www.p2pbg.com

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

Автор Тема: Полезно и здравословно  (Прочетена 278554 пъти)

0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

sammy_su

  • V.I.P.
  • Карма: +126/-28
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Октомври 07, 2007, 08:03:20 pm
  • Публикации: 1260
Преглеждат безплатно за рак на гърдата
« Отговор #135 -: Март 23, 2009, 11:13:46 am »
Преглеждат безплатно за рак на гърдата



От днес до края на април в Национален онкологичен медицински център в София ще бъдат извършени 1500 безплатни профилактични прегледа на жени за рак на гърдата. Предварителното записване е на телефон 02/8076279.

От началото на годината с единствения у нас пътуващ мамограф са прегледани 457 жени.

За четирите години от създаването на центъра през преглед за рак на гърдата са преминали 15 830 жени в 88 общини в страната. За миналата година броят на прегледаните с мобилния мамограф е 4678.

През месец май в Националния онкологичен център ще се извършват и безплатни прегледи за кожни онкологични болести.

Целта е чрез подобни кампании да се популяризира профилактиката на най-разпространените заболявания, с което ще се увеличи процента на рано откритите случаи, а оттам - и на излекуваните пациенти.

Медицинският център към онкологичната болница ще ползва уникален апарат за оптична биопсия.

С него лекарите ще могат да извършват безболезнена и ефективна диагностика на онкологични заболявания на кожата с помощта на лазарен лъч.

Чрез метода могат да се откриват меланомни и немеланомни злокачествени образувания на кожата, уточняват от болницата.

Уредът за оптична биопсия е единствен в България. Той е разработен специално за нуждите на центъра от екип от български учени и е защитен с патент.


www.news.bg
Активен

biguto

  • Гост
Re: Полезно и здравословно
« Отговор #136 -: Март 28, 2009, 03:41:54 pm »
Рецепти за бодрост и добра форма



Въпреки лошото време пролетта настъпва, а с нея и умората, която се е натрупала в следствие на дългите зимни месеци, липсата на движение и качествена храна. Какво може да направиш, за да се почувстваш освежена и да възвърнеш силите и бодростта си? Със сигурност не ти препоръчваме да се застояваш у дома или в офиса и да не подушваш студения въздух навън. Понякога дори лошото време е по-добро от топлината и сухия въздух в затворените помещения. Има няколко прости начина, с които можеш да помогнеш на тялото си да се пребори с преходния сезон и да преодолее натрупаната умора. Това важи и за външния ти вид. В края на зимата кожата ти има нужда от тонизиране, косата също, а фигурата ти със сигурност се е дооформила с няколко килца отгоре.
Предлагаме ти лесен и ясен план, седмица по седмица, с който да влезеш във форма.


Първа седмица –
прочистване на организма
Става въпрос не само за промяна в хранителния режим. За известно време скъси часовете на нощния живот, алкохола и цигарения дим. Дай на тялото си почивка и възможност наистина да се справи с натрупаните токсини от зимния период.
Увеличи времето за сън, за ходене пеш и за разходки на зелено. Една от най-важните стъпки в прочистването е съкращаването на стреса. Избягвай конфликтни ситуации, товари се по-малко с работа и забрави за известно време за амбициите си. Ще се увериш не след дълго, че тъмните кръгове и сивия цвят на кожата ти ще изчезнат и силите ти постепенно ще се възвърнат. Използвай ги рационално и позитивно. Направи и подробен преглед на това, което слагаш в чинията си ежедневно. Дали наистина може да се нарече храна или е просто вреден заместител, който носи измамното чувство на ситост. Започни да изхвърляш от менюто си тестените и сладки храни, никакви бургери и пържени картофки, газирани напитки, чипс и други подобни боклуци.
Задължително включи в менюто си:
- пресни плодове и зеленчуци;
- супи (но не от пакетираните готови варианти);
- млечни продукти.
Можеш да си позволиш само чаша качествено червено вино на ден.
За отделянето на токсините помага и водата. Около два литра на ден са ти достатъчни, но не подсладени сокове или кафе, а просто вода.
Зеленият чай също в важна част от прочистващата ти програма. Според учените, той спомага за изхвърлянето на токсините, понижава нивото на холестерола и забавя процеса на стареене.




Втора седмица – козметични процедури
Това е най-приятната част от пролетната рецепта за освежаване и тонус. Каквато и качествена козметика да използваш, нищо не може да прикрие лошия тен и кожата, напукана от зимния студ и вятъра. През този сезон тя е като огледало за състоянието на тялото, показва липсата на движение, на витамини и чист въздух.
Задължителните процедури за тялото и лицето са:
- почистване;
- пилинг;
- тонизиране;
Добрата козметичка ще ти препоръча и допълнителни процедури, както и маски и козметика за у дома, които да съответстват на твоя тип кожа и на специфичното й състояние.
Някой от процедурите можеш да направиш и у дома. Използвай маски от домашни продукти, плодове и кисело мляко, които се отразяват чудесно на кожата.
Следващият етап включва посещение при фризьор и защо не и гримьор. Какъв по-хубав начин за освежаване от една нова прическа или нов цвят на косата, а може и двете. Не пропускай възможността да се посъветваш за грима, няколко идеи от специалист ще дооформят промяната ти. Изпробвай нови цветове и продукти, може да се изненадаш и да откриеш, че ти отиват съвсем неподозирани нюанси. Не забравяй всяка вечер да почистваш грима от лицето си с подходящ тоник и да нанасяш крем за околоочния контур.




Трета седмица – прочистване от стреса
Звучи лесно, но всъщност е една от най-трудните части на програмата. Ти дори и не подозираш колко много неща от ежедневието ти те натоварват психически и се отразяват на здравето и красотата. Трябва да се научиш да се справяш с тях и да си дадеш поне временно отдих, а след това да помислиш и как да намалиш до минимум стрес факторите в живота си.
Телевизията, радиото, вестниците, градския транспорт или задръстванията с колите – дребни детайли, които сме приели за даденост, но всъщност ни атакуват и натоварват. Изключи за известно време всички електроуреди, телефони и уредби. Послушай тишината, ходи пеш поне известно разстояние, качвай стълбите пеша, а не с асансьор.
Остани сама за малко и помогни на съзнанието си да се отпусне и да забрави за всички проблеми.
Използвай няколко изпитани метода за справяне със стреса:
Спортът е чудесно решение, действа разтоварващо на психиката, а тялото е временно натоварено, но в дългосрочен план си тонизирана и в добра форма. Избери спорт, който най-много приляга на натурата ти. Ако не обичаш фитнес или аеробика, можеш да избереш танците, това също е чудесен вариант за релакс, а и възможност за смяна на средата и социално общуване.
Медитацията също помага, нужна ти е дори една минутка на пълно отпускане и ще се чувстваш като нов човек. Просто сядаш или най-добре лягаш, отпускаш всяко мускулче, затваряш очи и не мислиш за нищо. Регулирай дишането си, нека е бавно и спокойно. Това упражнение просто измита стреса, спомага за регулиране на кръвното налягане и за повишаване способността за концентрация.
Ароматните свещи и масла, ваната и масажите са друг приятен вариант за отмора и прочистване от стреса. Лавандулата, жасмина, розовото масло имат вълшебно действие. Използвай ги всеки ден.




Четвърта седмица – двигателни упражнения
Най-сигурният начин да се тонизираш и да влезеш във форма – това е спортът и движението. Правилното хранене и подходящото физическо натоварване са най-доброто, което можеш да си дадеш в началото на пролетта.
Най-подходящи занимания:
- фитнес;
- аеробика;
- йога;
- пилатес;
- танци (хип-хоп, бели денс, народни танци или латино).
Разбира се, ако вече тренираш нещо друго, просто ускори заниманията. Плуването, волейбола и баскетбола също вършат чудесна работа.
Карането на колело и планинските преходи въздействат невероятно на здравето и красотата. Опитвай се всеки уикенд да правиш интензивни разходки на планина или поне в парк. Заниманията ти с гимнастика трябва да са най-малко 2-3 часа на седмица, по-малко просто няма да има ефект.

Активен

biguto

  • Гост
Re: Полезно и здравословно
« Отговор #137 -: Март 30, 2009, 08:48:26 am »
Чудодейните свойства на зехтина
Грижа за Тялото, Чудодейните свойства на зехтина



Да намажете кожата си със зехтин, след като е била изложена на вредните слънчеви лъчи, може да я предпази от рак, доказва съвсем наскоро проведен експеримент в Медицинския Университет Кобе в Япония. Японските изследователи установили, че използването на extra virgin зехтин като лосион за след слънце предотвратява появата на тумори при опитни мишки, поради наличието на антиоксиданти като витамин Е, Селен и Омега-3, които абсорбират свободните радикали и защитават от вредните UV лъчи.

Зехтинът Extra Virgin може да се използва като превенция срещу рак на кожата.

Един от най-добрите пазители на красотата, поради наличието на силни антиоксиданти е зехтина. Той е използван в продуктите за разкрасяване още от древни римски времена, когато жените просто са мажели телата и косите си с него, вярвайки, че е истински извор на младост. Идеален за студените зимни дни, зехтинът успокоява напуканата кожа на лицето, тялото, устните. Хидратира изтощената, изгубила блясъка си коса. Може да се използва успешно за всяка част от тялото – от кожата и ръцете, до ноктите и косата.

