www.p2pbg.com

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

Автор Тема: Полезно и здравословно  (Прочетена 278680 пъти)

0 Членове и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

pvdenkova

  • V.I.P.
  • Карма: +58/-10
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Юни 28, 2007, 12:52:33 am
  • Публикации: 433
За хората, които не ценят живота
« Отговор #60 -: Септември 03, 2008, 03:42:38 pm »
За хората, които не ценят живота има риск от ранна смърт



За хората, които смятат, че не си струва да живеят, опасността от смърт през следващите няколко години е по-голяма, предаде Ройтерс, позовавайки се на резултатите от изследване на японски специалисти.
Повишеният риск се дължи най-вече на сърдечносъдови заболявания или на външни причини като самоубийство.
Изследването на връзката между "икигаи" или "радостта от чувството да живееш" и смъртността е най-голямото по рода си към днешна дата и е обхванало 43 391 мъже и жени на възраст между 40 и 79 години.
На всички участници в проучването бил зададен въпросът дали имат "икигаи" в живота. Отговорът на 50 процента от изследваните лица бил "да", на 36,4 процента - "не съм сигурен/сигурна", а на 4,6 процента - "не". Участниците били наблюдавани в продължение на седем години.
През този период 3048 от тях починали. Специалистите от университета "Тохоку" установили, че хората, които нямат "икигаи" по-често са необвързани, без работа, недостатъчно образовани, с по-незадоволително здраве и по-стресирани.
За тях процентът от по-ранна смърт вследствие на каквато и да е причина бил с 50 процента по-висок, отколкото за хората, които вярвали, че си струва да живеят.
Авторите на изследването изчислили, че за участниците без "икигаи" рискът от преждевременна смърт вследствие на сърдечносъдови заболявания и най-често на инсулт е 60 процента, а вследствие на външни причини - 90 процента

Информация: actualno.com
Активен


Бъди себе си! Живота е твърде кратък за да се правиш на някой друг!

starsssss

  • Гост
Пушенето е по-опасно за жените
« Отговор #61 -: Септември 04, 2008, 11:10:20 am »


Пушенето при жените увеличава риска от инфаркт толкова, че той си изравнява с този при мъжете, докато при непушачките е значително по-нисък отколкото при представителите на мъжкия пол. До този извод за стигнали норвежки учени от Университета в Лилехамер, цитирани от Би Би Си.
Те са анализирали данните от почти 2000 души, постъпили в болница заради инфаркт. Средната възраст на мъжете-непушачи е бил 72 г., докато при пушачите – 64. При жените тази разлика е още по-значителна – съответно 81 и 66 г.
След като са отчели и отстранили други фактори на риска като хипертония, диабет и повишен холестерол, изследователите са успели да изчислят средната разлика във възрастта при инфаркт между пушачите и непушачите – 6 г. при мъжете и 14 при жените.
Причината за тази разлика при женския пол се свързва с нивото на женските полови хормони естрогени. Както е известно, те влияят положително върху липидния състав на кръвта и по този начин предпазват жените преди менопаузата от атеросклероза, следователно и от исхемична болест на сърцето и нейните усложнения.
Според ръководителя на изследването Мортен Грюндтвиг (Morten Grundtvig) пушенето може да доведе до по-ранно настъпване на менопаузата с всички негативни последици от това.

Активен

pvdenkova

  • V.I.P.
  • Карма: +58/-10
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Юни 28, 2007, 12:52:33 am
  • Публикации: 433
Пробив в лечението на рака
« Отговор #62 -: Септември 04, 2008, 03:55:12 pm »


