки това да продължаваш да се бориш се иска повече от достойнство. А ако околните не разбират това? Ако те сочат с пръст и се обръщат след теб, може би дори с насмешка? Или те съжаляват и гледат на теб като на непълноценен? Или отместват бързо поглед и се преструват, че не те виждат? Това не е краят на света. Животът продължава. В моменти като тези разбираш кои са истински добрите хора.
Не знам кое е по-голямо наказание: да се родиш различен или да си вкусил от радостта на живота без ограничения, без невъзможни неща и да си я изгубил. Често пъти всички се стремим да направим по един малък риск, но понякога не разбираме, че така можем да развалим всичко, което сме градили до сега. А то е много повече от моментното щастие, което изпитваме при преодоляването на което и да било препятствие – съзнателно или несъзнателно.
Когато на човек се случи злополука, както това се случи и на мен, и изгуби възможността си да прави нещо, той си дава сметка за това, което е имал и без което е останал. Осъзнава колко много е притежавал и също колко лесно се променя животът. Само за миг! Ако си художник, който вече не вижда синьото на небето, ако си музикант, който не чува шума на вятъра, ако си балерина, която вместо изящно цвете държи патерици – свършил ли е животът за теб?
Когато попаднеш в такова положение, може би трябва да забавиш ход и да се замислиш. Опитах се и аз да направя така. Замислих се за това какво представлява животът и какво искам от него. Да притежаваш нещо, означава, че можеш да го изгубиш. Но за сметка на това пред теб се открива свят, в който духът е над всичко. Другите сетива се изострят и чрез тях получаваш по-различна гледна точка, която дава много нови възможности.
Понякога всичко се поправя. Продължаваш живота си и си спомняш за случилото се все по-рядко и по-рядко. Като за лош сън, като за филм. Но това е сън, който не бива да забравяш, защото други продължават да живеят в този кошмар.
Когато останеш неравен завинаги, осъзнаваш толкова много неща. Учиш се на нещо непознато досега – да живееш. Но не както преди. А с болката. Откриваш един нов свят, в който нещата са много по-различни. Неща, които никога не си подозирал, че съществуват, които не си забелязвал до сега. Започваш да виждаш със сърцето си, а с него човек вижда най-добре. Така казва Маликият принц и съм сигурна, че е вярно. Но това да си малък не означава, че не си достоен. Човек е толкова голям, колкото са големи мечтите му.
Опознаваш себе си, откриваш нови и нови хоризонти в света на духовното. Това те прави много по-богат, дори ако притежаваше всички богатства на земата. Но дали това е достатъчно, човек сам трябва да прецени. Ако не си опитал от този начин на живот не можеш да разбереш. Рязката промяна може да бъде пагубна. Често пъти човек не може да се приеме такъв, какъвто е. Това го съсипва отвътре и на него не му остава нищо друго освен да продължи безцелно своето съществуване. Животът се задъхва, когато е без цел. А по-страшно от това има ли?
В живота сами трябва да определим кое можем да направим и кое не. А границата е толкова тънка и незабележима. Да вярваш, че можеш да направиш всичко е наивно, но и толкова достижимо. За човека няма граници, позволено му е всичко. Но дали само той не си мисли така? Ако познаваш себе си, можеш да прецениш способностите си и да знаеш къде е границата. Никой не може да те спре да я прекрачиш, освен ти самият. И това те прави човек. Да можеш, да знаеш, да преценяваш. Това са трите неща, които са неразривно свързани. Ако нещо между тях се изкриви, то животът ти се променя. А е нужно само да му се радваш и да преглъщаш болката, защото това, което не ни убива ни прави по-силни. Виждали сте картини на Ван Гог. Той луд ли е? Слушали сте произведения на Бетовен. Ако не знаете, ще разберете ли, че е глух? Гледали сте параолимпийските игри за хора с увреждания. Те инвалиди ли са? Или просто са различни, уникални? Каквито сме всъщност всички ние.
Болката и радостта. Чий живот не е белязан от тях? Кой не ги е изпитал? Според Тургенев ако искаш да бъдеш щастлив, най-напред трябва да се научиш да страдаш. Болката не е по-силна от духа.