Зехтинът може да бъде използван при неспокоен стомах, както и при лош дъх.

Когато става дума за продукти за коса, зехтинът е сърцевината на съставките, главно поради неговата естествена способност да овлажнява, подхранва, заздравява и придава еластичност и блясък на косата.

Може да се предотврати появата на пърхут със смес от extra virgin зехтин и няколко капки масло от чаено дърво. Просто разтрийте в косата и изплакнете.

Всички знаем, че зехтинът е полезен за здравето ни, но какво точно го прави такъв?

Намалява риска от рак на кожата

Зехтинът съдържа полифенол, много силен антиоксидант, който предотвратява мутирането на клетките, което причинява рак.

Защитава сърцето

Зехтинът помага да се запази нивото на добрия холестерол високо, а това на лошия – ниско. Също редуцира възпалителните процеси в тялото.

Понижава кръвното налягане

Мощният полифенол подпомага разширяването на артериите, което е предпоставка за понижаването на кръвното налягане.

Помага в борбата с килограмите

Трудно е да си представим, че точно зехтинът е предпоставка за сваляне на килограми, вместо да помага за качването, но е факт.

Успокоява главоболието

Зехтинът съдържа олиокантал – естествена съставка, която блокира болката и спира възпалителния процес, като върши работа подобна на ибопрофена.

Активен

biguto

  • Гост
Re: Полезно и здравословно
« Отговор #138 -: Април 06, 2009, 09:45:18 am »
Водорасли и микроводорасли благотворен ефект върху човека    



За всеки е ясно, че живеем в един изключително замърсен , забързан и изпълнен със стрес свят. За да бъдем винаги в кондиция и да водим възможно най-здравословния начин на живот, трябва да положим големи усилия. Важни елементи за това са спортуване, активно почиване , спокойствие и качествена храна.
   водорасли микроводорасли благотворен ефект

Твърде много се е изписало за здравословното хранене, здравословните храни и т.н. В настоящата статия , бихме искали да обърнем на водораслите и микроводораслите , като важен елемент на храненето. Ще се постараем да засегнем всеки благотворен ефект на този сравнително нов продукт .

Ролята на водораслите в имунната система на човека


Водораслите и микроводораслите подобряват дейността на лимфоцитите , действат изключително благоприятно на способността им да преминават от кръвоносните съдове в тъканите на човешкото тяло . Значително ускоряват способността им да откриват и унищожават различни болестотворни бактерии, вируси, туморни клетки и т.н. Водораслите спомагат за естествено синтезиране на Витамин А и намаляват риска от поява на различни ракови образувания. Препоръчват се при проблеми с венците, радиационно облъчване, натравяне, възстановяване от тежко заболяване и на деца , в чийто семейства има боледуващи от рак. Периодичното приемане на водорасли възвръща баланса на имунната система , има благоприятно въздействие при хора страдащи от хронична умора и стрес.
Ефект на водораслите в сърдечносъдовата система
Изследвания в световен мащаб сочат , че системното приемане на водорасли води до намаляване на холестерола, нормализиране на теглото и укрепване на психическото състояние. След предварително лекарско предписание водораслите могат да бъдат включени в диетични и здравословен начин на живот. По същество затлъстяването представлява нарушение на метаболитните процеси в човешкото тяло, в по-леките му варианти ефекта на водораслите се прилага много успешно.
Микроводорасли за по-дорбо храносмилане

Сред останалите благотворни влияния на водораслите и микроводораслите е подобряване на храносмилателния тракт. Ефекта се дължи на подобряването на чревната флора, в частност подобряване на полезните бактери. Крайният ефект от това е подобряване на абсорбирането на храните , запек и автоинтоксикация. Важно качесто на водораслите е , че са лесно смилаеми и подобряват метаболитните процеси . В някои микроводорасли съдържанието на целулоза е повишено – това означава , че в човешкият организъм те имат способността да се свързват с токсините и да спогамат за тяхното изхвърляне.
Водораслите – естествен пречиствател на човешкият организъм



Най-просто казано , системното приемане на водорасли и микроводорасли , действа като естествена пречиствателна станция – подобрява се дейността на черния дроб, кръвта и се възтановява хормоналният баланс . Благодарение на елементите , които съдържат в себе си водораслите ускоряват процеса на изхвърляне на тежките метали от организма, наред с това радиоактивни вещества и токсини. След лекарско предписание водорасли могат да се приемат и при увредени бъбреци. В този случаи голяма част от клетките получават възможност за регенерация. Подобно третиране е успешно приложимо за хора , които живеят в райони с опасност от интоксикация с тежки метали.
Водораслите – химичен анализ

Химичен анализ на водорасли и микроводорасли сочи богато съдържание на провитамин А, С и Е , доказано е наличието на манган, цинк, калции и още много други елементи. Това определе тяното качесто да синтезира антиоксидантни ензими в човешкото тяло и да освобождават свободните радикали. Правени са много опити за изкуствен синтез на съчетание на всички тези елементи, за жалост обаче , в крайна сметка се получава дисбалансиран продукт. Това определя незамени място на водораслите , ако уникално и издържано съчетание на витамини и минерали, недостижимо по изкуствен път. Научно е доказано , че водораслите възпират развитието на раковите клетки. Уникалната структура на водораслите води до възтановяване на структурата ДНК, а това от своя страна спира неконтролируемото разрастване на клетките.
Други благотворни ефекти на водораслите

Освен всичко изброено , приемането на водорасли е полезно за нервната система. Доказан е благотворен ефект върху паметта. Те имат способност да балансират лявото и дясното полукълбо. Спомагат за развитието на творческото мислене, продуктивността и стимулират мозъчните центрове. Безопасно е да се приемат водорасли по време на бременност, кърмене и маточни кръвотечения.



Активен

biguto

  • Гост
Re: Полезно и здравословно
« Отговор #139 -: Април 07, 2009, 10:50:07 am »
Цветовете на храните също влияят на здравето



На учените отдавна е известно, че цветовете влияят по особен начин на психиката и здравето като цяло. Колкото и да е странно на пръв поглед, цветът на продуктите, които ядем, също може да предизвика различни реакции в организма.

- Белите продукти (мляко, извара, сирене и др. млечни продукти, ориз, чесън, карфиол) успокояват, премахват раздразнителността и извеждат от организма токсините.

- Сините (грозде, сливи, картофи със синьо-виолетова кора) съдържат биологично активни вещества - антоцианини, които защитават кръвоносните съдове и зрението.

- Зелените (маруля, броколи, зелен грах) подхранват мозъка, повишават активността, премахват напрежението. Хлорофилът, съдържащ се в зеленчуците и плодовете със зелен цвят, стимулира изработването на еритроцити (червени кръвни телца) в кръвта и активизира имунната система.

- Червените (цвекло, чушки, домати, ягоди) стимулират обменните процеси, подобряват кръвообращението и повишават работоспособността. Но ако се употребяват в големи количества, те могат да предизвикат превъзбуждане и проблеми със заспиването.

- Оранжевите (праскови, кайсии, тиква, мандарини, моркови) спомагат за възстановяването на нервните клетки и обновяването на мускулните тъкани, повишават сексуалността, подобряват настроението, помагат в борбата с умората и апатията, успокояват главоболието.

- Жълтите (лимони, ананаси, ябълки, банани, царевица, кашкавал, яйчен жълтък) стимулират храносмилането, подобряват апетита, снабдяват с енергия и способстват за прочистването на кръвта.




здраве.bg
Активен

biguto

  • Гост
Re: Полезно и здравословно
« Отговор #140 -: Април 08, 2009, 08:59:06 am »
Аюрведа - мъдрост и дълголетие



Древната наука е призната за алтернатива на официалната медицина
Буквалният превод на аюрведа е "наука за живота". Всъщност това е всеобхватна древноиндийска система, която се занимава с живота и смъртта, здравето и болестите, зачеването и раждането, развитието на организма, старостта, подмладяването и удължаването на живота. За хората, които все още си мислят, че става въпрос за шаманизъм, ще споменем, че аюрведа е призната от световната здравна организация като алтернатива на традиционната медицина.

Корените на древната наука се отркиват още в първите писмени паметници - четирите веди, създадени между 4500 и 1600г. преди новата ера. Днес интересът към аюрведа расте. В Индия тя е цялостната медицинска система с изразена инфраструктура - университети, колежи, болници, изследователски институти и специализиран печат.