Френски неврохирурзи успяха да извършат пробив в областта на лечението на рака, съобщава сп. "Нюросърджъри". Група медици под ръководството на проф. Александр Карпантие е разработила метод за унищожаване на раковите клетки в мозъка на човека с помощта на лазер.
Новият метод позволява да се избегне отварянето на черепната кутия. По време на интервенцията цялата информация за състоянието на клетките на мозъка на пациента се осигурява в реално време с апарат за магнитно-резонансна томография. Процедурата изисква обикновена местна упойка. Пациентът остава в съзнание и след 14 часа може да напусне болницата.
В поразената зона на мозъка през 3-милиметров отвор се вкарва оптичен катетер, по който се насочва лазерния лъч. След като лекарят локализира образованието, той го обработва с помощта на лазер. Електронна апаратура позволява да се контролира температурата на облъчваните клетки, така че да не надвишава 90 градуса по Целзий.
В клиничните изпитания, направени в парижката болница Питие-Салпетриер са участвали 15 пациенти с метастази в мозъка вследствие заболяване от рак на белия дроб или на гърдите. Приложените при лечението им химиотерапия или радиотерапия и радиохирургия не донесли подобрение и на всеки от пациентите оставали не повече от три месеца живот. В резултат на лечението на проф. Карпантие в шест от случаите раковите клетки в мозъка са били напълно ликвидирани, което е позволило удължаване на живота на болните почти с година. В пет от случаите не е бил констатиран рецидив на появяването на метастази и след няколко месеца

Информация: bgnewsroom.com
Активен


Бъди себе си! Живота е твърде кратък за да се правиш на някой друг!

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
Храните с витамин В12 са полезни за паметта
« Отговор #63 -: Септември 11, 2008, 08:05:32 am »
Храните с витамин В12 са полезни за паметта


Витамин В12, който се съдържа в месото, рибата и млякото, е полезен за паметта в напреднала възраст, защото предотвратява свиването на мозъка, предадоха Ройтерс и Би Би Си, като се позовават на резултати от британско изследване.

За по-възрастни хора, чиито нива на витамина са по-ниски от средните, има 6 пъти по-голяма вероятност от свиване на мозъка.

Петгодишното изследване, публикувано в сп. "Нюролъджи", е осъществено от екип от Оксфордския университет, ръководен от проф. Дейвид Смит.

Обхванати са били 107 привидно здрави хора на възраст между 61 и 87 години. Проф. Смит планира да изследва ролята на витамините от група B, за да установи дали приемането на такива витамини или на хранителни добавки може да забави свиването на мозъка.

Освен в месото, рибата и прясното мляко витамин В12 се среща в зърнените храни, черния дроб и в ракообразните. БТА

actualno.com
Активен

starsssss

  • Гост
Броколи срещу инфаркта и инсулта
« Отговор #64 -: Септември 14, 2008, 10:11:35 am »


Нови полезни свойства у разновидността на цветното зеле - броколи - откриха учени от Медицинския институт Джон Хопкинс в САЩ, предава ИТАР-ТАСС.

Броколи повишава устойчивостта на белите дробове към заболявания, особено предизвиканите от токсини. Освен това растението снижава риска от инфаркт и инсулт. Установено е вече, че броколи съдържа активната съставка сулфорапан, която активизира работата на гена NRF2.

Този ген отговаря в белите дробове на човека за защитата на клетките от негативното въздействие на външната среда и особено на наситения с токсини въздух. Затова броколи е особено полезен за пушачите и за хората, които работят в среда с висока замърсеност.
Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
Захарта: сладък приятел или убиец?
« Отговор #65 -: Септември 20, 2008, 08:31:20 am »
Захарта: сладък приятел или убиец?


 
Според световните норми чрез захар трябва да се добавят не повече от 10% от дневните калории.
здраве.bg, последна редакция 18 септември 2008 г.

Още в древността хората са знаели, че сладката храна е по-приятна на вкус, отколкото горчивата, но е било много трудно да я намират - достъпни за тях са били само плодовете и медът.
В средата на първото хилядолетие пр.Хр. в Индия местните хора започнали да изваряват праха от сока на захарната тръстика. Полученият продукт първоначално използвали само като лекарство, но след време хората започнали да подслаждат с него различни ястия.

След неколкостотин години плантации за захарна тръстика се появяват в Китай, а после и в Персия. Европейците дълго време не са произвеждали захар, а вносната е била много скъпа. Едва през 1747 година немският химик Андреас Марграф открива, че кристална захар може да се получава от цвеклото. В резултат на това продукта поевтинял рязко и станал достъпен за всички.

Много скоро обаче науката установява и неприятните последствия от захарта - от нея се развалят зъбите и фигурата. Лекарите побързали да я обяват за световно зло.

Дори и днес някои диетолози наричат захарта “убиец” и я обвиняват за всевъзможни болести - от неврозата при децата до рака при възрастните. Мнозина използват израза “бялата смърт”.