Важно е да умееш да се радваш на хубавите неща в живота, да умееш да държиш живо човешкото у себе си, да вярваш. А вярата умира последна. Загубиш ли тези способности, значи си загубил всичко !!!
Активен

MrsSmith

  • SuperUploader
  • Карма: +1035/-1551
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Юли 24, 2008, 01:55:44 pm
  • Публикации: 3414
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Re:Поука!
« Отговор #95 -: Януари 20, 2010, 09:14:40 pm »
ДЕЦАТА БИЛИ САМИ

Хорхе Букай

  Майката излязла рано сутринта и оставила децата на грижите на Марина – осемнайсетгодишно момиче, което понякога наемала за определени часове, за да се грижи за тях в замяна на няколко песос.
Откакто починал бащата, времената станали твърде трудни за семейството, жената не можела да рискува работата си, като отсъства всеки път, щом бабата се разболеела или била извън града.
Когато годеникът на Марина позвънил, за да я покани на разходка с новата си кола, тя не се двоумила дълго. Така или иначе, децата спели редовния си следобеден сън и нямало да се събудят преди пет.
Щом чула клаксона, грабнала чантата си и изключила телефона. Погрижила се да заключи вратата на детската стая и прибрала ключа в джоба си. Не искала да рискува Панчо да се събуди и да слезе по стълбите да я търси, защото в края на краищата бил само на шест години и можел да падне и да се удари по невнимание. Освен това, казала си, ако се случело нещо такова, как щяла да обясни на майката, че детето не я е намерило?
Може би било късо съединение във включения телевизор, в някоя от лампите в хола или искра от камината; във всеки случай, когато завесите пламнали, огънят бързо стигнал до дървената стълба, водеща към спалните.
 Събудила го кашлицата на бебето, предизвикана от дима, който се процеждал изпод вратата. Без да му мисли, Панчо скочил от леглото
и натиснал резето, за да отвори вратата, но не успял.
Ако я бил отворил, той и няколкомесечното му братче щели да бъдат погълнати от пламъците за няколко минути.
Панчо започнал да вика Марина, но никой не отговорил на зова му за помощ. Така че се втурнал към телефона в стаята (знаел как да набира номера на майка си), но той нямал сигнал.
Панчо разбрал, че трябва да измъкне братчето си оттам. Опитал да отвори прозореца, който гледал към външния корниз, но било невъзможно за малките му ръце да освободят предпазителя, а и дори да успеел, след това щяло да се наложи да отстрани телената мрежа, която родителите му поставили за безопасност.
Когато пожарникарите приключили с гасенето на огъня, всички говорели само за едно: как това толкова малко дете е успяло да счупи само с една закачалка стъклото и след това решетката?
 Как успяло да понесе бебето в раница?
 Как успяло да се придвижи по корниза и да се спусне по дървото с този товар?
 Как успяло да спаси живота си и този на братчето си?
Възрастният началник на пожарникарите, човек мъдър и уважаван, им дал отговора:


 – Малкият Панчо е бил сам... Не е имало кой да му каже, че няма да успее.
Активен
Приготви се да дадеш всичко от себе си или нищо няма да получиш в замяна.

MrsSmith

  • SuperUploader
  • Карма: +1035/-1551
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Юли 24, 2008, 01:55:44 pm
  • Публикации: 3414
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Re:Поука!
« Отговор #96 -: Януари 20, 2010, 09:34:09 pm »
ВОИНЪТ


За любовта, която имах, мога да кажа, че не е безсмъртна, защото е пламък, но е безкрайна, докато трае... ВИНИСИУС ДЕ МОРАЕС

Исполинското тяло на шумерския воин било покрито с белези, а кожата му – обветрена и загрубяла от слънцето и снега.
Името му било Хормà и тази история разказва как веднъж, докато яздел с трима свои другари от един град към друг, попаднали в засада, организирана от най-жестоките им врагове.
Четиримата воини се борили геройски, но само Хормà оцелял. Тримата му другари загинали в битката.
Окървавен и изтощен, Хормà разбрал, че трябва да си почине, да възстанови силите си и изцели раните си.
Огледал се, за да потърси сигурно място, и забелязал малка пещера, издълбана в близката планина.
Дотътрил се някак дотам, влязъл в пещерата, прострял мечата си кожа на пода и потънал в дълбок сън.
Гладът го събудил часове или дни по-късно.
Почувствал, че стомахът му се бунтува. Въпреки болките от раните, Хормà решил да излезе да потърси съчки и сухи дърва, за да накладе малък огън във временното си убежище и да хапне малко от осоленото месо, което носел със себе си.
Когато светлината на пламъците осветила вътрешността на убежището, воинът не могъл да повярва на очите си: подслонът, който намерил, не бил просто пещера, а храм, издълбан в скалата...
От надписите и символите шумерът разбрал, че храмът бил построен в чест на едно-единствено божество... бог Готсý.
Хормà не вярвал на случайността и вероятно затова решил, че този, който го отвел до пещерата, бил самият бог на храма, за да може по този начин да бди над съня му.

