www.p2pbg.com

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

Автор Тема: Полезно и здравословно  (Прочетена 284693 пъти)

0 Членове и 5 Гости преглежда(т) тази тема.

starsssss

  • Гост
Жаждата е сигнал, но как да го разчетем правилно
« Отговор #30 -: Юли 26, 2008, 09:34:04 am »

Прекаленият прием на течности влошава храносмилането и създава допълнително натоварване върху сърдечно-съдовата система и бъбреците, а води и до бърза умора

Усещането за жажда е мозъчен сигнал за това, че в кръвта се е повишило съдържанието на соли и тази концентрация трябва да се разреди. Но важно е не просто да се пие, а да се пие правилно.

Прекаленият прием на течности влошава храносмилането и създава допълнително натоварване върху сърдечно-съдовата система и бъбреците, а води и до бърза умора.

Колко течности са необходими за поддържането на водно-солния баланс?

* При минимално физическо натоварване - 2,5-3 л (заедно с тези, приемани чрез храната),
* при физическа работа със средна тежест - до 5 л,
* при тежка работа на открито - до 6,5 л.

Не забравяйте за ябълките и останалите плодове. Ако сте изяли половин килограм ябълки, това се равнява на около половин литър течност.

Специалистите препоръчват на хората, които живеят в региони с по-топъл климат, да пият чай, а не вода, защото той увеличава отделянето на слюнка и премахва сухотата в устата. Също така е добре към водата да се добавят плодови и зеленчукови сокове или техните екстракти.

Мнозина предпочитат да задоволяват жаждата си с минерална вода, но тя не е препоръчителна при заболявания на храносмилането, сърдечно-съдовата и пикочната система, а също така при нарушения в обмяната на веществата. По-високото съдържание в нея на някои минерали може да има нежелателни последици.

Не забравяйте да употребявате прясна питейна вода или т.нар. изворна вода, като не ги заменяте изцяло с минерална, която оказва лечебен ефект само при нейното правилно дозиране.

http://www.zdrave.bg/
Активен

starsssss

  • Гост
Пием студен чай с риск от камъни в бъбреците
« Отговор #31 -: Юли 26, 2008, 09:57:03 am »


В Университета Лойола, Чикаго, установиха, че в студените чайове има високо съдържание на оксалати – рисков фактор за образуване на камъни в бъбреците, информира БГНЕС, позовавайки се на Puls.


При хора, предразположени към заболяването, консумацията на подобни напитки е много опасна. Една от причините за нефролитиазата е недостатъчния прием на течности.


През лятото заради високите температури, хората се обезводняват и често посягат към разхладителната напитка в промишлени количества. По този начин дори и увеличен, приемът на течности се оказва вреден фактор. Лимоните са богати на цитрати – вещества, които потискат формирането на камъните. Тяхната консумация се препоръчва, например под формата на лимонада (но направена в домашни условия, а не готов продукт).


Водата от друга страна трябва да бъде основното средство за утоляване на жаждата. Храни, богати на оксалати са спанакът, шоколадът, ядките и др.

Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
Re: Полезно и здравословно
« Отговор #32 -: Юли 26, 2008, 10:51:44 am »
За фитнеса и сбъднатите мечти

Не е лесно да си жена в XXI век! Стандартът за „готина мацка" се е вдигнал до небесата - кльощави, стегнати, гримиране фризирани, епилирани, винаги ефектни. В бясната битка с килограмите, целулита, стареенето, деформациите от заседналия живот се налага да правим какви ли не жертви, експерименти със себе си, да хвърляме луди пари... Суетата, фаворизираните модели с перфектни тела, рекламите, постоянните внушения, че при липсата на добър външен вид „рейтингът" пада, накараха дамите да търсят разнообразни начини да отговорят на силно завишените естетически критерии към имиджа на желаната жена. Един от елементите, включени в пакетната програма „Стремеж към съвършенство", е фитнесът... Той се превърна в мода, но в действителност е най-трудният и нежелан от дамите начин за постигане на хубава фигура, добро здраве и самочувствие.
 
Една от най-честите фрази, които съм чувала от жени, нуждаещи се от „ъпгрейдване": „Много бих искала, но..." Наблюденията ми показват, че първите три места в Топ 10 на причините, изтъквани като оправдание за липсата на двигателна активност, са заети от:

1. Нямам време
Винаги може да се намерят 30-40 мин., спестени от т. нар. „паразитни" занимания - пушене, шляене по магазини или зяпане на телевизия. Малко са хората, чието ежедневие е толкова плътно ангажирано, че да не могат да „откраднат" половин час.

2. Нямам пари
Това занимание не е свързано с голяма инвестиция, а някъде е и част от социалния пакет на работодателя. Интересно, никога не съм чувала израза: „Нямам пари за цигари, затова ги спрях."

3. Нямам сили
Разбираемо е чувството за умора в края на работния ден, но то се увеличава   правопропорционално на инертността и застоялия начин на живот. И изчезва веднага щом заставим тялото си да се раздвижи. Активирането на сърдечната дейност и кръвообращението разнасят кислород в организма, който тонизира и разтваря усещането за изтощение. Искам да споделя личните си емоции от продължителната война за контрол на теглото и хармоничен силует.