Според Аюрведа цялата Вселена е проявление на петте основни елемента - пространство, въздух, огън, вода и земя.
Те се проявяват в човешкото тяло като фундаментални принципи или признаци.
Пространството олицетворява физическия вакуум. Свързва се със свойства като прозрачност и лекота. Създава празнота и лекота.
Въздухът се свързва със свойства като сухота, лекота и подвижност. Създава усещане за безтегловност, намалява телесната маса и изсушава тъканите и лигавиците, засилва катаболитните процеси и увеличава усещането за студ.
Най-важното свойство, което се свързва с огъня, е топлината. Тя засилва метаболитните процеси, изостря възприятията.
Водата олицетворява течната форма на материята. Тя създава влага и увеличава вискозитета.
Земята се свързва с тежест и твърдост. Тя дава устойчивост, плътност, предизвиква растеж и се свързва с анаболните процеси.
Петте елемента се обединяват в единно цяло и стават първоизточник на всичко създадено във Вселената. Количественото съотношение на всеки от тях и съчетанието им са най-различни. Оттам идва и голямо многообразие на обектите в природата. Всичко в света е изградено от тях в определени съотношения. Комбинирайки се, те създават трите основни типа енергии, или ДОШИ, които съществуват във всекиго и във всичко. В аюрведа те са наречени вата, пита и кафа. Въздухът и пространството образуват ВАТА, огънят и водата - ПИТА, земята и водата - КАФА.



Според древната система съществуват 7 психофизиологични типа.
- Вата
- Пита
- Кафа
- Вата-Пита
- Пита-Кафа
- Кафа-Вата
- Вата-Пита-Кафа

Вата е основната сила в нервната система. Тя е отговорна за нормалното състояние на нашата сетивност, моторни фунцкии и ментален баланс.

Пита е отговорна за химичните и метаболитните процеси в тялото. Тя контролира смилането на физическо ниво, както и възможността за възприемане на идеи и реалности.

Кафа осигурява материала и опората на тъканите, както и емоционалната стабилност, любовта, състраданието и търпението.

Както всеки има своя физиономия, така според Аюрведа всеки човек има специфична комбинация от трите доши. Тя определя неговия физически, мисловен и емоционален тип, неговата психофизиологична конструкция, или ПРАКРИТИ.
Тя се определя в момента на зачатието и не се променя през целия живот. Този индивидуален баланс от свойства и енергии определя физическата конструкция, метаболизма, физическата издръжливост, предпочитания към различни храни, характера на човека, особеностите на психиката му, предразположението към болести, подходящия хранителен режим, начините за поддържане на добро здраве, изборът на лечение, прогнозата на заболяванията, продължителността на живота.

Например ако един човек с Пита конструкция приема Пита увеличаващи храни, това ще предизвика заболяване, свързано с прекомерно увеличаване на тази огнена доша. Ако човек с Кафа конструкция приема същите храни, това няма да доведе до никакво болестно състояние, а само ще затопли иначе студената Кафа.

Познаването на ТРИ-ДОША, разбирането на ПРАКРИТИ и възприемането на света през призмата на тези енергии е в основата на аюрведичната мъдрост. В този смисъл няма нищо в природата, което да няма лечебни свойства. Всяко нещо носи своята комбинация от енергии и при правилен избор може да доведе до така търсения баланс, наречен здраве.



Главният девиз на лечението е "Не вреди!"

Аюрведичното лечение не само предотвратява заболяванията и лекува, но и ежедневно контролира поведението и психичното състояние на човека. Древната система не се ограничава в лекуване на отделни органи, а влияе върху целия организъм. Най-голямото предимство на аюрведа е, че тя няма абсолютно никакви странични ефекти. Даже кратък оздравителе курс дава положителни резултати: подобрява самочувствието, отнема стреса, умората и дискомфорта, повишава съпротивителните сили на организма.

При сериозни заболявания е необходим продължителен курс под наблюдението на специалист.
Аюрведа е цялостна и пълна система от медицински знания (профилактика и лечение на заболяванията, учение за темперамента и физиологията, здравословен начин на живот). Тя е оказала влияние върху развитието на традиционната медицина, и е източник на много съвременни видове натуротерапии и оздравителни практики.

Особеното в системата е, че за разлика от западната медицина, тя разглежда човека като едно цяло, като единство на тяло, разум и дух, а здравето се приема като хармонично съчетание между компонентите на личността и собствените им съставни части. Дисбалансът на тези съставни части води до заболявания, а целта на лечението е да се върне равновесието и да се даде възможност на човека да води щастлив и пълноценен живот, успешен и в социално, и в духовно отношение. Неправилното поведение (отрицателните емоции - завист, ревност, гняв) също води до нарушаване на баланса и заболявания както неправилният начин на живот и вредните хранителни навици. Аюрведата е тясно свързана с традиционните индийски практики и най-вече с йога.

Аюрведичното лечение подхожда към всеки пациент индивидуално и се основава на неговата конституция (пракрити). Според древните текстове болестта има шест фази:
- Натрупване - повишаване на една или повече доши. Болестта започва в едно от трите главни седалища на дошите: стомаха за кафа, тънките черва за пита, дебелото черво за вата.

- Провокиране - продължава процесът на увеличаване на дошата и създаване на дисбаланс с останалите доши.

- Разпространение - главното седалище "прелива" от увеличената доша, тя навлиза в лимфата и кръвта и се разпространява по цялото тяло.

- Релокализиране - дошата се установява в слабите места на тялото.

- Проявление - появяват се симптоми на болестта в мястото, където дошата се е установила.

Пълно разгръщане - появяват се усложнения и хронифициране.

Главният девиз на лечението е "Не вреди!". Лекарствените препарати и оздравителните процедури се подбират индивидуално, а аюрведическата практика използва изключителни природни, естествени средства, затова лекарствата нямат странични ефекти. В днешно време системата се ориентира към проблема за токсичността, укрепване на имунната система, успешна профилактика, премахване на дискомфорти.
Аюрведичното лечение е насочено към установяване на баланса и отстраняване на причината за заболяването, а не към борба със симптомите, които са важни за диагностицирането на първоначалната причина за страданието. При някои хронични заболявания като мигрена, псориазис, безсъние, проблеми със ставите и гръбначния стълб, левкемия аюрведичната медицина помага повече от традиционната.
Аюрведа ни съветва да се научим да разпознаваме ранните прояви на увеличаване на дошите и да ги балансираме своевременно с диетични мерки, сезонни очистващи мероприятия и съответните промени в начина на живот.


Как да определите кой тип сте

Вата са не особено добре развити физически, с тънка костна система, ръстът им е или много нисък, или много висок. Те са активни, бързо ходят и говорят. Но лесно се уморяват и са предразположени към нервни разстройства. Вата имат развито въображение и обичат да фантазират. Спестовността не им е присъща - лесно печелят пари и лесно ги харчат. Имат бърз ум, много са схватливи и за тях не е проблем да видят същината на нещата, както и да реагират мигновено.
Пита са стройни, изящни, отличават се със среден ръст и не прекалено развита мускулатура. Те имат активна обмяна на веществата и добър апетит. Пита не обича ярката слънчева светлина и горещините. Те са остроумни, енергични, активни, типични холерици. Хората с водеща пита доша са с хармонични, атлетични тела, не променят рязко теглото си. Характерно за тях е ранното оредяване и побеляване на косата. Обичат реда и лукса. Имат състезателен характер, но избягват големите рискове. Пита притежава определено лидерски качества.
Кафа са най-устойчиви от всички доши. Те са добре сложени, но имат склонност да трупат излишни килограми. Кафа са с широки гърди, гъсти и меки коси, здрави зъби. Те се отличават с търпеливост, самообладание и миролюбие. Състраданието също не им е чуждо. Хората с изявена кафа конституция имат силно желание за притежаване, стигащо до алчност. Склонни са да проявяват мързел и сънливост. Лесно се привързват.



Уникалните диетични потребности
Според аюрведа храната не е само смес от основните вещества като белтъчини, въглехидрати, мазнини, витамини и микроелементи, а източник на енергия за ума и душата. След преработка продуктите се превръщат или в оджас, или в ама. Оджас е най-тънкият продукт на храносмилателния процес. Той е биохимична есенция, поддържаща живота и здравето. Ама е токсин, образуващ се от неправилно усвояване на храната.
За древната система диетичните потребности са също така уникални както и тялото ни. Идеалната диета се назначава след определяне на телесната конституция (вата, пита или кафа доши), като се вземат предвид възрастта, пола, обкръжаващата среда и необходимостта от уравновесяване на дошите. Въпреки това в диетичното хранене има някои общи принципи, които са актуални за всеки, и тяхното спазване ще ни гарантира успешна борба със заболяванията и старостта.

В практиката на аюрведа съществуват шест вкуса - сладък, кисел, горчив, солен, лютив и стипчив. Всеки от тях влияе различно върху организма. Сладкият вкус дава енергия и положителни емоции, киселият помага на сърцето и храносмилането, горчивият изхвърля токсините от организма и изгаря мазнините, соленият засилва храносмилателната активност, лютивият възбужда апетита и облекчава храносмилането, стипчивият прочиства кръвта. Препоръчва се всички вкусове да присъстват винаги в менюто ни. Според физическите им качества храните се категоризират на леки или тежки, сухи или течни, топли или студени. Тези различни качества балансират различни доши. Аюрведическата кухня е част от ведическата, която е вегетарианска. Тя се отличава с екзотичен вкус и сложно съчетание на подправки.
За всеки са подходящи различни подправки. Добрите за едни са отрова за други.
За да се съхрани равновесието във вата, трябва да се избират по-тежки, мазни и топли храни. Да се избягват леките, сухи и хладни ястия. За предпочитане са сусамовото олио, млечните продукти.
За пита се препоръчват хладки, сухи и по-тежки блюда.
Кафа трябва да набляга на леки, сухи и топли храни.