Хормà стигнал до заключението, че това било някакъв знак.

От този момент нататък щял да обрече меча си на бог Готсý.
Щял да остане там, докато раните му зараснат.
Междувременно щял да запали голям огън под олтара, пред огромното каменно изображение на бога, и щял да хване някакво животно, което да принесе в жертва в негова чест.
Воинът прекарал в пещерата още пет дни и пет нощи, през които лекувал раните си и славел Готсý.
През цялото това време не позволил да загасне пламъкът, който озарявал олтара.
На шестия ден Хормà разбрал, че е време да продължи пътя си, но преди да тръгне, решил да остави някакъв дар в знак на вечната си благодарност към Готсý.
– Вечен пламък – казал си. – Но как да го постигна?
Хормà излязъл от пещерата и седнал на една скала край пътеката, за да помисли над проблема.
Знаел, че пламъкът може да бъде поддържан с малко масло, но това не било достатъчно.
После му хрумнало, че може би трябва да потърси много дърва – толкова, че никога да не свършат. Толкова много, че да горят вечно... Но бързо разбрал колко напразно щяло да бъде това усилие... Многото дърва щели да увеличат силата на огъня, но не и продължителността на пламъка...

Един монах в бяло расо, който вървял по пътеката, се спрял срещу Хормà.
Може би от чисто любопитство, а може би и от изненада, че вижда воин, потънал в толкова дълбок размисъл, монахът седнал срещу шумера и го загледал неподвижен, сякаш бил част от пейзажа.
Няколко часа по-късно, когато слънцето вече залязвало, Хормà продължавал да мисли...
Толкова погълнат бил от мислите си, че не се изненадал ни най-малко, когато монахът му заговорил:
– Какво ти е, войнико? Изглеждаш угрижен... Мога ли да ти помогна?
– Не ми се вярва – казал воинът. – Тази пещера, братко, е храмът на бог Готсý, когото преди пет луни нарекох свой покровител, към когото са отправени молитвите ми и който е висшият идеал на борбата ми. Скоро трябва да потегля и бих искал да го славя навеки, но не знам как да направя така, че пламъкът, който запалих, да гори вечно.

Монахът поклатил глава и сякаш отгатнал пътя, който била изминала мисълта на воина, казал:
– За да бъде пламъкът вечен, ти е необходимо нещо повече от дърва и масло...
– Какво ми трябва? – попитал Хормà нетърпеливо. – Какво още ми е нужно?
– Магия – казал простичко монахът.
– Но аз не съм магьосник, нито разбирам от магии...
– Само вълшебството може да направи пламъка вечен.
– Аз искам пламъкът да бъде вечен – казал воинът. – Ако намеря вълшебството, можеш ли да ми гарантираш, че пламъкът за Готсý ще е вечен?
– Да обещая? Преди седмица ти дори не подозираше за съществуването на този храм, посветен на Готсý... А днес искаш да му засвидетелстваш вечна почит. Това искаш днес. Нима ти можеш да гарантираш, че желанието ти ще бъде вечно?

Хормà не отговорил.
Воинът разбрал, че никой не може да даде дума, че желанието му ще бъде вечно...
Монахът отново поклатил глава и се изправил.
Приближил се до Хормà, поставил дланта си на гърдите му и казал:
– Ще ти разкрия една тайна...



Магията продължава само докато гори желанието!
 
 
Хорхе Букай
Активен
Приготви се да дадеш всичко от себе си или нищо няма да получиш в замяна.

MrsSmith

  • SuperUploader
  • Карма: +1035/-1551
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Юли 24, 2008, 01:55:44 pm
  • Публикации: 3414
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Re:Поука!
« Отговор #97 -: Януари 21, 2010, 11:57:46 pm »
САМО ОТ ЛЮБОВ