Първото, което установих, беше, че много рядко човек е в истинска кондиция да тренира и го прави с неподправено удоволствие. Защо? Трябва да отиде до залата, да се преоблича, да се уморява без основателна причина, да губи време и т. н. Не всеки има волята трайно да надделява над природно заложената способност на организма към икономия на енергия. Това означава, че човек трябва да вложи и усилието да преодолее нежеланието си, умората от деня, липсата на време или настроение, неразположението, стреса... Изискват се много силна воля и непробиваема мотивация, която по мои наблюдения мъжете притежават в по-висока степен от жените. Но все пак повечето домашни задължения лишават жените от доста лично време и енергия, които биха могли да инвестират в грижа за себе си. Искам да споделя личния си опит и как се уверих, че фитнесът или спортът изобщо са не просто мода, мания или начин за разнообразяване на контактите, а средство за постигане на целите.
 
Първо - спортни, после - лични. Когато започнах да тренирам, някой ми каза: „Ако не се откажеш през първите 3-4 месеца, това ще ти стане начин на живот." Не повярвах. Но не след дълго разбрах смисъла на репликата. Желанието на тялото ми да пести енергията си ме принуждаваше всеки път да преодолявам мързела, за да ходя на тренировки. В някои моменти се чудех как се довличам до залата и заставям уморените си мускули да продължават да „работят". С времето установих, че процесът на преодоляване на изтощението, нежеланието и дискомфорта се е автоматизирал и не ми прави впечатление. Забелязах също, че спортът ме принуди да вкарам по-добър ред в ежедневието си - по-малко паразитни дейности, повече организираност,
по-рационално подреждане на ангажиментите и приоритетите.
 
В резултат фитнесът стана част от живота ми. Постепенно и неусетно той измени режимите на хранене, активност, почивка, интересите, заниманията, изискванията към себе си.
 
Това ми даде страхотно усещане за самочувствие и удовлетворение. Неизбежно стигнах до извода, че щом мога да преодолея всички негативи и да постигна това, което искам, значи мога да постигна всичко. Убедих се, че най-лесният начин да направиш нещо, което искаш, е като просто го направиш! Фитнесът влиза в живота като забавление за свободното време, а се превръща в „горивото" за мотивираните хора да извървят пътя към личните си цели и мечти. Научава хората на техника да управляват живота си, така както направляват тялото си. Естетическият и здравословен резултат е само малък бонус за положеното усилие.
 
Наскоро попаднах на една мисъл: „Няма пряк път към мястото, където си заслужава да отидеш." Но пък си заслужава вкуса на задоволството, когато вече си там!
 
Активен

starsssss

  • Гост


Да, това не е рядко срещано определение - още повече, че то има своите основания. В меда се съдържа глюкоза, фруктоза, белтъчини, ферменти на витамините, минерални вещества и органични киселини, накратко казано - почти цялата таблица на Менделеев. Използваме мед, за да се лекуваме, когато сме настинали, с него разтриваме ставите си или просто поддържаме своя тонус, като го слагаме в чая.

Медът заема едно от първите места и по своята калоричност. В 1 кг мед се съдържат повече от 3000 калории. Той е един от сравнително малкото естествени продукти, съдържащи фолиева киселина, поради което е абсолютно препоръчителен за бременните.

Въпреки количеството калории, медът помага при свалянето на излишните килограми, твърдят диетолози.

Същевременно, въпреки че е толкова сладък, той не разрушава емайла на зъбите, както всички останали сладки продукти. Освен това медът е прекрасен имуностимулатор.

Медът се препоръчва при всички заболявания с изключение на алергиите. Ежедневната доза, която специалистите препоръчват за възрастни е 100 г, а за деца - 30-50 г. Най-добре е това количество да се приема на няколко пъти.

При проблеми с носоглътката медът може да се поставя на края на лъжичката и продължително време да се задържа в устата, за да се разтопи. По този начен антибактериалните вещества, които се съдържат в него, се поглъщат в лигавиците на гърлото и сливиците.

При заболявания на стомашно-чревния тракт медът трябва да се разрежда с вода, а при фарингити, ларингити и бронхити се препоръчват инхалации с мед.

За медената терапия е много важен сортът на меда. Например, мед, който е тъмен на цвят, съдържа 4 пъти повече желязо и затова е препоръчителен за децата и хората, страдащи от анемия. Той може да се приема по 1 ч.л. всяка сутрин.

Медът е отлично средство и за лечението на неврози. При главоболие, потиснато настроение и намалена трудоспособност, 40 г 2 пъти дневно - след обяд и след вечеря, със сигурност ще бъдат от полза.

Ако заспиваме трудно, едно приспивателно средство е чаша вода с разтворен в нея мед. Лъжичка мед може да се поставя и във ваната с цел да се повиши общия тонус на организма.

Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
Re: Полезно и здравословно
« Отговор #34 -: Юли 27, 2008, 08:52:40 am »
Красота през бременността: Какво е безопасно и какво не е

Автор Стейси Стейпълтън 

Мога ли да си правя кичури? Да си избелвам зъбите?
Ето списък с нещата, които можете и които не можете да правите:

Коса, нокти и зъби

Въпреки, че от дълго време съм писател в областта на красотата, бременността наистина преобърна безкрайния ми график от педикюри, масажи и пилинги. Постоянно се обаждах на лекаря си за да се уверя, че цялото това контене няма да навреди на безценния ми товар и в повечето случаи ми беше позволено да се глезя. Но понякога суетата ми трябваше да отстъпи - добра тренировка за майчинството, което свежда маникюра и сешоара до месечно ограничаване на щетите. За това поразпитах дерматолозите, зъболекарите и други специалисти за най-често задаваните въпроси от бъдещите майки относно красотата.

Въпрос: Мога ли да си боядисвам косата?