Активен

biguto

  • Гост
Цветолечение по метода на д-р Едуард Бах
« Отговор #141 -: Април 09, 2009, 10:37:34 am »


ЦВЕТОВЕТЕ НА Д-Р БАХ - ЦЯЛОСТЕН МЕТОД НА САМОЛЕЧЕНИЕ
„Болестта не е наказание или жестокост, а просто средство, с което душата ни показва нашите грешки и ни предпазва от по-значителни вреди - за да ни върне към истината и светлината, от които никога не трябва да се отклоняваме." Едуард Бах
Тези слова са актуални и днес и намират все по-широко признание.
Системата на цветовете по д-р Бах може да се определи като „лечение чрез хармонизиране на съзнанието". Отклонената в погрешна посока жизнена енергия трябва да се интегрира отново в нашето цялостно същество. Това е заложено в стария принцип „излекувай сам себе си". В този смисъл системата на д-р Бах все по-често подпомага професионалното лечение на психо-соматичните заболявания, довеждайки все повече хора до душевно пречистване и равновесие. Системата е трудно да се категоризира. В известен смисъл тя има отношение към класическа¬та хомеопатия, както и към някои антропософски учения. Тя не действа по трудния и дълъг път чрез физическото тяло, а чрез по-фините енергетични нива на енергийните системи на човека.
Преди да изгради своята система д-р Едуард Бах е бил известен лекар с преуспяваща частна практика на Харли стрийт в Лондон. След 1930 г. той разработва учението си, което се различава от хомеопатията по следните три основни признака:
1. Духовната същност на лечението се основава на система от отношения,която надхвърля границите на отделната човешка личност. Изградена е нова форма на диагноза - не чрез физическите симптоми, а изключително въз основа на душевното състояние и настроение.
2. Нов и различен днес е и простият и естествен способ на освобождаване на енергията на цветовете от тяхната материална форма и свързването и с носещото вещество. Това води пряко до хармонизиращия ефект на концентрати¬те от цветове, при които не съществуват свръхдозиране, странични нежелани действия и несъвместимост с други лечебни средства и способи.
3. Този безвреден механизъм на действие прави метода достъпен за много широк кръг от хора. Понеже описаните от д-р Бах състояния са последица от общочовешки слабости на характера, а не психически заболявания, лечението с концентрати от цветове може да се прилага и от лица без специално медицинско или психологическо образование. Много по-важни в случая са зрелостта, логическата мисъл и способността за вживяване в проблеми¬те на ближния.

КАК ДЕЙСТВАТ ЦВЕТОВЕТЕ НА Д-Р БАХ
Обяснението на д-р Бах
През 1934 в. д-р Бах обясни по следния начин действието на своите есенции от цветове: „Определени диворастящи висши растения могат чрез своите по-висши трептения да повлияват човешките трептения и да откриват достъпа до нашата духовна същност. Те отмиват недостатъците на характера, които причиняват нашите страдания. Като хубавата музика или другите възвисяващи неща те са в състояние да ни дарят мир и да ни освободят от нашите страдания. Те не лекуват пряко болестта, а чрез висшите трептения проникват в нашето Висше Аз, в което болестта се стапя като сняг на слънце. Няма истинско излекуване без нагласа към душевен мир и вътрешно чувство на щастие."
1. Сътворение и съдба
Човекът на тази планета е само част от сътворението. Той е и неповторимо Аз, но и част от общото Единство. В това Единство всичко е свързано с мощно Висшестоящо енергийно трептение, което се назовава различно: „творческа сила", „всеобщ принцип на Живота", „космическо начало" или просто „Бог".
Всеки човек, както и всичко в Космоса, се подчинява на всеобща закономерност. Като част от Висшата промисъл той носи безсмъртна душа - неговата истинска същност, и има своята преходна личност - това, което е той на земята. Неговото Висше Аз е връзката между душата и личността.
Потенциалите на нашата душа се осъществяват чрез личността. Това са идеалните качества, „добродетелите на нашата по-висша природа". Към тях се числят кротостта, нравствената сила, смелостта, постоянството, мъдрост¬та, радостта, целеустремеността.
Неосъществяването на заложените в нас добродетели води рано или късно до противоположното чувство - гордост, жестокост, омраза, егоизъм, невежество, алчност. Тези недостатъци са истинските причини за болестта.
2. Здраве и болест
Здраве: Ако личността действа в пълно съгласие с душата си, човек живее в пълна хармония. Общото божествено начало намира израз чрез душата и Висшето Аз в личността, което е и същността на здравето.
Болест: Когато личността чрез своята душа не е в съзвучие с всеобщото космическо енергийно поле, господстват смущение, застой, триене, изкривяване, дисхармония, загуба на енергия. От това произлизат отрицателни настроения, от които се поражда болестта на тялото. Тя е последното предупреждение за опасност, която рано или късно може да доведе до смърт.
Истинските причини за болестта се свеждат според д-р Бах до две основни несъответствия:
1) личността не действа в съгласие с душата си - частично или изцяло и
2) личността нарушава „принципа на единството" с Всеобщото начало. От тази дисхармония произлизат и заболяванията.
3. Терапевтичното начало на д-р Бах
В своята диагноза д-р Бах изхожда от закона за душата, т.е. от висшестояща¬та причинна Връзка, за разлика от други системи, които се ограничават върху личността и конкретните явления. Диагнозата се изгражда изключително върху отрицателните душевни състояния. Те не се третират като симптоми, а се отмиват чрез висшестоящи енергийни трептения.
Всеки от използваните от д-р Бах цветове олицетворява определено душевно състояние или - изразено енергетично - трепти с определена честота, която отговаря на съответната честота от човешкото енергийно поле. В човешката душа се съдържат всичките 38 душевни качества на цветовете от системата на д-р Бах.
При конфликт между душата и личността настъпва дисхармония в честотата на трептенията. Стига се до отрицателно състояние на духа. Есенцията от подходящ цвят може да хармонизира отново човешките трептения и по този начин да възстанови равновесието между душата и личността. Така човекът възвръща своето здраве.
4. Новият прост метод на потенциране
Откакто свят светува се използват растения за лечебни цели. Но д-р Бах прави разлика между обикновените лечебни растения и тези от Висш порядък, които носят божествена лечебна сила. Той открива тези растения по интуитивен път и ги нарича „щастливите приятели от растителния свят". Те трябва да са диворастящи и трябва да се събират само от естествени находища.
За да се отдели есенцията на растението (която няма нищо общо с химическо¬то понятие) от неговото физическо тяло, д-р Бах използва „слънчевата метода" и „методата на изваряване".
Слънчевата метода се прилага за всички цветя, които цъфтят през късната пролет или лятото, когато слънцето е достигнало пълната си сила. Цветовете се берат в пълна зрелост сутрин, в слънчеви дни. Брането става с лист между пръстите, за да се изключи допир до кожата. Цветовете се поставят в съд с чиста изворна вода така, че да покрият плътно повърхността. Съдът се оставя на слънце, докато есенцията на цветовете премине в изворната вода, което става за няколко часа. Последната се налива в шишета с известно количество алкохол. Устойчива е неограничено време.
Методата с варене се използва предимно за цветовете на дърветата и храстите, които цъфтят много рано, преди слънцето да е достигнало пълната си сила. Цветовете се събират по същия начин, варят се десетина минути, филтрират се два-три пъти през марля и течността се налива в шишета.
Двата метода са напълно равностойни.
5. Простотата - основен принцип на системата
Простотата днес често се смесва с примитивност. Всъщност простотата е сродна с единството, съвършенството и хармонията. Затова и всеки човек е привличан от простите ценности на живота. В голямата сложност и разнообра¬зие на света се крият единни и прости всеобщи принципи. Човек е част от тях и висшата цел на лечението с цветове е възстановяването и засилването на хармонията у него.
6. Психодинамично обяснение на действието
Освен видимия за всички цикъл на физическо развитие, съществуват и други, по-висши цикли - на духовно и душевно развитие. Цел на живота е изживяването на тези цикли, за да се осъществи в течение на времето целия потенциал на висшето Аз. Всичко, което поощрява този процес, е положително и всичко, което потиска, е отрицателно, като води рано или късно до заболяване. Ето и един опростен пример за тази психодинамична концепция: Индивидът е изживял като дете фалита на баща си. Затова не се решава да открие собствен магазин - импулсът на неговото Висше Аз влиза в конфликт с нежеланието на индивида. Личността страда поради неосъществяването на част от потенциала - блокирана е ценна психическа енергия. Освен това този, вътрешен конфликт коства всекидневно допълнителна психическа енергия - изразходвана напразно. При това положение се прилага есенцията от лиственица по д-р Бах, предназначена за тези, които се смятат за „по-малко способни и работливи от другите". Есенцията трепти със същата честота, както потенциала на Висшето Аз, и по този начин влиза в пряка връзка с него, отмива блокадата и подпомага Висшето Аз за пълното й отстраняване. По-нататък личността вижда положението в съвсем друга светлина и решава да предприеме опита с магазина.
Резултатът от деблокирането е, че енергията на Висшето Аз сега вече може да се използва изцяло от личността.
7. Допълнения за посветените
Йоанна Салаян, последователка на д-р Бах, разглежда човека като енергии: поле със седем различни, взаимно влияещи и допълващи се нива, от които само физическото тяло е видимо за нормалното човешко око. Всяко ниво трепти с различна честота. Шестте невидими нива съставят т.нар. „аура".
В първото, етерното ниво на аурата са разположени чакрите, като събиратели и разпределители на енергия. Те са във връзка с останалите нива и се възприемат от някои чувствителни лица като различни цветове.
Аурата обхваща всички нива на съзнанието и опита на нашата личност. Последната се ръководи от Висшето Аз, което на четвъртото ниво представлява само мост между тленното тяло и безсмъртната душа. Болестта е по същество дисхармония или изкривяване на трептенията в или между различните нива на аурата. Проявите на тези изменения обхващат първото, етерното ниво много преди да се проявят в самото тяло.
Причините за повечето заболявания се крият по-малко в духовната и много повече в емоционалната сфера. Това води до изкривявания на трептенията и до негативни състояния на чувствата, като страх, омраза, нетърпение, яд и т.н., които се отразяват на нервната система, а по-късно и на други органи на тялото.
Днес емоционалното ниво се свръхстимулира с дроги от всякакъв вид, алкохол, телевизия, рокмузика, огромен информационен поток.
Есенциите от цветове установяват пряк контакт с Висшето Аз на личността и действат като божествени енергийни импулси върху всички части на аурата. Болестта може да се излекува преди да се прояви във физическото тяло. Това обяснява и съвместимостта им с всички други видове лечение.
Някои чувствителни лечители виждат или чувстват у пациентите си засилената активност на аурата, веднага след приемането на концентратите. Тези явления са интересни, доказани са чрез двоен сляп опит, но, все пак остават напълно субективни, не могат да се обобщят и не могат да се използват практически.