  Вървя по пътя си.
  Пътят ми е друм с една-единствена посока: моята.
  От лявата ми страна един вечен зид разделя моя път от пътя на някой, който крачи успоредно на мен от другата страна на зида.
  От време на време намирам в зида пролука, прозорче, цепнатина...  И мога да гледам към пътя на моя съсед или съседка.
  Един ден, докато си вървя, ми се струва, че от другата страна на зида виждам фигура, крачеща в моя ритъм и в същата посока.
  Поглеждам фигурата: жена е. Красива.
  Тя също ме вижда. Заглежда се.
  Поглеждам я отново.
  Усмихвам й се... Усмихва ми се.
  Миг по-късно тя продължава по пътя си и аз ускорявам крачка, защото нетърпеливо очаквам нова възможност да я зърна.
  На следващия прозорец се спирам за минута.
  Когато тя пристига, се гледаме през прозореца.
  Със знаци й показвам колко много ми харесва.
  Отговаря ми със знаци. Не знам дали означават същото като моите, но долавям, че разбира това, което искам да й кажа.
  Усещам, че мога да остана да я гледам и тя да ме гледа още дълго, но знам, че пътят ми продължава...
  Казвам си, че е възможно по-нататък по пътя да има врата. И може да успея да я премина, за да се срещна с жената.
  Нищо не дава по-голяма увереност от желанието, така че се забързвам, за да намеря тази предполагаема врата.
  Затичвам се с поглед, прикован в зида.
  Малко по-нататък вратата се появява.
  Ето я, от другата страна, моята сега желана и обичана спътница. Чака... Чака ме...
  Правя жест към нея. В отговор тя ми праща въздушна целувка.
  Прави движение, все едно че ме вика. Това е всичко, което ми трябва. Приближавам се към вратата, за да се срещна с нея - от нейната стра¬на на зида.
  Вратата е твърде тясна. Промъквам едната си ръка, рамото, свивам малко корема, леко се из¬вивам настрани, почти успявам да промуша главата си... Но дясното ми ухо засяда.
  Натискам.
  Не става. Не минава.
  Не мога да използвам ръката си, за да натисна ухото, защото няма как да провра дори и пръста си в пролуката...
Няма достатъчно място, за да премине ухото ми, така че вземам решение... (Защото любимата ми е там и ме чака.)
(Защото това е жената, за която винаги съм мечтал, и ме зове...)
Вадя от джоба си нож и с едно-единствено бързо движение се осмелявам да отрежа ухото си, за да може главата ми да премине през вратата.
  Успявам: главата ми успява да се промуши.
  Но след главата виждам, че сега засяда рамото ми.
  Вратата няма формата на тялото ми.
  Натискам, но не става. Ръката и тялото ми минаха, но другото ми рамо и другата ми ръка не могат...
  Вече нищо не ме интересува, така че...
  Отстъпвам и без да мисля за последствията, се засилвам и натискам с рамо през вратата.
  От удара ръката ми се измъква от рамото и увисва като безжизнена. Но сега, за щастие, положението й е такова, че мога да премина през вратата...
  Вече почти съм от другата страна.
Точно когато ми остава съвсем малко, за да премина напълно през процепа, осъзнавам, че десният ми крак е заседнал от другата страна.
  Колкото и да се напрягам и напрягам, не успявам да мина.
Няма начин. Вратата е твърде тясна, за да може цялото ми тяло да мине през нея.
  Твърде тясна: двата ми крака не минават...
  Не се колебая. Вече съм почти при любимата ми.
  Не мога да се върна... Така че хващам теслата и стиснал зъби, с един удар отсичам крака.
  Окървавен, куцукащ, подпрян на теслата и с из¬мъкнато рамо, с едно ухо и един крак по-малко, се изправям срещу любимата
 -Ето ме. Най-после преминах. Погледна ме, погледнах те, влюбих се. Платих всякаква цена за теб. В любовта и войната всичко е позволено. Жертвите нямат значение за мен. Струваха си, защото така те срещнах и ще можем да продължим заедно... Завинаги заедно...
  Тя ме поглежда и прави неволна гримаса.
 -Така не, така не искам... На мен ми харесваше, когато беше цял.



Хорхе Букай








Активен
Приготви се да дадеш всичко от себе си или нищо няма да получиш в замяна.

MrsSmith

  • SuperUploader
  • Карма: +1035/-1551
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Юли 24, 2008, 01:55:44 pm
  • Публикации: 3414
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Re:Поука!
« Отговор #98 -: Януари 22, 2010, 12:07:35 am »
ЧАЙНА ЦЕРЕМОНИЯ


Срещам те...

Слушам те...

Говоря ти...

Прегръщам те...

Целувам те...

Притежавам те...

Притискам те...

Обсебвам те...

Поглъщам те...

Задушавам те...


Обичам те?

Хорхе Букай
Активен
Приготви се да дадеш всичко от себе си или нищо няма да получиш в замяна.

MrsSmith

  • SuperUploader
  • Карма: +1035/-1551
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Юли 24, 2008, 01:55:44 pm
  • Публикации: 3414
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Re:Поука!
« Отговор #99 -: Януари 24, 2010, 11:25:45 pm »
ОСЪЗНАВАНЕ

Тази приказка е вдъхновена от стихотворение на един тибетски монах – Римпоче, което пренаписах според собствения ми начин на изразяване, за да онагледя една друга черта, която имаме ние, хората

Ставам сутринта.
Излизам от вкъщи.
На тротоара има яма.
Не я виждам
и падам в нея.