В действителност, много от обвиненията към захарта не са верни. Доказано е, например, че децата, които ядат много сладко, не страдат от хиперактивност, както се е смятало преди. Но всички лекари са солидарни: от прекомерната употреба на захар се затлъстява, защото това е висококалоричен продукт, който практически не съдържа витамини, минерални вещества или целулоза. Този, който употребява в храната си много захар, яде и друго, а това са допълнителни калории и съвсем естествено човек започва да дебелее.

Захарта на кристали или на бучки е само един от видовете захар - захароза (съдържа се в цвеклото и захарната тръстика). Още съществуват фруктоза (в плодовете и меда), малтоза (в покълналите зърна), глюкоза (в меда на плодовете) и лактоза (млечна захар).

Природният вид захар, който се съдържа в плодовете е по-полезен от чистата захар...
Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
Медено лечение
« Отговор #66 -: Септември 28, 2008, 03:41:43 pm »
Медено лечение

Веселият есенен дъжд навън е адски успокояващ, нали? Пък и разнообразието от цветове и нюанси действа освежаващо в комбинация с хладния въздух.

Тази почти перфектна идилия лесно може да бъде помрачена от досадни алергии и възпаления, а една от най-често срещаните и неприятни болести е синузитът.

Той се причинява най-често от вируси и бактерии, но може да бъде предизвикан и от алергични реакции. Обичайните му симптоми като хрема, запушен нос и главоболие стават нетърпими, ако не се излекува навреме.

Синузитът може да се превърне и в хронично заболяване с още по-изострени симптоми.

Всички потърпевши обаче имат нова надежда за облекчение. Според канадски учени медът съдържа естествени активни съставки, които побеждават бактериите-причинители на синузита.

Медиците изследвали въздействието на меда върху т.нар. „биофилм“, с който се покриват някои бактерии. Малките вредители са намерили начин да издигнат щит дори срещу най-силните антимикробни средства.

Учените приложили в лабораторна среда различни видове мед върху биофилма, изграден от бактерията-виновник за синузита. Оказало се, че сладкият еликсир убива по-добре злосторниците, отколкото най-често използваните антибиотици.

Пчелният мед помогнал, но най-силно действали медът от рядко йеменско дърво и този от новозеландското растение манука.

Предстои да се изследва действието им при пациенти извън стерилна среда. По-трудно ще бъде да се използва той за локално лечение, тъй като все още не може да бъде вкаран в синусите.

Едно е ясно - медът със сигурност е мощен бактериален унищожител, защото от древността се използва за лекуване на открити рани и против възпаления.

А явно потенциалът му на естествен лек тепърва ще се разкрива, което, да си признаем, е чудесно.

Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
Кои са най-полезните напитки
« Отговор #67 -: Септември 30, 2008, 11:12:51 am »
Кои са най-полезните напитки


Поредният опит да се състави списък на най-полезните напитки е на учени от Университета на Калифорния в Лос Анжелис. Приоритет в тяхната класация има съдържанието на антиоксиданти - общо название на елементите, притежаващи способността да се борят със свободните радикали.

Свободните радикали са особен вид молекули, които са способни да разрушават другите молекули и дори клетките на човешкото тяло. По природа те трябва да се борят с бактериите и вирусите, да участват в образуването на хормоните, в производството на енергия и други жизнено важни процеси. Но с възрастта свободните радикали стават все повече, а организмът не е способен да ги контролира и затова те започват да го разрушават отвътре.

С вредното действие на свободните радикали съвременната медицина свързва развитието на много заболявания като язва, рак, артрит, болести на сърцето, както и стареенето на кожата.

Най-много антиоксиданти се съдържат във витамините А, С и Е, цинка, селена, глутатиона и други. Поотделно те влизат в състава на много хранителни продукти, но заедно и то в големи количества могат да се открият много трудно.

1. Сок от нар

Освен изброените по-горе витамини и елементи, той съдържа още калций, фосфор, магнезий, желязо и натрий. Много полезен е за сърдечно-съдовата система, при хипертония, анемия и малокръвие. Не се препоръчва на хора, които страдат от язва и повишена киселинност.

2. Червено вино

През последните години много изследвания доказват ползата от червеното вино дори за профилактика на раковите заболявания. Много диетолози съветват всеки ден едновременно с храната да се пие вино, но дозата не трябва да превишава 50 мл.