Активен

biguto

  • Гост
Re: Полезно и здравословно
« Отговор #142 -: Април 10, 2009, 10:00:35 am »
Лечебните свойства на боровинките



Боровинките са сините перли на горските поляни. Богат извор на антиоксиданти, намаляват риска от получаване на сърдечни, ракови и много други заболявания.

Боровинките също така са богати на фибри и витамин C. Има два вида боровинки на цвят - червени и чeрни, и по това къде са набрани биват питомни и диви. При червените боровинки цветовете са събрани в изправени гроздовидни съцветия, а при черните са разположени единично.



Питомните растат на високи храсти, за разлика от дивите които се намират в непосредствена близост до земята. Дивите боровинки са по-ароматни и цветовете им варират.

У нас боровинките растат в планините, на Витоша до Алеко има цяла плантация за боровинки. Берат се рано сутрин, по роса до към 11.00, преди да са излезли змиите. Или можете да ги купите от пазара. Избирайте боровинки с плътен тъмен цвят и без меки участъци по повърхността, както и без мухлясали или натъртени места.

За да изберете най-доброто качество се ориентирайте по сиво-синия цвят и се стремете всички боровинки да са с еднакъв размер. Съхранявайте ги на един слой, на сухо място до 5 дни и ги миите непосредствено преди консумация.

Боровинките имат приятен сладникав, възкисел вкус.

В повечето рецепти за този плод се използват пресни както и замразени боровинки. Дивите замразени боровинки могат да се използват без предварително размразяване, но по този начин понякога променят цветовете на останалите продукти. За плодови салати и сладкиши трябва да се използват пресни боровинки.

Проучвания от последните години сочат че боровинките са толкова полезни колкото и вкусни. През 1997г. в САЩ са изследвани 43 плода и боровинките се класират на първо по съдържание на антиоксиданти, като при дивите то е по-високо.

Учени констатират, че съдържанието на специфични химични вещества в боровинките предпазва организма от редица заболявания, а също така забавя стареенето и отслабването на мозъчната дейност.

Боровинките са богати са на витамин А и С, захари,минерални вещества, органични киселини, пектин и др.

Черните боровинки подобряват зрението, те са препоръчителни за хора, чиито професии изискват остро зрение.
Плодовете на боровинките понижават кръвната захар и са полезни при захарен диабет.


Черните боровинки помагат при над 20 вида болести


Само по половин чаша черни боровинки на ден дават невероятен тонус на организма. Още повече че точно сега е сезонът на боровинките - през юли и август горите са пълни с тези плодове. Сред народа черните боровинки са популярни благодарение на способността им да подобяват зрението, а също и да помагат при коремни болки.

Учените обаче открили още много удивителни свойства на тези горски плодове. Такова мощно противодействие на стареенето и болестите, което оказва черната боровинка при редовна употреба, едва ли може да се намери при другите плодове.

Учените били поразени от това, че черната боровинка може с голям успех да се използва като профилактично средство против болестта на Алцхаймер и болестта на Паркинсон. Повишеното съдържание на антиоксиданти подобрява работата в тези части на главния мозък, които отговарят за стареенето на невроните.

Фактически възрастните хора, които постоянно употребяват черни боровинки и препарати от тях, могат да разчитат на такива бързи двигателни реакции, както и младите хора. Екстрактът от черни боровинки помага на организма да изработва хормоните на растежа и отговаря за обновяване клетките на нашето тяло.

Твърденията, че черната боровинка значително подобрява зрението, съвсем не са преувеличени. Тези плодове са особено полезни за хора, които дълго напрягат зрението си и са принудени да се вглеждат в сумрак и тъмно. Шофьорите, летците, хората, работещи на компютър, трябва непрекъснато да приемат черни боровинки.



Този чудесен плод подмладява организма, защото го защитава от свободните радикали - едни от основните виновници за стареенето. А свободни радикали се образуват и под въздействието на компютърното излъчване. Удивителни резултати били постигнати с помощта на черни боровинки при лечението на такова сериозно заболяване като катаракта. Черната боровинка в съчетание с витамин Е помогнала да се спре прогресирането на катарактата при 97 на сто от хората, участвали във въпросния експеримент.

Черната боровинка подобрява микрофлората в червата и намалява интензивността на гнилостните и ферментативни процеси, защото понижава киселинността на стомашния сок. А това от своя страна премахва и киселините.

Пресни плодове се използват и при лечение на жлъчнокаменна болест, язва на стомаха и дванадесетопръстника, а сушени боровинки и спиртна настойка от тях са незаменими при диария.

Черната боровинка укрепва кръвоносните съдове, а това значително удължава живота. Не по-малко полезен е този плод и за прекратяване растежа и разпространението на туморите.


Червените боровинки - мощен биологичен заряд само в едно зрънце

Червените боровинки са сред храните с доказан благотворен ефект за здравето, сочат резултатите от изследване на Ейми Хауел от университета Рътгърс, цитирани от Асошиейтед прес.

Червената боровинка е вечнозелен малък полухраст, висок до 40 см и с изправено стъбло. Листата са елипсовидни, целокрайни, кожести, отгоре тъмнозелени, отдолу светлозелени с тъмни точици. Цветовете са звънчевидни, бледорозови и са събрани в групи. Плодовете след узряване са червени сочни ягоди. Цъфти през първата половина на лятото.



Червените боровинки съдържат антиоксиданти, които защитават клетките от увреждане от нестабилни молекули, наречени свободни радикали. Американските здравни институти са финансирали изследването за ефекта от червените боровинки върху сърдечните болести, гъбичните инфекции и други заболявания.

Досега изследването е показало, че пиенето на сок от червени боровинки може да блокира инфекция на пикочните пътища, като пречи на бактериите да прилепнат към клетъчните стени. Съставка,открита от Хауел в червените боровинки и кръстена проантоцианидин, предотвратява образуването на плаки по зъбите.

Освежители за уста, съдържащи въпросната съставка, ще бъдат разработени, за да се предотвратят заболявания на венците. Освен това при някои хора редовната консумация на сок от червени боровинки убива бактерията H. pylori, която може да причини рак на стомаха и язва.

Предишни изследвания показаха, че ежедневната консумация на сок от червени боровинки увеличава нивото на добрия холестерол и намалява нивото на лошия холестерол. Червените боровинки могат да предотвратят бързото израстване на тумори. Освен това екстракти от химикали в червените боровинки са предотвратили мултиплициране на засегнати от рак клетки на гърдата при лабораторни опити.

Червената боровинка - вкусна и свежа съкровищница на витамин С и диетични фибри, "чистач" на лошия холестерол и стабилизатор на кръвното налягане, ... и може би следващата надежда в борбата с рака.


Състав и антиоксидантен капацитет:

Плодовете на боровинката са богати на витамини, микроелементи, минерали, дъбилни вещества и флавоноиди, есенциални мастни киселини - линолеова киселина (OMEGA-6), алфа линолеова киселина (OMEGA-3), каротеноиди и фитостероли. Съдържат около 6% арбутин, следи от хидрохинон, около 8% катехинови танини, флавоноидните вещества кверцетин, хиперозид, изокверцетин, урзолова, хлорогенова и кафена киселина, витамин С.