На следващия ден
излизам от вкъщи,
аабравям, че на тротоара има яма,
и отново падам в нея.

На третия ден
Излизам от къщи и опитвам да си спомня,
че има яма на тротоара.
Въпреки това,
забравям
и падам в нея

На четвъртия ден
Излизам от къщи и опитвам да си спомня
за ямата на тротоара.
Спомням си
и въпреки това,
не виждам трапа и падам в него

На петия ден
излизам от къщи.
Спомням си, че трябва да внимавам
за ямата на тротоара,
и вървя гледайки надолу.
Виждам я и
въпреки това
падам в нея.

На шестия ден
излизам от къщи.
Спомням си за ямата на тротоара.
Търся я с поглед,
опитвам се да я прескоча,
но падам в нея.

На седмия ден
излизам от къщи.
Виждам ямата.
Засилвам се,
скачам,
с върха на крака си докосвам отсрещния ръб,
но не е достатъчно и падам в нея.

На осмия ден
излизам от къщи,
виждам ямата,
засилвам се,
скачам,
стигам до другата страна!
Толкова съм горд от постижението,
че празнувам с радостни подскоци....
И докато подскачам,
отново падам в рова.

На деветия ден
излизам от къщи,
виждам ямата,
засилвам се,
прескачам
и продължавам пътя си.

На десетия ден,
точно днес,
разбирам,
че е по- удобно
да вървя
по отсрещния тротоар.

Хорхе Букай

Активен
Приготви се да дадеш всичко от себе си или нищо няма да получиш в замяна.

MrsSmith

  • SuperUploader
  • Карма: +1035/-1551
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Юли 24, 2008, 01:55:44 pm
  • Публикации: 3414
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Re:Поука!
« Отговор #100 -: Януари 25, 2010, 10:24:18 pm »
Гробарят
.................................................

Свечеряваше се. Отвън валеше тънък дъждец, чистачките плющяха по предното стъкло почти в ритъма на музиката, а бялата линия изчезваше в изпаренията от нагретия асфалт. Карах вече 11 часа и се усетих, че почти заспивам. До мястото, където трябваше да разтоварвам имах не повече от три часа път, а бездруго щяха да ме разтоварват чак на сутринта. Нямаше смисъл да продължавам да карам. Щях да заспя зад волана и да убия или себе си, или някой друг.

Разбира се не можех да спра насред пътя, а отбивките ги виждах едва когато бе прекалено късно да спирам. Завой след завой, нищо освен мълчаливи, зелени борове изправени от двете страни на пътя и тихото свистене на гумите.

Вече започвах да мисля, че съм изпаднал от Земята и съм се озовал на друга планета, където освен път няма нищо друго. Включих дългите, но стана по-лошо – светлината се отразяваше от мъглата и дъжда, превръщайки всичко извън кабината в млечнобяла стена. Нещо проблесна в далечината.

Табела за някакво село. Три километра. Какво пък, помислих си. На селата това им е хубаво, че имат площади. Има къде да спреш, има и къде да обърнеш камиона на сутринта.
Когато видях светлина в далечината почувствах онова облекчение, което несъмнено Моисей е усетил щом е излязъл на околовръстното на Израел.

Най-нагло паркирах влекача пред съвета и наметнал якето през глава се спуснах към светлината. Както и предполагах се оказа селската кръчма. Явно някой бдеше над мен. Обикновено в селата всеки живот замира около шест часа вечерта. Тук не само че имаше кръчма, ами даже и работеше.

Работеше, та пушек се вдигаше. Буквално. При първоначален оглед изглеждаше, че всеки от посетителите беше запалил поне по три цигари. Проправих си някак път до тезгяха и поръчах чаша ракия на гърдестата кръчмарка. Тя ме огледа с интерес – явно рядко тук се вясваха непознати муцуни.

Държейки чашата в ръка се огледах. Имаше само една свободна маса, ако не броим единствения й обитател. Явно никой не искаше да сяда до него, но не личеше това да му прави особено впечатление.

Беше висок и слаб, но в същото време жилав. Лицето му бе набръчкано, почти с цвета на стара глина, и единствено черните му очи лъщяха неочаквано живо в рамката на пожълтялата му от тютюнев дим коса. Но първото, което видях бяха ръцете му, поставени на масата – спокойни и уверени, ръце, които не се боят от никаква работа.