3. Сок от грозде

В него има много полезни витамини от група В, които укрепват косата и ноктите и аскорбинова киселина (витамин С), която помага в борбата с вредните микроорганизми. Освен това гроздовият сок помага за запазването на добрата памет и за поддържането на здрава и еластична кожа. Той се определя и като ефективен в борбата с рака на гърдата.

4. Сок от боровинки

Боровинките са известни с това, че укрепват зрението и предпазват от стомашни разстройства. Но те имат и други полезни свойства - помагат в борбата със захарния диабет, предпазват венците от различни заболявания, запазват младостта на организма като цяло.

5. Сок от череши

Съдържа много витамин А (особено необходим за зъбите и очите), желязо и витамин С, който помага в борбата с инфекциите. Също така намалява риска от развитието на много видове рак и заболявания на пикочните пътища и помага за запазване на паметта в напреднала възраст.

6. Сок от клюква (вид северна боровинка)

Понижава температурата, помага при кашлица и хрема, извежда токсините от организма, повишава активността и премахва умората. Този сок притежава и диуретично действие без да отмива полезния за организма калций.

7. Портокалов сок

Отлично средство за профилактика на настинката и грипа. Премахва умората, активизира работата на мозъка и укрепва кръвоносните съдове. Полезен е и при хипертония и атеросклероза. Не се препоръчва на хората с повишена киселинност и ниско съдържание на калций в костите.

8. Чай

Без значение какъв - важното е да е истински, а не концентрат от бутилка. Чаят не само тонизира и ободрява, но и се бори със сърдечно-съдовите заболявания и различните инфекции.

9. Ябълков сок

Препоръчва се особено при атеросклероза, заболявания на черния дроб, пикочния мехур и бъбреците. Той нормализира работата на червата, извежда токсините и бързо възстановява организма след физическо натоварване.
Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
Re: Полезно и здравословно
« Отговор #68 -: Октомври 05, 2008, 01:41:46 pm »
Малки вълшебства против мазна кожа


Мазната кожа е голям проблем за доста жени. Тя има неприятно лъщене и е предразположена към различни възпаления, включително към акне.

Грижата за нея е обект на изследвания от всички големи козметични компании. Те непрекъснато издирват вълшебните съставки, които да я направят здрава и красива.

Правилната комбинация между отделните компоненти има за цел не само да се грижи нежно за лицето, но и да го предпазва от сериозни заболявания като акнето. Или да подпомага лекарствените средства в борбата с него.

Ето и едни от най-ценните съставки, които доказано действат добре на мазната кожа и проблемите с нея. Оглеждайте се за тях, когато избирате козметика за мазна кожа:

Термални води

Много извори са източник на води с доказани лечебни свойства. Някои от тях хидратират в дълбочина, други подхранват, трети успокояват кожата и дори унищожават бактериите, които я дразнят.

Масло от чаено дърво

Често го наричат „интелигентно“ масло, защото има избирателно действие – ликвидира болестотворните микроорганизми, но без да вреди на благоприятните за кожата бактерии. Освен това нормализира работата на мастните жлези, овлажнява и дезинфекцира.

Масло от гроздови семки

Има силен хидратиращ ефект и придава еластичност на кожата. Подхранва я чрез комплекс от растителни съставки, които са и антиоксиданти в същото време.

Екстракт от алое

Успокояващият му ефект е отдавна известен и широко използван във всякакви случаи. Освен това има свойството да хидратита и заедно са това – да запазва ценната течност в кожата.

Хидроксикиселини

Те са групирани като алфа- (плодови) и бета-хидроксикиселини, които подпомагат естественото ексфолиране на кожата - премахват мъртвия епидермис, затварящ отворите на мастните жлези.

Салицилова киселина

Тя е от групата на бета хидроксикиселините и се извлича от кората на върбата. Регулира клетъчната регенерация и има антивъзпалително действие.

Алантоин

Съдържа се в соевите семена и в корените на растението Symphytum. Има овлажняващ, успокояващ и силно омекотяващ сфект.

Пантенол

Силен омекотител, който прониква в дълбоките слоеве на епидермиса.

Цинк

Той редуцира отделянето на себум и действа антибактериално. Възвръща естествената енергия на кожата.