Отговор: Някои лекари съветват да не се слагат никакви химикали на скалпа, докато други казват, че няма проблеми след първия триместър. Повечето обаче са съгласни, че кичурите са по-безопасният вариант, тъй като химикалите са главно върху фолиото и не докосват скалпа. Ако си правите кичури вкъщи, използвайте шапка за боядисване (може да се намери в магазините, предлагащи козметични продукти) за да не попада сместа върху скалпа ви. Също така носете ръкавици и се боядисвайте в добре проветряващо се помещение, за да намалите максимално вдишването на изпаренията. Можете да обмислите варианта да използвате постни бои, които обикновенно съдържат по-малко химикали от  стандартните бои.

Въпрос: Мога ли да продължа да използвам депилатоар-кремове за бикини линията и за зоната над устните?

Отговор: Няма изследвания свързващи депилатоарните кремове с родилни дефекти. Тъй като обаче повечето от тези кремове са на основата на луга, някои по-предпазливи бъдещи майки могат да изберат бръсненето или кола маската вместо депилатоара. Брус Шепърд, акушер-гинеколог от Тампа, Флорида казва: ”Въпреки, че рисковете за бебето са минимални, съветвам пацинтките си да се въздържат от употребата им в името на безопасността”.

Въпрос: Мога ли да си правя маникюр?

Отговор: Да, казват дерматолозите и акушер-гинеколозите. Това е добра новина, защото много бременни жени казват, че ноктите им растат по-бързо, по-дълги и здрави от колкото преди. Въпреки, че в лаковете и лакочистителите се съдържат някакви минимални количества химикали, например толуол, много малка част се абсорбира през ноктите в организма. Докато бях бременна красивият ми педикюр (въпреки, че не го виждах) ме караше да се чувствам много по-добре по отношение на разширяващите ми се размери, а масажът, който вървеше заедно с него (педикюра) помагаше за намаляване на отоците.

Въпрос: Зъбите ми са пожълтели. Безопасни ли са комплектите за избелване у дома?
Отговор: Не се препоръчват. ”Повечето от тях съдържат водороден прекис (кислородна вода), който често бива погълнат по време на избелващия процес” обяснява Лана Розенбърг, директор на Dental Day Spa в Ню Йорк. ”Тъй като няма правени проучвания  по отношение на ефектите върху бебето в утробата, по-добре е да се въздържаме”. Ако мислите, че трябва да си лъснете усмивката, намерете зъболекар, който избелва с халогенна светлина, което е по-безопасно от традиционните избелващи контейнери. Разбира се, първо трябва да получите разрешение от вашия акушер-гинеколог, преди да се подлагате на каквито и да било зъболекарски процедури (с изключение на почистването).

Въпроси относно третирането на кожата.

Въпрос: Безопасно ли е да използвам избелващ крем за тъмните петна по кожата си?

Отговор: Потъмняването около бузите, челото, устните и брадичката, засяга повече от 50% от бременните жени. Докторите обясняват това с повишените нива на естрогена, които стимулират производството на меланин. Въпреки, че е изкушаващо да се използват избелващи кремове, повечето от тях съдържат много силен обезцветител и се знае малко за ефектите му върху растящото в утробата бебе. Също така, дори да елиминирате тези петна за момент, те най-вероятно ще се появят отново с напредването на бременността. Петната често избледняват до 1 година след раждането и можете да ползвате различни избелващи кремове, за да ускорите процеса. Ако петната не се махнат, вашият дерматолог може да ви предпише по-силен крем или други процедури за възстановяване на равномерния ви тен.

Въпрос: Може ли все още да си правя масажи и лицеви процедури?

Отговор: Повечето спа процедури са безопасни: просто не забравяйте да уведомите че сте бременна. Това е особено важно, ако си правите масаж. Много спа центрове имат специално обучени терапевти, които правят масажи на бременни, имат специални техники и знаят кои части на тялото имат нужда от особено внимание, например долната част на гърба. Също така биха използвали безароматни масла, за да избегнат неблагоприятни реакции.

Избягвайте масажите с по-силен натиск, шиацу и някои масажи на стъпалата, които се фокусират върхе акупресура върху определени точки, които могат да повлияят на коремните мускули. Колкото до процедурите за лице: основните са ок, но избягвайте химически пилинг или други процедури, които могат да навредят на вашето бебе.Също така пропуснете всички спа процедури, които увеличават телесната температура - сауни, горещи кърпи и т.н. Тези процедури не само ще ви накарат да се чувствате некомфортно, но повишаването на телесната температура може да е опасно за бебето ви.

Въпрос: Ще прекарам една седмица на плажа. Мога ли да се пека безопасно?

Отговор: Вече знаете, че няма безопасен начин за печене, а хормоните на бременността ви правят още по-чувствителни към слънцето и ви карат да се обезводнявате по-бързо. Докато сте на плажа, мажете се с крем против слънце, съдържащ цинков оксид или титаниев диоксид и със слънцезащитен фактор поне 30, пийте достатъчно вода. Ако се почувствате претоплена или замаяна, намерете помещение с климатик, починете и се рехидратирайте.

Въпрос: Мога ли да избегна стриите?

Отговор: Можете да ги ограничите до минимум като следите теглото си и нанасяте богат овлежнител съдържащ кокосово масло или специалните кремове против появата на стрии, за да помогнете на кожата да остане еластична. Ако след раждането, стриите не ви дават мира, има надежда: открити са различни кремове, които до известна степен заличават някои стрии, а може и дерматологът ви да ги заличи с лазер. Само че трябва да го направите веднага след като родите, защото лечението е ефикасно когато стриите са “пресни”.

bg-mamma.com
Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
Re: Полезно и здравословно
« Отговор #35 -: Юли 28, 2008, 10:35:18 am »
Ленти с баркод идентифицират пациенти



Специален интегриран чип позволява на принтера автоматично да настройва яркостта на печат и размера на лентата, при което данните на етикета са защитени от влиянието на вода, сапун, кръв и други въздействия

Компанията Zebra Technologies лансира комплексно решение за идентификация на пациенти в сектора на здравеопазването. Целта е да се намали сложният и скъп процес на внедряване на идентификационни ленти в болниците, съобщиха от SystemGroup-България.