– Може ли? – попитах, кимвайки към съседния стол. Човекът ме огледа от глава до пети, след което леко мръдна кутрето си. Явно не считаше за необходимо да напряга повече мускули.

– Добър човек си. Сядай. Нещо в интонацията му подсказваше, че ако не ме бе харесал щях да си вися на един крак до тезгяха. Беше от онези селяни, за които четем във възрожденските книги – скъп на думи, но свикнал малкото слова изцедени от него да бъдат чувани.

– Хубаво село – казах, докато вадех цигарите си. Като си в Рим прави като папата, или както там се казваше. – Явно е доста голямо.

– Към две хиляди къщи – изрече човекът, сякаш обмисляше всяка дума. – Хубаво ни е селото. Ти доста свят ли си видял?
– Шофьор съм – отвърнах. – Обиколил съм тук-таме.

– А аз, мойто момче, цял живот съм копал земята.
– Всеки има нещо, което го тегли – казах сговорчиво. – Аз не съм за земеделец. Нямам търпението и упоритостта.

Новият ми познат отпи бавно от чашата си, след което протегна ръка към цигарите ми, задържайки я в последния момент. – Взимай, взимай – казах. – Имам цял стек в камиона.
Той внимателно огледа цигарите, сякаш да реши коя е най-достойна да бъде изпушена от него. Най-накрая избра жертвата си, потупа я с филтъра надолу в масата, и внимателно я запали.

– Други цветя садя аз – рече накрая с лека усмивка. – Гробар съм. На това място замълчах. Какво да отговориш на това?

– Сигурно доста хора си срещнал?
– Не много. Да пътуваш е най-самотното занимание. Никога не оставаш на едно място достатъчно дълго за да опознаеш някого истински.

– Знаех си че си умен човек. Слушай един съвет от по-стар. Опознаваш хората когато умрат. Когато е жив човекът е загадка. Умре ли обаче можеш да си сигурен, че го виждаш такъв, какъвто е. Има хора, цял живот са били внимателни с другите. Легне ли в сандъка обаче лицето му е сгърчено от злоба. Далеч от такъв.

– А обратното? – попитах, заинтригуван от необичайната за кръчмарски разговор насока.
– Има и такива, но по-рядко. И те са за ожалване, защото са озлобени и наранени от другите. За това са станали такива. Като умре обаче е в мир със себе си.

Човекът махна с ръка и след малко кръчмарката сложи нова чаша пред него. След първата глътка затвори очи и въздъхна.

– Психология! Няма наука, която да ти разкрие душата на човека. Или усещаш този срещу теб, или не. Ако го нямаш в себе си – колкото и да учиш няма файда. А природата знае! Миналата година погребах мъжа на тая – той кимна към кръчмарката.

– Колко хора разори тоя човек, колко краде, не ти е работа. И да видиш ти загадка. Посред пролет хвана студ. Блъскаш с търнокопа, с лопатата – нищо! Земята не го иска. Нейсе, пробих малко. Отдолу – корени! Не можеш ги изсече. До сега на гроба му едно цвете не се хвана.

За момент гробарят затвори очи, след това с рязко движение вдигна чашата и я изля наведнъж в гърлото си. Махнах на кръчмарката и посочих себе си и него. Той прие почерпката като нещо естествено.

– Има и други – проговори след вече познатата ми предпазлива и дълга първа глътка. Един твой колега преди пет-шест години карал тухли. Дъшеричката на кметицата изскочила пред камиона. Петгодишно хлапе, толкоз му акъла. На идване видя ли голямата къща до дерето?

– Гадно спускане – рекох. – Не е правено за големи машини.
– Там живее кметицата. Човечецът не могъл да спре и извил към дерето. Ремаркето обаче се извъртяло и размазало детето. Шофьорът умря на място. Самотен човек е бил. Така и не намериха роднини и го погребахме тук. Обаче не им била от Бога смъртта.

Два пъти пропадаха гробовете и ковчезите се показваха. Накрая реших да ги преместя. Като отворих ковчезите – като живи. След три години! Не са си свършили работата на белия свят и природата ги връща обратно.

– А тези, на които им е дошло времето? Как ги познаваш?
– Има и такива. Ще те заведа ако искаш да видиш – гробове като градина. Цветя, дървета... Без никой да сади каквото и да е. Повечето обаче са алчни. Дошло им времето, но те и от онзи свят искат да се върнат.

Не разбират, че вече няма място за тях тук. И роднините им все работят по гробовете. Да видят другите, знаеш. Ако се посади нещо – хваща се. Ако го оставиш обаче става пущиняк и вместо да се слегне става по-висок. Иска да излезе, но не става. Не се рита срещу Онзи.