Триклозан

Това е химическо съединение, което омекотява кожата и я успокоява. Освен това ограничава образуването на свободни радикали, за които се смята, че са основна причина за преждевременното образуване на бръчки и остаряването.

Активен

sammy_su

  • V.I.P.
  • Карма: +126/-28
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Октомври 07, 2007, 08:03:20 pm
  • Публикации: 1260
Ядките - дар от природата
« Отговор #69 -: Октомври 06, 2008, 10:19:36 am »
Ядките - дар от природата




Вкусно, полезно и здравословно. Що е то? Да, правилно, това са ядките. Надали има човек, който да не обича да хрупа от тези чудесни дарове на природата! Фъстъци, кашу, нахут, бадеми, лешници, царевица, това са само една малка част от огромното разнообразие, което се предлага на пазара. Безспорно ядките са изключително полезни за нашето здраве, но похапвайки от тях, трябва да имаме едно наум, защото са доста калорични и от тях лесно се пълнее. В никакъв случай обаче не ги пренебрегвайте, защото са източник на много важни хранителни вещества.

Ядките съдържат белтъчини, фолиева киселина, ниацин, витамин В 6 и Е, минерални вещества като цинк, селен, магнезий, фосфор, калий. Високата им енергийна стойност се дължи на мазнините, съдържащи се в тях. Успокоителното в случая е, че над 85% от тях са ненаситени. Този вид мазнини спомагат за намаляването на т.нар лош холестерол, основна причина за сърдечносъдовите заболявания. Друг помощник в борбата с тях е и омега-3 мастните киселини, които освен в рибата се съдържат и в ядките.

Според едно проучване, хора, които консумират поне 100 грама ядки седмично страдат много по-малко от сърдечно-съдови болести в сравнение с тези, които не ядат. За да постигнете здравословен баланс, ви препоръчваме да хапвате по 30 грама (около 1 шепа) ядки на ден, най-добре е да са сурови и разнообразни. А ето и кратка селекция на най-често срещаните и нас видове:

Бадем


 Родината на бадема е Мала Азия и Северна Африка. Широко разпространен е в Цялото Средиземноморие, включително и у нас.
Богат е на мазнини, белтъчини. желязо, калций и витамини от групата Е и B. Горчивите бадеми са дребни и съдържат циановодородна киселина. Употребяват се само след термична преработка, но главно се преработват за есенции и ликьори. Сладките бадеми са чудесни белени и опечени. От всички ядки бадемът намира най-широко приложение в кулинарията, особено за направата на шоколадови специалитети, торти, бонбони и сладкиши. Заедно с това те могат да подобрят вкуса на много основни ястия. От тях освен брашно за сладкарството (което е главна съставка на марципана), се приготвя и бадемово мляко.

Нахут


 Името на нахута произлиза от гръцкото kikus, означаващо мощ или сила. Най-вероятно растението е получило името си заради способността си да оцелява в сложни и разнообразни климатични условия.
Нахутът е добър източник на лецитин, рибофлавин (витамин В2), тиамин (витамин В1), витамин РР, А, В6. Съдържа големи количества фосфор и калий и витамин С. Съдържанието на мазнини в нахута се колебае от 4.1 до 7.2% и по този показател нахутът превъзхожда останалите бобови култури с изключение на соята. Въпреки че соята и грахът съдържат по-голямо количество белтъчини, по качество и балансираност на аминокиселинния състав нахутът превъзхожда останалите бобови култури.
Нахутът обикновено се вари, пече или се добавя в супи, пилафи, използва се като гарнитура, както и за приготвянето на салати, пирожки и нахутови кюфтенца (фалафел). От него се приготвя брашно, което при прибавяне (около 10-20%) към пшеничното подобрява хранителните качества на хлебни, макаронени и сладкарски изделия. От нахутово брашно в чист вид или в смес със сухо мляко се приготвят разнообразни детски каши и храни.

Кашу


 Наименованието идва от акажу, което на езика на южноамериканските индианци означава жълт плод. Кашу не е плод, а костилка, наричат го още индийски орех. По-рано смятали кашуто за лакомство за богатите, защото да се отдели ядката от черупката е твърде трудоемко занимание, при това трябва да се прави много старателно понеже в обвивката около семето има масло, което предизвиква появяването на мехури върху кожата. В суров вид семената на кашуто са абсолютно безвкусни и само когато са печени, са истинско лакомство.
Ядките са богати на белтъчини и въглехидрати, витамини А, В2, В1 и желязо.