Специалните ленти се фиксират на ръката на пациента с уникален баркод и позволяват на медицинските екипи по-бързо и точно да проследят историята на заболяването му, вследствие на което се елиминират потенциални грешки.

Проектираният от Zebra Technologies принтер HC100 има компактни размери. В него е монтирана касета с антибактериална лента Zebra's Band и със специално термопокритие.

Принтерът може да разпечатва идентификационни ленти в големи количества онлайн. Не е необходимо персоналът да печата етикети, след което да ги закрепя към стандартна хартиена лента, да ги ламинира, както и да сменя тонера на принтера.

По този начин се пестят време и разходи.

Специален интегриран чип позволява на принтера автоматично да настройва яркостта на печат и размера на лентата, при което данните на етикета са защитени от влиянието на вода, сапун, кръв и други въздействия. Лентата може да бъде с различни цветове.
Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
Масажът - проверен през вековете
« Отговор #36 -: Юли 28, 2008, 10:38:39 am »
Масажът - проверен през вековете



Лечебният масаж е един от най-древните видове медицинско изкуство. Неговата методология постоянно се усъвършенства както с нови мануални методи, така и с разширяване на класическите. Все пак неговата същност и сега е такава, каквато е била в периода на утвърждаването му в световната медицина.

Какво и защо лекува масажът

Когато назначава масаж, лекарят разчита на два вида лечебно въздействие - местно, когато ръцете на масажиста помагат на организма на болния да се справи с локален патологичен процес, да намали или ликвидира оток и възпаление на меките тъкани, да облекчи или премахне болката, и общо, насочено към цялостното оздравяване на организма. Това става благодарение на активирането на компенсаторни реакции, стимулиране на обменните процеси и други защитни механизми, заложени в човека от природата.

В съвременната медицина лечебният масаж се използва във всички направления. В хирургията, в периода на подготовка на болния за операция и като спомагателно средство при лечение на усложнения в следоперативния период, и в терапията - при възстановителното лечение при повечето вътрешни болести.

В редица научни публикации е обоснована целесъобразността на предписването на определени видове масаж дори и при такива тежки случаи като повторен инфаркт на миокарда. Успешно използват масажа в травматологията при възстановителното лечение на болни със счупени кости, в неврологията, акушерството и гинекологията, а дори и след трансплантация. Насъбран е опит за неговата ефективност и при най-тежко болните в реанимация. В амбулаторното лечение широко прилагат масажа при остеохондроза на гръбначния стълб, радикулит, артрити и артрози, затлъстяване и мускулни атрофии. Той е ефективен и при невротични състояния, понижаване на жизнения тонус и на работоспособността.

Цялата работа е в техниката

Проверената от векове техника на масажа на пръв поглед е проста, но при по-съсредоточено изследване тя впечатлява с многообразието и вариантите на основните методически способи, калейдоскопа от тяхното съчетание и подбраните индивидуално и внимателно проверявани модификации. Класическите методи на масажа са само четири - поглаждане, разтриване, разтъпкване и вибрация.

Като правило всеки от видовете масаж започва с поглаждане, когато дланите на масажиста меко, плавно и внимателно, като не напрягат и не движат кожата в областта на мануалното действие, подготвят тялото на пациента за следващите етапи. По предписание в тази последователност се включват лечебни методи със странни, на пръв поглед дори стряскащи имена - "рязане с трион", "кълцане", "раздрусване", "разтегляне", "изстискване", "претъркване", "преместване".

Процедурата завършва със същия метод на поглаждане, с който е започнала, само че по-нежен и внимателен. Това е необходимо, за да се "приласкаят" и "успокоят" меките тъкани на мястото на масажа. Сеансът продължава не повече от половин час, като след това е необходима 10-15 минути почивка в изходна масажна поза.

Курсът на масажа като правило включва десет всекидневни процедури. След това се прави прекъсване за седмица и ако клиничният ефект не е пълен, масажът се възобновява. При неговото професионално изпълнение пациентът усеща винаги значително подобрение. Здравната каса плаща някои от възстановяващите процедури след тежки заболявания. За целта обаче е необходимо направление от болничния или личния лекар.

Масажът на новия век

Перспектива за усъвършенстването на масажа се явява разработването и клиничното използване на съчетани форми, в които мануалното действие се усилва с т.нар. преформирани изкуствени лечебни физически фактори - тези на електрическия ток, магнитните и електрическите полета, ултразвука и лазера. В научната литература от последните години могат все по-често да се видят работи, посветени на разработката и внедряването в лечебната практика на подобни методи, които повишават ефективността на мануалното действие. Това на свой ред дава възможност съществено да се разширят показанията за неговото използване. Подобни нови разработки са бъдещето на лечебния масаж.
Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
15 правила за здраве и дълголетие от Изтока
« Отговор #37 -: Юли 28, 2008, 10:41:10 am »
15 правила за здраве и дълголетие от Изтока



В Далечния Изток още през 7 век китайският лекар Сун Съйямо е определил най-популярната формула за здраве и дълголетие: ”Не слушай нищо, което те дразни, не говори празни приказки, не прави излишни движения, не задържай в главата си суетни мисли”. Неговите последователи са доразвили теорията на своя предшественик до 15 основни правила за добро здраве и дълъг живот.
“Животът ни се дава за радост и затова няма нужда да се напрягаме, тревожим и преуморяваме поради нещо, което не си струва”, твърди Сун Съйямо.