– Не ти е лесно.
– Защо пък? – Гробарят замълча с онова мълчание, когато решаваш дали човекът срещу теб е достоен за откровение. Накрая се реши. – Лани се опитах да си изкопая гроб. Бях болен, все си бях заминал, викам защо пък друг да ме зарови. След два дена се срина. Все едно не е било копано. После оздравях.

Оставих на масата банкнота и станах. Исках да кажа на човека нещо смислено, нещо умно, но главата ми бе съвсем празна. Очите ни се срещнаха и усетих, че той е разбрал всичко. – Лека нощ – казах и тръгнах бавно към камиона без да усещам усилилият се дъжд.

Автор: Христо Балканджиев
Активен
Приготви се да дадеш всичко от себе си или нищо няма да получиш в замяна.

MrsSmith

  • SuperUploader
  • Карма: +1035/-1551
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Юли 24, 2008, 01:55:44 pm
  • Публикации: 3414
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Re:Поука! Его
« Отговор #101 -: Януари 31, 2010, 11:46:35 pm »
Его


Едно Его си вървяло. Вървяло по пътя и си мислело “ Ех, че съм готино! И какви готини неща правя! Направо да ми завидят! “. И колкото повече мислело в най-светли краски за себе си, толкова повече се надувало. Подскачайки, продължило пътя си. Продължило и да се надува. Надуло се, когато срещнало по пътя си отрудени селяни, надуло се и когато видяло уморена от всекидневните грижи по непослушните си деца, майка. Срещнало и компания от развеселени бабички.

Тропнало сърдито с крачета пред тях, за да му обърнат внимание и да му се възхитят. Само че физически било много малко и възрастните жени, до една недовиждащи, изобщо не го забелязали. Егото се ядосало, свъсило вежди и пак тропнало с краче – от яд. Но после си казало: “Те губят! Аз съм толкова фантастично и така прекрасно, че някакви бабички изобщо не могат да ме развълнуват! “

И се надуло още повече! Почти до пръсване! Продължило нататък. Влязло в шумния и миризлив от изпаренията на колите, моторите и автобусите, град. Хора бързали около него, силно си говорели, влизали и излизали от магазините, офисите, домовете и колите си. Замалко да го смажат!

“ Бо-же! Какви невнимателни и груби хора! “ –казало си – “ Как не ги е срам! “ И от възмущение и лична обида се надуло още повече. Чак се зачервило, като домат! И за да им отмъсти, започнало да скача върху капака на една суперлуксозна кола: “ Да видят те! Да се научат как да се отнасят с мен! “

То било вече доста тежко от “ надувките “ си и огънало капака на колата. Останало доволно от резултата! Скочило на земята и решило, че ще напусне този негостоприемен град. Вдигнало главичка така, че тя замалко да му се откъсне, изпъчило коремче и се понесло към прашния път, отвеждащ извън града.

Така се пъчило от високомерие и не гледало къде върви, че започнало да преплита крачета и на няколко пъти залитнало. Но, разбира се за това бил виновен прашният и каменист път! Вървяло, вървяло и съзряло една локва.

“ Ауууу, по-грозно нещо не съм виждало! “, “ Ей, ти, какво си?! “ “ Аз съм дъждовна локва. “ “Ама знаеш ли, че си много грозна! Ха-ха! “ – изхилило се неприлично Егото и вдигнало краче, за да стъпче локвата. Да, ама нали си било възтежичко залитнало и хоп, залепило лице в локвата.

Ядосало се – не на себе си, разбира се, а на локвата – изправило се започнало да я обижда. Но отнякъде се появили деца и като видели разяреното, кално и грозновато нещо, започнали да му се смеят и подиграват. Егото съвсем се ядосало, надуло се съвсем и скочило ядно в локвата. Само че от огромната си тежест, с която се приземило, взело, че се ПРЪСНАЛО!