Орех


 Орехът е богат на белтъчини, мазнини, желязо, фосфорин, магнезиеви и други минерални соли, на витамини от В групата, цяла гама от микроелементи. Това е една от незаменимите ядки в сладкарството. Той е задължителна добавка в таратор, кьопоолу, в пълнежа на никулденския шаран и какво ли още не.

Лешник


 Това е една от най-калоричните, но за сметка на това най-вкусни ядки. Съдържа бор и лецитин, голямо количество витамин В, калций, желязо, които действат благотворно на костната и на нервната система. Може да се консумира както пресен, така и печен и осолен, смлян на брашно. Лешниковите ядки подобряват вкуса на ястия от птици и дивеч, но най-вече се използват в сладкарството.

Фъстъци


 Съдържат голямо количество мазнини, цинк, ниацин, магнезий. Цинкът е необходим за укрепването на имунната система, а ниацинът и магнезият спомагат за стабилизиране на нервите и при стрес. Фъстъците са отлична храна и като ядки. Препоръчва се да се консумират след тежки заболявания и при силна анемия. Печени, осолени или подсладени, ядките от фъстъци са предпочитано лакомство и намират изключителни широко приложение в много ястия.

www.menumag.bg
Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
Енергоспестяващите крушки са вредни за кожата
« Отговор #70 -: Октомври 12, 2008, 08:45:48 am »
Енергоспестяващите крушки са вредни за кожата



Енергоспестяващите крушки излъчват такива количества ултравиолетови лъчи, които могат да увредят кожата, предаде Би Би Си, като цитира Британската агенция по здравеопазване.

Експертите от агенцията предупреждават хората, че ако продължително време седят на по-малко от 30 см до компактни луминесцентни лампи (КЛЛ), кожата им може да почервенее, но няма доказателства да водят до рак на кожата.

По-безопасни са затворените лампи, в които елементът е закрит, както в традиционна електрическа крушка.

Британската агенция по здравеопазване съветва хората, когато ползват лампи с открит елемент, да не стоят до тях по-близо от 30 см и повече от един час без прекъсване. БТА
Активен

sammy_su

  • V.I.P.
  • Карма: +126/-28
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Октомври 07, 2007, 08:03:20 pm
  • Публикации: 1260
Дневна доза йод
« Отговор #71 -: Октомври 13, 2008, 05:16:45 pm »


Дневна доза йод

Все повече жени се оплакват от нарушена функция на щитовидната железа, на какво се дължи това? Липсата на йод е съществена причина за понижаване на концентрацията на щитовидните хормони в кръвта, което води до уголемяване на щитовидната железа. В организма ни средно има между 10 и 15mg, като 70% от тях се намират в щитовидната железа.  Чрез него хормоните трийодиторин и тироксин регулират процеси при обмяната на веществата. Същевременно те са от съществено значение за нормалния растеж и развитие на организма. Освен това щитовидните хормони отговарят и за топлинния баланс в нашия организъм, чрез което ние поддържаме постоянна телесна температура.

Естесвения начин, по който ние си набавяме йод в организма е разбира се чрез храните, които консумираме. Богати на йод са морските риби, мидите, скаридите както и морските водорасли. Съдържанието на йод в растителните продукти, зависи изцяло от почвата, в която виреят. Ако тя е бедна на йод, аналогично продуктите, които растът в нея както и животинските видове, които се хранят с тези растения са бедни на йод. За да се предотврати евентуален недостатъчен прием на йод, добре е да се използва йодирана готварска сол.

 Системният недостиг на йод не е нещо, което трябва да се подценява. Той води до намаляване на съдържанието на щитовидни хормони, което както вече споменахме предизвиква уголемяване на щитовидната железа, по- известно ни като гуша. Някои от симптомите са липса на способността да се концентрираме, чувство на дискомфорт при дишане и преглъщане.