”Но това не означава, че трябва да се предаваме на напразното веселие и бездействие - ако седиш дълго, ще си навредиш на тялото, ако лежиш дълго, ще навредиш на дишането, ако стоиш дълго, ще навредиш на костите, ако ходиш дълго, ще навредиш на мускулите”, казвали древните китайци.

“Мъдър е този, който знае кога да спре”. Това означава, че мъдрият знае цената на паузата и покоя, нали паузата създава ритъма, а от покоя произлиза всяко движение.

Хуан Тинцзян, учен от 9 век дава следния съвет: ”След като сте изпили чаша чай и сте се нахранили до насита, можете да си починете. След като сте се уморили от дневните грижи, можете да си починете. След като сте изживели живота си без да се поддавате на стиснатост и завист, можете да си отдъхнете”.

Още от дълбока древност учителите на Китай са говорили за съответствието между сезоните и етапите в човешкия живот.

- Детството е “пролетта на живота”. Децата са много подвижни, жадно опознават света и не са склонни към самоанализ. Това е време на активните действия и веселите игри, време на растеж и бързи промени.

- Младостта е “лятото на живота”. Време за постигане на физически и нравствена зрялост. В този период на човека са свойствени ясен ум, физическо здраве, но най-главното – в него се пробужда нравственото начало, потребността от осъзнаване.

- Зрелостта е “есента на живота” , когато събираме плодовете на жизнения си труд без значение праведни или не. Добродетелите на зрелитегодини са цялостност на душата, издържаност на характера, сливане на думите с делата. Човекът става източник на хармония и покой.

- Старостта е “зимата на живота”. Това е сезон на съсредоточеността и покоя. Добродетелите на стария са пазене на собствените сили и наставление на младите, единство на ума и чувствата.

Ето и 15-те правила за запазване на здравето и дълголетието според средновековните китайски философи:

- Лицето трябва по-често да се масажира
- Косата трябва по-често да се разресва.
- Очите трябва постоянно да се движат.
- Ушите трябва постоянно да бъдат нащрек.
- Горните и долните зъби трябва постоянно да се докосват.
- Устата трябва винаги да бъде прикрита.
- В устата винаги трябва да има слюнка.
- Дишането трябва да бъде леко.
- Сърцето трябва да бъде винаги спокойно.
- Съзнанието трябва да бъде винаги отворено.
- Гърбът винаги трябва да бъде изправен.
- Коремът трябва по-често да се гали.
- Гърдите винаги трябва да бъдат свободни.
- Речта не трябва да бъде многословна.
- Кожата трябва да бъде леко увлажнена.
Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
Тренирай "на зелено". В парка
« Отговор #38 -: Юли 30, 2008, 11:06:02 am »
Тренирай "на зелено". В парка




Да, знаем, знаем – навън всичко е слънце, цветя и зеленина и е абсурдно да спортувате в някоя прашна и мрачна зала. Тия отдавна не ни минават обаче (тука правим самодоволна физиономия).

Този път ще ви изненадаме, при това на открито – превърнете парка във фитнес. Нямате нужда от хамали и камион за пренасяне на оборудване, парковете са пълни с „уреди“, които можете да ползвате напълно безплатно.

Облечете се удобно и задължително обуйте подходящи обувки, с които после можете и да потичате или да карате колело. Освен това не забравяйте слънцезащитен крем, ако лъчите са силни.


В Галерията можете да видите четири супер натоварващи и стягащи упражнения. Изпълнявайте ги последователно, а след това повторете като кръгова тренировка в 3 серии.

После можете да направите и „зелено“ кардио, а ако сте в слънчево настроение карайте кънки например.

Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
Наредете плочките правилно
« Отговор #39 -: Юли 30, 2008, 11:13:08 am »
Наредете плочките правилно



Мъжете имат различни причини, за да ходят на фитнес.


Но една от най-големите им цели в залата си остава корема с перфектно „фугирани“ плочки.

Тяхното „залепяне“ обаче хич не е лесно, но вие, момчета, това си го знаете. За перфектна коремна преса трябват здрави тренировки и стриктна диета след това.

Няколко са факторите, които имат съществено влияние върху образуването на плочки.

Трябва да ги имате предвид постоянно, за да не се чудите защо блъскате редовно, а резултатът не е задоволителен.

Сега можете да ги разгледате внимателно в Галерията.


Генетичният фактор

Не подценявайте собствената си структура – това, което ви е заложено генетично, не може да се промени. Коремът ви просто има някаква форма, която вие не можете да премоделирате, а само да подчертаете.
Забравете снимките в списанията или плочките на Питър Андре, които са един от най страхотните примери в това отношение. Е, той има и жената-мечта до себе си, но това е от темата за бюстовете.
Та, мисълта ни беше, че дори да правите корем по два пъти на ден, няма гаранция, че той ще стане толкова изразителен. Въпрос на физика.


Хранителният фактор

Диетата е особено важна в това уравнение. Всички имат коремни мускули, някои даже доста развити, но покрити с плътен слой мазнини. Плочките не могат да изпъкнат достатъчно над тях. Всъщност правилното хранене има решаваща роля в случая.
Ние вече ви подсказахме как да направите „основен ремонт“ на корема си и да разкриете плочките. Важното е да спазвате определено съотношение на храните в менюто си.
Калориите трябва да идват най-вече от белтъчини, количеството мазнини е умерено, а въглехидратите са по-малко и са концентрирани сутринта.
Това е основният принцип на ниско въглехидратната диета, която позволява контрол над нивото на инсулина в кръвта. А именно този хормон е отговорен в най-голяма степен за натрупването на мазнини.
Ниският гликемичен индекс слага здрави юзди на инсулина и тялото ви е принудено да разгражда вече натрупаните мазнини, за да работи добре. Това е и механизма на сигурното и трайно отслабване.