Автор: Надежда Златева
Активен
Приготви се да дадеш всичко от себе си или нищо няма да получиш в замяна.

indy13

  • User
  • Карма: +165/-1431
  • Неактивен Неактивен
  • :Юли 24, 2009, 11:14:00 pm
  • Публикации: 358
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.5.7 Firefox 3.5.7
Re:Поука!
« Отговор #102 -: Февруари 01, 2010, 02:24:22 am »

 ... Бяла роба
и боси стъпки.
Отворените ми длани
неуловимото ще уловят.
Протяжен стон
на дълги,
дълги
нервни тръпки...
Само в този миг,
само сега,
когато
грозните предчувствия
още спят
пожелай си магия,
пожелай си мълчешком
да пристъпя.
Да бъда нежна,
с непохватността
на първата
сътворена жена.
В езерата на очите ти
тайните си да изкъпя ...
« Последна редакция: Февруари 01, 2010, 02:27:34 am от indy13 »
Активен

MrsSmith

  • SuperUploader
  • Карма: +1035/-1551
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Юли 24, 2008, 01:55:44 pm
  • Публикации: 3414
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Re:Поука!
« Отговор #103 -: Февруари 06, 2010, 10:34:12 am »
Погледът на влюбения
Из "Нека ти разкажа" - Хорхе Букай

- Струва ми се, че родителите ми са остарели и умът им вече не е така бистър.
- А на мен ми се струва, че гледаш на тях от друга гледна точка.
- Но какво общо има това? "Фактът си е факт ", както ти казваш.
- Ще ти разкажа...

~ . ~ . ~

Царят бил влюбен в Сабрина, жена от простолюдието, която направил своя последна съпруга.
Един следобед, когато царят бил на лов, пристигнал пратеник и съобщил, че майката на Сабрина е болна. И макар да било забранено да се ползва личната каляска на царя - нарушение, което можело да и коства главата, - Сабрина се качила в нея и се отправила към майка си.

Като се върнал от лов, царят бил осведомен за станалото.
- Нали е прекрасна? - рекъл той. - Това е истинска синовна обич. Не се е поколебала да рискува живота си, за да бъде до майка си. Прекрасна е!

Друг път, когато Сабрина седяла в градината на двореца и ядяла плодове, се появил царят. Принцесата го поздравила и после отхапала последната праскова в кошницата.
- Изглеждат хубави!- рекъл царят.
- Хубави са - отвърнала принцесата. И като протегнала ръка, подала на своя любим последната праскова.
- Колко ме обича! - споменал по-късно царят. - Сама се отказа от удоволствието, за да ми даде последната праскова от кошницата. Не е ли чудесна?

Минали няколко години и кой знае защо, любовта и страстта в сърцето на царя охладнели. Седейки до най-добрия си приятел, той му казал:
- Никога не се е държала като царица. Нима не наруши забраната и не се качи в каляската ми? И освен това помня, че веднъж ми даде нахапан плод...

~ . ~ . ~

Истината винаги е една. Факта си е факт. Но както в приказката, човек може да тълкува дадена случка и така, и иначе.

Ако това, което виждаш, пасва "като по мярка" на истината, която е изгодна за теб... не вярвай на очите си!
Активен
Приготви се да дадеш всичко от себе си или нищо няма да получиш в замяна.

Deizi_Rock

  • Бебчето
  • V.I.P.
  • Карма: +1049/-1110
  • Неактивен Неактивен
  • :Юли 18, 2009, 10:30:07 am
  • Публикации: 1639
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Opera 9.80 Opera 9.80
Re:Поука!
« Отговор #104 -: Февруари 11, 2010, 04:50:07 pm »


НАДЕЖДА


Роди ме Вселената - да раздавам Надежда,
Надежда за дързост, за обич и прошка.
Надежда за път през пустинни премеждия,
Надежда за ритъм във клубове нощни.

Взех частица от облака - да раздавам промяна,
на форми, изграждащи смисъл в сърцата.
Бях ту облак, ту дъжд, ту сълзи - разкаяние -
и посях семена на съдби по Земята.

Тръгнах смело сред камъни, но пътеки отвесни
израниха краката ми - и не можех да ходя.
Не можах във гранит да превърна сърцето си
и избягах при птичите чудни мелодии.

Сбирах късче по късче тъй желаната мъдрост.
Махах було след було - да надзърна във тайнството,
за живота, смъртта, за желано пребъдване -
и това, що узнах - на света да разказвам...

Но видях ослепели и объркани хората,
с вкаменени сърца, оглушали от крясъци,
разтопени от страх, от печал и умора,
примирени с насилие, с вени прерязани!

Аз подавах Надеждата - а ми даваха чекове -
и търгуваха с нея човешките демони.
Аз дарих мъдростта - за да служи за лек,
но се сблъсквах с душите - от завист обземани.

И Надеждата свърши. Паметта обедня...
Аз самата не знаех накъде да поема...
С ослепели очи за нелепа война,
прикована от страх - със прерязани вени!
И тогава започнах Надежда да прося.

Дайте малко и вие - да напълним в торбичката.
Ще достигне за всички, и по малко ще носим -
да запазим великия дар -
ДА ОБИЧАМЕ!


Активен