Поради наличие на дъбилни вещества от катехинов тип листата на червената боровинка се понасят по-добре от тези на мечото грозде. Те са мощен антиоксидант - активността на витамин А ефективно неутрализира действието на свободните радикали. Притежава и антисептични свойства.

Днес повече от 20 млн. души в Европа използват боровинката като антиоксидант. Най-ефективният, съдържащ се в диви плодове - токотриенол, рядко срещана форма на витамин Е, беше открит в червената боровинка. Този антиоксидант е 40 - 60 пъти по-ефективен от токоферол, най-често срещаната форма на витамин Е. От всички натурални масла, това от червената боровинка съдържа най-голямо количество от въпросния антиоксидант.

Забележителни са големите количества желязо, както ниският гликемичен индекс.

Със своя капацитет за обезвреждане на кислородните радикали (Oxygen Radical Absorbance Capacity) и ORAC ниво от 9,584 единици за 100 g, червената боровинка е в "The top" от 277-те най-консумирани храни в САЩ.

За лечебна цел се събират листата, които след изсушаване са овално елипсовидни. Събират се преди или по време на цъфтенето. Растението е много издръжливо на ниски температури под -40 °C. Храстът е разпространен по каменливи поляни и в иглолистни гори.


Здравословни ползи

* От 2002 г. насам непрекъснато се проучва ролята на боровинковите полифеноли в превенцията на няколко вида рак. Различни антоцианини, проантоцианидини, танини и фитохимикалите пеонидин и кверцетин редуцират риска от рак. Изследвания показват, че тези вещества инхибират метаболизма на раковите клетки in vitro. Те са с недостатъчно изучено действие върху човешкото здраве, вероятно в човешките клетки in vivo абсорбцията на тези вещества е по-малка и се елиминират бързо от кръвта, но опитите в лабораторни условия са доста обнадеждаващи;

* Миналата година се установи, че имат забележителна положителна роля при болестта на Алцхаймер и други невро-дегенеративни изменения, свързани със стареенето;

* Листата й се използват при възпаление и камъни в пикочните пътища като пикочогонно и противовъзпалително средство. Танините имат антиадхезивни свойства срещу бактериите (възпрепятстват полепването и задържането им за стената на пикочния мехур и уретрата), с което предпазват от инфекции на уринарния тракт;

* Понижава холестерола и тоталното липидно ниво в кръвта, което от своя страна е свързано с благоприятни ефекти върху сърцето и кръвното налягане;

* Сокът от червени боровинки съдържа високомолекулния химичен компонент NDM (non-dializable material), който е способен да инхибира образуването на зъбни плаки от бактерията Streptococcus mutans, причинител на зъбния кариес.


Продукти от боровинки и съхранение:


По-голямата част от реколтата от червени боровинки се превръща в сок, сос или в захаросани сушени плодове. Сокът от боровинки е неделима част от традиционния ден на Благодарността в Америка и Канада, както и от Европейските зимни фестивали.
Пресните боровинки може да бъдат замразени в домашни условия и по този начин да се съхранят над девет месеца, като след това се използват директно, без размразяване. Боровинковият сок, обикновено изкуствено подслаждан, за да се редуцира натуралния му тръпчив вкус, често се смесва с други плодови сокове в коктейли.
Боровинките могат да се съхраняват в хладилник до 1 месец, ако са опаковани добре и замразят за период до 1 година във фризера.
Сушените червени боровинки са идеални за добавка към мюсли, както и за приготвяне на сладкиши.

Сокът от червени боровинки предпазва от възпаление


Какво ще кажете за твърдението, че плодов сок може да предотврати цистита? Звучи малко несериозно, нали? Но въпреки това научни изследвания са показали, че сокът от червени боровинки не е “бабешко лекарство”, а един от начините да предотвратим този вид, изцяло “женско”, възпаление.
Около 50% от жените заявяват, че поне един път в живота си са страдали от цистит, а между 20 и 30 % се разболяват всяка година, съобщи Tialoto.bg. За хроничен се смята цистит, който се обостря повече от три пъти в годината. Той засяга между 2 и 10% от жените. При 90% от случаите, причинител на инфекцията е бактерията ешерихия коли / или Е коли/.

Превантивният ефект на червената боровинка:

На 6 декември 2004, Френската агенция за зравеопазване, официално обявява резултатите от 5-годишните изследвания за влиянието на храните върху някои от симптомите на различни заболявания.
Френските учени тврдят, че сокът от червени боровинки не позволява на бактерията да се захване по стените на уретера и да предизвика възпаление. Плодът не предпазва от инфекцията, а облекчава симптомите на цистита.
Изследванията посочват също, че сокът намалява на половина вероятността от повторна поява през годината на бактериален цистит. Сокът НЕ ЛЕКУВА остър цистит. Също така в изследването не се казва нищо и за цистита при малките деца и възрастните хора.
Две чаши сок на ден са достатъчни, за да намалите на половина неприятните появи на това възпаление.
Сокът от червена боровинка е богат и на антиоксиданти, които предпазват клетката от стареене. В момента се провеждат и изследвания, които имат за цел да проверят ефекта на плодовия сок при борбата с лошия холестерол.

Активен

biguto

  • Гост
Здраве с бодли
« Отговор #143 -: Април 11, 2009, 09:55:01 am »


Изненадващо, но факт. Кактусът, или „бодливата круша“, както още се нарича, не е просто екстравагантна декорация за стая, нито пък самотно пустинно създание, а може и да лекува.

Научни изследвания сочат, че екстрактът от кактус (но не под формата на текила) съдържа изключително полезни фитохимикали, които са много ефикасни при борбата с рака и освен това засилват имунната система.

Естествено, както с останалите растения, и тук различните видове кактус имат различни свойства. Не гледай хищно към домашния си кактус обаче.Той има само декоративна функция.

Лечебните можеш да намериш на друго място.

Кактус Нопал




Както много често се случва, древните мексиканци открили и лечебния ефект на кактуса Нопал още преди хиляди години. 12 000, за да сме по-конкретни.

Ето и за какво е полезен той - регулация на нивото на кръвната захар, атеросклероза, прочистване на дебелото черво, язва на стомаха, функция на черния дроб, окислителен стрес, възпаления, проблеми с теглото.

Общо взето, кактусът Нопал се оказва интересен алтернативен лек и продукти, които го съдържат, могат да бъдат открити и в българските аптеки и биомагазини.

Кактусът Худия



Този вид кактус е изключително интересен. Той съдържа една активна молекула, позната като P 57.

Смята се тя, че потиска апетита, по-конкретно апетита за сладки неща.

Учените все още спорят дали това е наистина така, но нищо не ти пречи да опиташ. За съжаление Худия е изчезващ вид, така че по-добре се придържай към традиционните начини за поддържане на теглото.

Кактус Опунция



Този кактус става и за ядене. Разбира се, преди консумация, той трябва внимателно да се обели. Няма нужда да му се прибавя нищо, просто си се яде. Като краставица.

Той е достигнал Европа и  ако си много любопитен и искаш да го опиташ, може да се разходиш до остров Корфу от Йонийските острови.

Освен за хапване, Опунция става и за лекуване на диария и стомашни болки. От него се приготвят чай и капсули, които са отлична хранителна добавка и също могат да бъдат открити на българския пазар.

 А сокът от Опунция, който прилича на гел, може да бъде използван като балсам за коса.
Активен

biguto

  • Гост
Йога - стречинг и йогапилатес
« Отговор #144 -: Април 13, 2009, 10:04:33 am »



Йога - стречинг

Достъпен за всички метод - от начинаещи до напреднали. Комплекса от упражнения за разтягане и йога, в комбинация с дълбоко дишане ще направят тялото ви гъвкаво и стегнато, ще ви освободят от стреса и ще ви помогнат да постигнете вътрешен комфорт. Бавна и релаксираща музика и вътрешна конценрация. Разтягането предпазва мускулите от травми и скъсване, подобрява стойката и циркулацията на кръвта, премахва напрежението.

Често се случва след като изиграете един час да решите, че е прекалено сложно за вас. Това обаче е само първото впечатление и е напълно нормално, защото се заемате с нещо напълно непознато за вас, и като всяко ново нещо, ще ви е необхозимо малко време, за да се почувствате по-сигурни и в свои води. С малко упоритост и инат ще преодолеете този толкова труден първоначален момент. Абстрахирайте се от непохватността си и опитайте отново... и отново... и ще се получи.