Това разбира се, не е причина да предозираме с приемането на йод, защото несъобразеното му количество също може да предизвика известни проблеми.  Ако в организма ви попадне повече от 1 mg йод, което се счита за нормалната дневна доза може да почувствате силна нервна възбуда, стомашно- чревни проблеми и други. Ако сте приели по- голяма доза йод чрез медикаменти, дезинфекциращи средства, непременно се консултирайте се с лекар.


www.zdraveya.com
Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720


Много сортове плодове и зеленчуци, които се продават в Германия, са опасни за здравето.

Това показва изследване на германското Федерално ведомство за защита правата на потребителите, цитирано от Дойче веле.

Според специалистите съдържащото се в хранителните продукти количество химикали често превишава допустимите норми.

Най-безопасно се оказва пиенето на бира и яденето на сланина.

Наличие на вредни вещества са показали 80% от тестовете на продаваните в Германия зелени салати и домати.

При това в 10% от тестовете на салатите максимално допустимата норма на вредните химикали е била превишена, а в 23% експертите са открили големи количества нитрати.

Специалистите твърдят, че дори при еднократна консумация на подобни продукти човек може да има здравословни проблеми. БТА
Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
Малко алкохол пази сърцето, но май не е полезен за мозъка
« Отговор #73 -: Октомври 16, 2008, 04:16:56 pm »



Всеизвестен факт е, че чаша вино всеки ден предпазва от сърдечни проблеми. Според скорошно проучване обаче дори минимални количества алкохол могат да увредят мозъка ви.

Екип от учени от университета в Бостън, САЩ, стигнал до извода, че дори малки количества алкохол, които иначе са полезни за сърцето, водят до намаляване обема на мозъка.

Това не е необичайно, тъй като възрастта му действа по същия начин. Прекомерното му смаляване в определени области пък се свързва с деменцията и е необратимо.

Учените се надявали да открият полза от алкохола не само за сърцето, а и за мозъка, но не стигнали до положителни изводи.

Те изследвали 1839 доброволци в отлично здраве на средна възраст от 61 години.

Въз основа на ядрено-магнитния резонанс, на който били подложени, както и на данните за консумация на алкохол станало ясно, че колкото повече пациентите си пийвали, толкова по-голямо отклонение в обема на мозъка им имало.

Въздържателите нямали отклонения за възрастта си, за разлика от хората, които пиели преди и онези, които продължавали и сега да се черпят.

Обикновено мъжете се считат за по-сериозни консуматори на алкохол от нежната половина на човечеството. Обаче пораженията при жените се оказали далеч по-големи.

При силния пол тези, които изпивали по 14 чаши и повече алкохол седмично, имали по-сериозни увреждания от всички останали.

При дамите дори рядкото пийване изглежда предизвиква намаляване на мозъчния обем.

Учените все още не са сигурни до какви проблеми, освен деменция, може да доведе по-малкият обем на мозъка.

Тепърва ще продължат изследванията им в тази насока, но за всеки случай вие не прекалявайте с алкохола. Ей така, профилактично.

А за да запазите сърцето си здраво по-добре спортувайте.
Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
Бананите, орехите и шоколада лекуват депресията
« Отговор #74 -: Октомври 17, 2008, 11:05:18 am »
Бананите, орехите и шоколада лекуват депресията


Те са истинска алтернатива на лекарствата антидепресанти, твърдят учени от белгийския Институт по опазване на здравето, цитирани от РИА "Новости".

"Някои храни съдържат голямо количество хормони, които увеличават проводимостта на нервните импулси. Ако човек ги предпочита и те често присъстват в диетата му, той става по-податлив на депресията. А тялото само търси начин да се лекува", твърдят белгийските специалисти.

Според тях изключително добра естествена алтернатива на антидепресантите са шоколадът, бананите и орехите: "Неслучайно Белгия, където депресиите, свързани с недостига на , са често срещани, се смята за едно от местата, където е създаден шоколадът, а в менюто на скандинавците бананите са всекидневие."

Редица изследвания показват наличието на пряка връзка между храненето и психичните разстройства. Има разработени дори специални диети, които се използват при тяхното лечение.

Медът в комбинация с орехите пък е от полза за повишаване на потентността, показват данните от британско изследване, цитирано от Би Би Си. Учените съветват всеки ден да се приемат 2-3 часа преди сън по 100-ина грама орехи, разбъркани с лъжица мед.

"Ефектът настъпва още след няколко дни", твърдят авторите на изследването.
Активен