Физическият фактор

Тренировката също е от значение и в нея могат да се включат доста упражнения. Те не са особено разнообразни, тъй като коремните мускули са изолирана група, но все пак можете да избирате.
Ако искате мускулите да пораснат, ще ви трябва допълнителна тежест. Коремни преси от обратен наклон са идеални, а можете да вземете и диск пред гърдите си, който ще увеличи тежестта.
Ако повдигате краката нагоре, хванете дъмбел с глезените си – това също ще има ефект. Завъртане наляво и надясно с диск отново помага за увеличаване обема на мускулите.
Не пренебрегвайте и топката, тя не е само за жени. Всъщност с голяма фитнес топка можете да правите доста упражнения, които са адски натоварващи. Това се дължи на факта, че тя нарушава стабилността ви и така напрягате още повече коремните мускули.
За стандартните коремни преси няма да говорим, защото сме сигурни, че сте наясно с тях. Друг начин да натоварите мускулите в областта на корема са изометричните упражнения.
Те са по-статични и при тях мускулът оказва съпротивление срещу неподвижни обекти. Той остава стегнат максимално за определен период от време, което създава силно напрежение.
Дори минимално стягане се отразява положително на мускулите и можете да забележите това само след няколко седмици.
Активен

starsssss

  • Гост
Първа помощ: слънчев и топлинен удар
« Отговор #40 -: Юли 30, 2008, 12:43:56 pm »


Предразположеността на всеки човек към прегряване (особено в горещото време) зависи най-вече от два фактора: продължителността на прекараното на слънцевреме и общото му здравословно състояние. Извън тях, най-лесно податливи на това състояние са децата и възрастните хора, както и (независимо от възрастта) страдащите от хронични сърдечно-съдови, белодробни и бъбречни заболявания. Употребата на някои медикаменти също увеличава риска.

Какво представлява топлинния/слънчевия удар


На практика това е последната и най-тежка форма на хипертермия (прегряване на тялото), водеща до увеличаване на телесната температура и съпроводена от различни физиологични и неврологични симптоми.
Терминът често се използва неправилно при форми на прегряване, които са “по-невинни”. За разлика от тях топлинният удар е животозастрашаващо състояние, което може да се окаже фатално, ако не бъде правилно лекувано.

Човешкото тяло в нормално състояние генерира топлина, която е резултат от метаболизма. Организмът е способен да се освобождава от излишната топлина – през кожата и чрез процеса на изпотяване. Ако обаче са налице анормални фактори като много висока температура и/или влажност, продължително излагане на силно слънце, тялото не успява да се справи с натрупващата се топлина чрез естествените си защитни механизми.

Друга причина за топлинния/слънчевия удар може да бъде дехидратирането (липсата на достатъчно влага в клетките). То води до неспособност на тялото на изпотява с нужната скорост, което води до повишаване на температурата в него.

Кои са симптомите



Различните хора могат да проявят различни симптоми на прегряването. Каквито и да са те, в повечето случаи се проявяват постепенно, но има и случаи, когато състоянието се влошава внезапно.

Най-често срещаните симптоми на прегряването в резултат на топлинен/слънчев удар са:
- висока температура;
- намалено или напълно липсващо изпотяване, съпроводено със зачервяване и/или изсъхване на кожата;
- ускорен пулс;
... повръщане;
- затруднено дишане;
- нетипично поведение;
- халюцинации
- състояние на тревожност, превъзбуда;
- липса на ориентация;
- припадъци;
- кома.
За сериозността на състоянието не бива да се съди по броя налични симптоми!

Как да окажем първа помощ



При състояние на прегряване или топлинен удар навременното вземане на мерки е от изключително значение, защото така могат да се избегнат трайни увреждания на някои органи.

На първо място – пострадалият трябва да бъде охладен. За тази цел го поставете на сенчесто, прохладно и проветриво място. Махнете дрехите и се опитайте да го охладите незабавно, като го напръскате или обтриете с хладна вода и поставите лед под мишниците и на челото и слабините (не и върху главата!).

Следете температурата му и ако тя не спада достатъчно (под 38,5-39 градуса) незабавно потърсете бърза помощ. Дори тя да не пристигне незабавно, специалистите могат да ви дадат указания какво да направите междувременно в зависимост от състоянието на пострадалия.

Какво можем да направим у дома



Домашните мерки са подходящи и достатъчни само при състояния, които не надвишават средна степен на прегряване. По-тежките състояния трябва задължително да бъдат лекувани от специалист!

При до средна степен на прегряване:
- починете си на хладно, сенчесто и проветриво място;
- приемайте повече течности (в такова састояние са препоръчителни и различните спортни напитки като Gatorate и Isostar, защото освен вода те възстановяват и недостигащото количество соли);
- съблечете се;
- не приемайте никакви течности, съдържащи кофеин и алкохол (включително и бира);

При силно прегряване (слънчев/топлинен удар):
- преместете пострадалия на хладно и проветриво място и незабавно се обадете на бърза помощ;
- овлажнете кожата на пострадалия или го поставете под хладен душ;
- давайте му течности (ако състоянието му позволява да ги приема).