 
Йогапилатес



Бавните, нискоинтензивни и редовно практикувани движения са доказали своята ефективност през времето. Запада едва сега открива ползите от тях, в търсенето си на нещо, което да се пребори с многобройните здравословни проблеми на хората и лошото общо физическо състояние. Пилатес е уникална система от упражнения за разтягане и сила, укрепване и тонизиране на мускулите, подобряване на стойката и оформяне на тялото. Йогата е система за комплексно самоусъвършетстване на личността. Освобождава от стреса и подобрява дейността на вътрешните органи и жлезите с вътрешна секреция.
Общото между двете системи е, че разглеждат тялото като едно цяло и приучават ума и тялото да работят заедно за постигането на блестяща физическа форма. Йогапилатес ви предоставя възможнастта да опознаете тялото си като един сложен и съвършен механизъм, да го контролирате с ума си и да го накарате да се раздвижи, наслаждавайки се същевременно на красотата, грацията, плавността и прецизността на движенията. Също така посредством визуализацията на движенията ще задействате инстинктивните мускулни реакций, карайки ги да работят инстинктивно, без да е нужно да познавате в детайли тяхното сложно устройство и функциониране.
Комбинацията от правилно дишане и упражнения за разтягане от йога, съчетана със силата и концентрираните техники от пилатес, ви предоставя една балансирана и завършена тренировка, много по-добра от тренировката в тези стилове поотделно.
Упражненията се изпълняват в бавно темпо на фона на бавна и релаксираща музика и са подходящи за всички възрастови групи и хора със всякакво фитнес ниво. Акцента пада върху качеството на движенията и правилното им изпълнение (концентрация, контрол, плавност, прецизност, дишане, въображение, интуиция, интегритет), а не върху количеството.
Често се случва след като изиграете един час да решите, че е прекалено сложно за вас. Това обаче е само първото впечатление и е напълно нормално, защото се заемате с нещо напълно непознато за вас. И както всяко ново нещо, ще ви е необхозимо малко време, за да се почувствате по-сигурни, по-уверени и "плуващи в свои води". С малко упоритост и инат ще преодолеете този не чак толкова труден първоначален момент. Абстрахирайте се от непохватността си, усетете движенията и опитайте отново... и отново... и ще се получи. Всички ние сме били начинаещи някога... в това число и инструкторите. Наслаждавайте се на положителните промени в тялото си, преоткривайки себе си и виждайки се в една съвършенно нова и непозната до този момент светлина.


Активен

biguto

  • Гост
Ядки и семена
« Отговор #145 -: Април 14, 2009, 10:18:40 am »
Бадеми, орехи, лешници, кашу, фъстъци, сусам, слънчогледово и тиквено семе. Всички знаем, че са вкусни. А защо са полезни? По няколко, все съществени причини:



    * те са основен източник на протеини и лесноусвоими ненаситени мастни киселини;
    * съдържат основни витамин, като А, Е, РР, от групата В;
    * богати са на микроелементи - калий, магнезий, фосфор, селен и др.;
    * малко количество ядки засищат глада;
    * доказано е, че подпомагат превенцията на сърдечно-съдовите заболявания, полезни са за укрепване на костите и зъбите, както и за протичането на процеси като кръвосъсирването и обмяната на въглехидратите и мазнините;
    * някои ядки и семена са познати като афродизиак - кедровите ядки, сусaм, шам-фъстък;
    * според някои изследвания ядките намаляват риска от възникването на старческо слабоумие и инфаркт, благодарение на високото съдържание на витамин Е.

Трябва да кажем и че поради богатото съдържание на протеини, ядките могат да бъдат силни алергени. Заради високата си калоричност, трябва да се консумират в ограничено количество. Понеже различните ядки съдържат различни полезни витамини и минерали, експертите по здравословно хранене препоръчват да се яде микс от различни ядки. Дневна доза - една шепа (30-50 гр).

Уточнението, че ядките и семената се консумират сурови е важно. Печените не съдържат много малко полезни съставки, но пък много, много калории. Има и изключения, разбира се - кестените, например. Те се консумират варени или печени. Кестените се различават и по друго от останалите ядки - високото си съдържание на бавноусвоими въглехидрати и малкото мазнини в състава им. Има данни, че в големи количества суровото кашу и кайсиевите ядки могат да бъдат отровни, но ако се придържате към препоръчителните 50 гр. дневен прием, всичко ще бъде наред.

Ядките се съхраняват в дишащи кутии, на проветриви места, защитени от пряка слънчева светлина. Някои от ядките бързо гранясват, заради високото съдържание на мазнини, затова трябва да се съхраняват в хладилник или фризер - орехи, борови ядки.

Бадеми



Сладкият бадем се отглежда за ядки за ядене и има най–голям пазарен дял в световната търговия с ядки. От бадеми се прави и хранително бадемово мляко и бадемово брашно. Бадемите са особено хранителни:
100 грама съдържат:
16,9 г. протеини,
4,2 мг желязо,
250 мг. калции,
20 мг. витамин Е,
3,1 мг цинк и
0,92 мг. витамин В2.

Бадемите съдържат най-много калций и витамин Е в сравнение с другите видове ядки.Полезни са при малокръвие, нарушения в зрението, при заболявания на стомашно-чревния тракт и бъбреците (едновременно с топло мляко), при повишено ниво на холестерол, хипертония, ракови заболявания, очни болести, затлъстяване, язви, киселини.
Горчивите видове бадеми, обаче, съдържат твърде голямо количество ефирни масла, които могат да нанесат вреда на здравето.
Орехи



Освен заради ядките, те се отглеждат и за дървен материал. Ореховото масло се е използвало в продължение на векове за подготовката на платната за рисуване.
Тъй като бързо гранясват трябва да се съхраняват в хладилник или фризер.
100 грама орехи съдържат:
10.6 г. протеини
2.4мг. желязо.
По съдържанието си на витамин С орехите няколко пъти превъзхождат касиса и цитрусовите плодове. Ето защо те са незаменими при настинка и са особено полезни за хората с понижен имунитет. Смята се, че орехите укрепват мускулите и бързо премахват умората след физическо натоварване. Те притежават и антибактериално, укрепващо, противовъзпалително действие и способстват за бързото спиране на кръвта и зарастването на раните.
Лешници



Лешниците, цели, смляни или на люспи, се използват в сладки ястия, или се прави масло или олио от тях.
100 грама лешници съдържат 7.6 г. протеини и са с най-ниско съдържание на мазнини от всички ядки. Ето защо са предпочитана съставка за много видове диети.
Лешникът помага при хронична умора, диабет, повишено налягане, увеличаване на простата, варикозно разширение и възпаление на вените.
Маслото от лешник успокоява нервите и лекува хроничните бронхити.
Фъстъци



Фъстъците всъщност принадлежат към семейството на бобовите растения. Те са с високо съдържание на протеини и съдържат 40-50% олио. Олиото се използва за готвене, салати, в маргарини, а остатъка за храна на животните. Целите фъстъци могат да се ядат сурови или изпечени или от тях да се направи фъстъчено масло (казват, че било много вкусно).
100 грама фъстъци съдържат:
24.3 г. протеини,
2мг. желязо и
3 мг. цинк.
Богати са на фолиева киселина, която способства за обновяването на клетките, а съдържащите се в тях мазнини са полезни при язва и гастрит. Фъстъците подобряват паметта и концентрацията, а освен това способстват за нормалното функциониране на нервната система, сърцето, черния дроб и другите вътрешни органи.
Не трябва да се злоупотребява с приемането на сурови фъстъци, защото те могат да предизвикат нарушения в храносмилането. Люспите на фъстъците са силен алерген, затова е по-добре те да се ядат белени.
Шамфъстък



Ядката е зелена на цвят и са с по-висока цена не толкова поради вкуса си колкото заради декоративния си цвят. Зеленият цвят на шамфъстъка е белег за това, че той е узрял, а следователно е станал по-вкусен. Продава се изпечен и солен в черупката си. Между другото, събират шам фъстъка само през нощта, защото под палещите лъчи на слънцето се отделят упойващи етерични масла.
Смятат шамфъстъка за най-доброто мезе, но не за бира, а за шампанско и десертни вина. Ядките се пекат и се поднасят в лимонов сок.
100 грама шамфъстъци съдържат:
19.3 г. протеини,
14 мг. желязо,
140 мг. калций.
Особено полезен е при жълтеница и други заболявания на черния дроб, при гадене, а също така е прекрасно профилактично средство за болестите на сърцето.
Макадамия



Красивото си име тези ядки получили от фамилията на шотландския химик Джон Мак Адам, който се заел с култивирането на това диворастящо дърво, смятано за декоративно до този момент. Цената им е висока, тъй като е много трудно да бъдат отделяни от кората, но имат приятен вкус и са хрупкави. С ниско съдържание са на въглехидрати , но с високо на мазнини.
100 грама съдържат
7 г. протеини и
40 мг. калций.
Полезни са най-вече заради високото съдържание на калций.
Кайсиеви ядки



В 100 гр съдържат:
1 9.9 гр протеини
20.4 въглехидрати
52.2 гр мазнини
2.7 гр фибри
Но в тях има и отровни цианиди, поради което трябва да се консумират ограничено. Съдържат и омега-6 мастни киселини които правят мембраните на мускулните клетки по-пропускливи,уляснявайки проникването на хранителните вещества.
Кедрови ядки



Известно е, че истинските кедрови дървета растат в Ливан. Но така наричат и сибирския бор. От древни времена сибирските жители се хранели с тях, а за целебните им свойства е знаел още Авицена. Полезни са, защото в кедровите орехи има десетки повече витамини, отколкото във всички останали ядки, минерални вещества - в 2 пъти повече. Освен това съдържат и важни аминокиселини - при това в по-голямо количество отколкото в месото и млякото. Всекидневната норма е по 20-40 г. Спомагат растежа на децата и удължават живота на възрастните.
Кашу



По-рано смятали кашуто за лакомство за богатите, защото да се отдели ядката от черупката е твърде трудоемко занимание, при това трябва да се прави много старателно понеже в обвивката около семето има масло, което предизвиква появяването на мехури върху кожата. Именно от това масло правят мастило за печатите върху тъканите, а с масло от тази ядка пропиват дървесината срещу гниене. Затова кашуто никога не се продава с черупката. Ядката ръсте по необикновен начин на дървото, висяща за месест, подобен на ябълка плод. Има високо съдържание на въглехидрати и протеини.