Кога задължително да потърсим бърза помощ



- Като при всички други...

състояния, трябва да потърсите намесата на специалист, ако не сте сигурни на какво точно се дължи състоянието на пострадалия или то е видимо тежко, както и ако не сте наясно какво бихте могли да направите, за да го облекчите.
- Обадете се на лекар, ако: пострадалият не е в състояние да приема течности, както и ако не е в състояние да ги задържа; ако е налице дезориентираност; ако има затруднено дишане; ако пострадалият има някакво хронично заболяване.
- Ако са налице симптоми на слънчев/топлинен удар (обяснени по-горе), т.е. на най-тежката форма на прегряване.

При леки и средни форми на прегряване, също трябва да потърсите бърза помощ, ако:
- има загуба на съзнание или намалена ориентация;
- налице е болкавъв или под гърдите;
- пострадалият не може да приема сам течности;
- повръщането не спира;
- температурата е над 39 градуса и не спада, а при някои хора дори се повишава;
- пострадалият има някакво хронично заболяване, което може да доведе до непредвидими усложнения.

http://www.zdrave.bg/?c=n&id=2735&p=0



Активен

starsssss

  • Гост
8 условия за добро настроение от сутринта
« Отговор #41 -: Юли 30, 2008, 12:51:13 pm »

Отрано и добре планираният ден е предпоставка да не харчите излишно енергия.


Колко често в началото на всяка седмица сте се питали защо ви е толкова трудно да се настроите на работна вълна...

Предлагаме ви няколко съвета, които, надяваме се, ще ви помогнат винаги да се събуждате, изпълнени с енергия, а и с желание за работа.

1. Вместо да започват седмицата потиснати от безбройните задачи, които ви очакват и изискват решаване, съставете си още от вечерта (или на сутрешното кафе) списък на това, което трябва да свършите и в какъв срок. По този начин ще планирате по-добре времето си и ще успявате да свършите всяко нещо според срока му.

2. Постарайте се всяка вечер да планирате и нещо приятно, което ще ви помогне да се отпуснете: гледане на филм, среща с приятели, вана с ароматни масла, масаж.

3. Подредете работното си място в петък след обяд. Последните работни часове на седмицата по правило са слабо продуктивни. Но пък са добра възможност да се справите с натрупаните по бюрото бележки и да оставите само това, което ще ви бъде необходимо в понеделник. Чистото работно място създава усещане за свежест, човек по-бързо се настройва за работа и се концентрира върху спешните задачи.

4. Започвайте деня (не само понеделника!) с физически упражнения. Изследванията показват, че в резултат на физическите упражнения се изработва серотонин, който предпазва от появата на депресия и песимистични настроения. 30 минути упражнения са от полза за сърцето и ще ви помогнат да почувствате прилив на енергия. Това време е напълно достатъчно за “отваряне” на порите, а кожата, вярвате или не, има голямо отношение към настроението.

5. Пълноценната закуска е задължителна. Всяко друго мнение е погрешно! Закуската може да включва зеленчуков омлет (или зеленчуци с яйце), неголямо парче месо, овесени ядки със стафиди, извара – казано накратко всичко, богато на белтъчини, които ще ни заредят с енергия за целия ден.

6. Облечете си дрехи, в които се чувствате комфортно. Това също определено ще повиши настроението ви. Пригответе си дрехите още от вечерта, за да избегнете сутрешната припряност.

7. Планирайте за вечерта някаква среща с приятели или посещение на кино, театър, изложба. Лекото вълнение от предстоящото ще ви помогне да се чувствате по-енергични през деня.

8. Създайте си навика в средата на деня да изпивате чаша зелен чай. Той ще ви освежи и зареди с още енергия. Ако не обичате зелен чай, заменете го с билков.

Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
Гумени бонбони без захар помагат срещу кариес
« Отговор #42 -: Август 01, 2008, 08:03:13 am »
Гумени бонбони без захар помагат срещу кариес



Учени от Вашингтонския университет в Сиатъл установиха, че гумени мечета с ксилитол намаляват бактериите, причиняващи кариес при малките деца, съобщи Ройтерс.

Ксилитолът е естествен подсладител, който се среща в някои плодове, царевицата, брезата и други растения. Известно е, че той намалява нивата на мутантните стрептококови бактерии, които причиняват кариес.

За разлика от другите захари, те не могат да го разграждат и да го използват за енергия.

Дъвки с ксилитол се продават отдавна, но те не се препоръчват за малки деца. За тях гумените бонбони са много по-подходящи.

Учените са изпробвали ефекта на бонбоните с ксилитол върху 154 деца. Те им давали по четири мечета три пъти дневно. В края на шестседмичния период нивата на вредните бактерии в плаката им значително намалели. БТА
Активен

starsssss

  • Гост
Козметика в чинията
« Отговор #43 -: Август 02, 2008, 10:13:38 am »
Какво правите, ако установите, че тенът на лицето ви е блед, а кожата суха? Бъркате в козметичния несесер, за да прикриете бързо недостатъците. А те са предизвикани от недостига на витамини, минерали или други важни хранителни вещества.




Връзката между красотата и здравето не е тайна за никого. Зависимостта между красотата и храненето – също. Най-честият виновник за един или друг козметичен проблем се оказва съдържанието на чинията. Например сънливостта, загубата на апетит, потиснатостта и бледността на кожата най-често са предизвикани от липсата на витамин С. Той не се произвежда от организма, затова трябва да се доставя чрез храната. Витамин С основно се съдържа в следните плодове и зеленчуци – магданоз, репички, чушки, домати, лимони, горски ягоди, малини, ябълки и други.   
Ако ни дразни ярката светлина, кожата ни е суха и грапава, а косата се чупи, значи в организма ни има недостиг на витамин А. Той се съдържа в продуктите от животински произход – рибеното и кравето масло, черният дроб. В растителните храни има каротин, от който в организма се образува витамин А. Много богати на каротин са магданозът, киселецът, зеленият лук, грахът, тиквата, морковите, горската ягода, пъпешът.
При липса на витамин В1 често боли глава, нервната система не е стабилна, ноктите започват да се чупят. Той се съдържа в бобовите растения, орехите, месото, карфиола, спанака.
Очите бързо се уморяват, зрението отслабва, устните се напукват – нуждаем се от витамин В2. Този витамин повишава усвоямостта на храната, подобрява обмяната на веществата и нормализира зрението. Ако е в недостиг, устните се напукват, появяват се болки в главата, губи се апетит, понижава се работоспособността. Зеленчуците, млякото, месото и яйцата са естествените му източници.
От минералите желязото има най-голямо влияние за чиста и свежа кожа. Съдържа се в месото, краставиците, малините, вишните, ябълките, спанака и червеното зеле. Сярата е съставка на много продукти за лечение на различни кожни проблеми. Нейни естествени източници са доматите, целината и орехите. Магнезият придава еластичност на мускулите и се съдържа в спанака, репичките, лимоните, вишните.
Предлагам и 3 рецепти за красота, които въобще не са за пренебрегване. Ще се изненадате колко хубост може да предложи една чиния:




Френска салата за красота
2 с.л. овесени ядки, 6 с.л. преварена и изстудена вода; 3 с.л. преварено и изстудено прясно мляко; 1 ч. л. захар, 1 голяма ябълка, сокът от 1 лимон
Заливаме овесените ядки и ги оставяме да се размекнат. Прибавяме млякото, захарта, настърганата ябълка, сока от лимона. Тя има прекрасно въздействие върху кожата, косата става еластична и пухкава, тъй като салатата съдържа витамини от групите В и С. Консумира се сутрин вместо закуска.

Американска салата за красота
5 с.л. овесени ядки, 5 с.л. студена преварена вода, 1 с.л. прясно мляко, 1-2 ч.л. мед, 4-5 лешника
Заливаме с вода овесените ядки и ги оставяме за 1 нощ. На сутринта добавяме млякото, меда и дребно нарязаните лешници. Разбъркваме добре и ядем бавно, като дъвчем бавно. Ядем салатата сутрин вместо закуска, в продължение на 1 месец.

Ароматна смес за здраве и красота
Настъргана кора от 1 лимон или 1 портокал, 1-2 супени лъжици мед
Продуктите се смесват и се взема по 1 чаена лъжичка 3 пъти на ден преди ядене.



Красив апетит!


Активен

starsssss

  • Гост


След въвеждането на строги санкции за пушене на всички обществени места, медиите на острова непрестанно наставляват британците да се откажат от вредния навик, публикувайки съвети и наръчници за пушача, популяризирайки най- съвременните успешни методи за спиране на цигарите. Добре приети се оказаха препоръките как пристрастения пушач да се справи със зависимостта от тютюна и да се подкрепи някой, който е решил да спре. Система от професионални съвети за отказване от тютюнопушенето предостави на своите читатели популярен британски ежедневник:
Преди да спрете не се страхувайте да поискате помощ. Помолете роднините и приятелите си да не пушат около вас. Перете често дрехите си за да премахнете миризмата на цигари. Опредете нечетните или четните дати за дни, в които не пушите. Напишете причините, поради които искате да спрете. Всеки ден отлагайте с един час времето на първата цигара. Помолете вашия партньор да спре заедно с вас. Пушете в ситуации, които не са приятни за вас. Не изпразвайте пепелника си, това ще ви напомня колко много пушите, а и неприятната миризма ще ви отблъсква. Не мислете за това как никога няма да пушите, мислете за това как няма да пушите днес. Намерете си занимание за деня, в който възнамерявате да не пушите- отидете на кино, правете упражнения или се заемете с нещо важно. Свържете с лекар, който ще ви помогне наистина да спрете. Система като IQS, която се практикува само от лекари - специалисти наистина има ефект.
През времето на изкушение моментите на никотинов глад заместете с анти- никотинова терапия. Тук системата IQS отново ще ви е от полза. Бъдете зает- вижте се с приятел, отидете на разходка или започнете нов проект. Избягвайте ежедневните си навици- не минавайте покрай магазина, от който обикновено си купувате цигари. Не се срещайте с хора, които знаете, че пушат. Правете нещо с ръцете си- пишете e-mail-и, търсете нещо в интернет или напишете нещо важно. Пийте много течности. Когато много ви се пуши, измийте зъбите си или ръцете си за да видите колко хубаво е да не миришат на цигари. Ако винаги пушите докато карате кола, си пейте песничка докато шофирате или ползвайте градския транспорт.
Това е игра на воля! Запалете една свещ вместо цигара. Нарежете цигарата на части и вдишайте от миризмата. Слагайте цигарите си в широка стъклена чаша за да видите колко много пушите. Поемете десет пъти дълбоко въздух, като задържите последно дъха си всеки път когато много ви се прииска да запалите. Старайте се да се отърсите от мислите за това колко трудно е да спрете. Мислете позитивно.
Мислете за ползите от спирането и вредите от цигарите. Отбелязвайте си всеки ден колко пари сте спестили от това, че не пушите. Направете си списък с нещата, които ще се купите от спестените пари за цигари. Купете си нещо хубаво когато празнувате успешния ден без цигари.
Активен