100 грама кашу съдържат
17,2 г. протеини,
60 микрограма витамин А,
3.8 мг. желязо.
Кестени



Питомните кестени са с дълги листа и бодливи плодове, които когато узреят, се разпукват. В суров вид могат да се ядат само току-що откъснатите. Кестените се пекат, в пясък или на фурна, а по-сухите се варят или мелят на брашно. И изобщо се използват по същия начин като картофите.
Кестените са с високо съдържание на скорбяла, но с ниско на протеини и мазнини.
100 грама съдържат:
36.6 г. въглехидрати,
само 2 г. протеини (най-малко от всички ядки) и
2.7 г мазнини.
Кестените са много засищащи и хранителни, съдържат много въглехидрати и витамини.
Бразилски орех



В Бразилия растението дори не се култивира, плодовете се събират от красиви, диворастящи дървета, които достигат до 50 м. Плодът е доста тежка кутийка с тегло до 2 кг, в която като ветрило са разположени 20-ина 3-ръбести кафяви семена. Отгоре семената са покрити с доста здрава черупка.
По вкус бразилските орехи напомнят кедровите. Консумират ги на закуска, посипани със захар или сол. Маслото от бразилски орех се смята за най-доброто масло за смазване на часовници.
Бразилските орехи са с високо съдържание на протеини и мазнини, което е причината да гранясват бързо.
100 грама съдържат:
12 г. протеини ,
61 г. мазнини,
2.8 мг желязо,
180 мг калции,
4.2 мг цинк.
Спомагат за снижаване нивото на холестерола и нормализирането на захар в кръвта, помагат на децата да растат, а на възрастните да посрещат стреса. Съдържат много селен. Казват, че е достатъчно да се хапне един бразилски орех, за да се почувства човек бодър.
Кокосов орех



Кокосовите орехи са едни от най-едрите семена на Земята. Те са сърцевината на кафяви плодове, които са рекордьори по плуване. Те могат да издържат в солена вода до 110 дни и отплуват на хиляди километри от родната палма, преди да стигнат някъде, където ще пуснат корени. Още по пътя кокосът прораства.
До 60-те години кокосовото масло е било много разпространен продукт, докато славата му не била затъмнена от соевото. Но и досега кокосовото масло се ползва в козметиката. А знаменитото кокосово мляко може да се получи, ако настърганата вътрешна мека част на кокосовия орех се постави в гореща вода и се прецеди.
Месестата част на ядката може да се яде прясна или изсушена. Кокосовото масло също се добива от месестата част и се използва за готвене (въпреки че е с високо съдържание на наситени мазнини), маргарини, супи и др.
100 грама пресен кокос съдържат 3.2 г. протеини и 36 г. мазнини;
Изсушеният съдържа 5.6 г. протеини и 62 гр. мазнини. за 100 гр.
Кокосовите орехи са богати на витамини и минерални вещества. Използват ги при болки в ушите, при венерически и урологични заболявания.
Тиквено семе



Може да се яде сурово или изпечено. Използва се за готвене и в сладки и солени ястия. Вкусно е изпечено, разбъркано със соев сос докато е горещо и сервирано върху салати. Тиквените семки са богати на протеини, желязо, цинк и фосфор.
100 грама съдържат
29 г. протеини,
11.2 мг. желязо и
1144 мг фосфор.
Аз го предпочитам сурово, добавено към закуската ми от овесени ядки или като бързо хапване между храненията.
Слънчогледово семе



Олиото, което се извлича от семената се използва в маргарини, супи и др., но семената могат да се консумират цели, сурови или печени. Те могат да бъдат добавяни към хлябове и сладкиши или да се поръсват върху салати или закуски от зърнени храни. Освен че са добър източник на фосфор и калий 100 грама слънчогледово семе съдържат:
24 г. протеини,
7.1 мг желязо и
120 мг. калций.
Най-вкусните кълнове се получават от сурови, цели и белени слънчогледови семки.
Сусам

От семената се извлича олио, което се използва за готвене, за салатно олио или маргарини. Целите семена могат да се ядат сурови или печени. Често се използват за декорация на десерти и кексове, за различни салати и панировки. Сусамовата паста, тахан, се използва в много ястия. Халвата, сладък десерт, който се прави от сусамови семена често се среща в магазините за здравословни храни. Сусамът е добър източник на протеини и калций.
100 грама съдържат
26.4 г. протеини,
12.6 мг. витамин В3,
7.8 мг. желязо,
131 мг. калций и
10.3 мг. цинк.


Ядките и семената са важна част от здравословното хранене не само на вегетарианците и суровоядците. Могат да се ползват в най-различни салати, зеленчукови ястия, сос Песто за различни видове паста, в мюслито или в закуската от овесени и други зърнени ядки. Шепа от тях са добър вариант в случай, че огладнеете между отделните хранения. Те засищат добре, без да подуват корема и да предизвикват чувство на тежест. Ако точно преди тренировка се сетите, че цял ден не сте сложили нищо в уста точно малко ядки могат да спасят положението - няма да припадате от глад, а в същото време няма и да ви тежи в стомаха по време на спортуването.
Активен

biguto

  • Гост
Релаксация и медитация
« Отговор #146 -: Април 16, 2009, 10:07:55 am »
Как да зареждаме, запазваме и изразходваме правилно жизнената си енергия.



Едно от последствията на съвременния напрегнат ритъм на живот безспорно са стресът и преумората. За съжаление стресът се е превърнал в норма на живот за повечето хора. Когато тялото и умът на човека са претоварени, ефективността от неговата дейност значително намалява.

Ритъмът на живот, работата и различните развлечения пречат на човека да се успокои и отпусне. Дори почивайки си, той губи много енергия, защото се напряга за ненужни неща.
По този начин значителна част от енергията се губи безполезно по няколко причини:

Постоянното физическо напрежение
Повече енергия се губи за поддържането на мускулите в състояние на готовност за работа, отколкото за нейното изпълняване. Дори в седнало положение, мускулите на раменете, ръцете, гърба и корема са напрегнати без причина.

Емоциите
Всяка прекалено силна емоция (и положителна, и отрицателна) разрушава организма. Понякога за няколко минути проявен гняв човек загубва повече енергия, отколкото за извършването на физическа работа през целия ден. И нито витамините, нито балансираната диета могат да възстановят организма напълно.

Умственото напрежение
В този случай загубата на енергия може да се сравни с изтичане на вода, капеща от лошо затворената чешма. Възбуденият ум е главният “консуматор” на енергия в организма.

Да умеем да запазваме и правилно да изразходваме енергията, да се научим по естествен път да зареждаме тялото си с енергия по време на отдих – в това се състои целта на овладяването на изкуството на релаксацията.

Умствено-емоционалното напрежение, предизвикано от излишните тревоги, отнема значително повече енергия, отколкото физическото напрежение. Затова отпускането и “успокояването” на ума е много по-важно, отколкото физическата почивка.


Вътрешните органи (сърце, черен дроб, бели дробове) също се нуждаят от отдих, но човек не е способен да контролира тяхната работа и не знае как да ги разтовари. Това може да направи само природата на нашия организъм, когато умът е спокоен. Убедителен пример за това е сънят. По време на него умът “притихва” и вътрешните органи започват да се насищат с енергия.
Умът не може да се успокои сам. Опитайте се с една мисъл да изтласкате друга – така само ще се увеличите мислите и още повече ще се уморите.

Медитацията помага да се развие способността на ума да остава ясен и спокоен и умението да се използва неговия потенциал по всяко време (дори в суматоха). По време на медитация умът се успокоява и организмът получава заслужен отдих и отпускане. А след душевното и умственото успокояване веднага започва да се успокоява и всичко останало: психо-емоционалната дейност, нервната система, тялото като цяло. И най-важното - това състояние е напълно осъзнато.
Специалните физически и дихателни упражнения, които трябва да се изпълняват в строго определена последователност, помагат на организма да се освободи от шлаката и токсините.

Медитацията и релаксацията са средство за подготовката на човека за по-нататъшната му дейност - за да живее и твори пълноценно, да бъде щастлив и да споделя щастието си с другите.



Дишане за сърцето
• Седнете в удобна за медитация поза с изправен гръб.
• Осъзнайте физически тялото си. Ясно определете неговото положение във физическия свят: вида на помещението, обкръжаващите ви предмети, атмосферата.
• Обърнете внимание и на вътрешното си състояние и на заобикалящата ви атмосфера. Затворете очи.
• Осъзнайте дишането си. Отделете му 3-5 минути, наблюдавайки разширяването и свиването на гръдната си клетка.
• Преместете вниманието си на сърдечния център. Усетете неговия ефирен натиск.
• Определете централната точка и си я представете като малко светещо кълбо. Отъждествете се с нея. Вдишвайте бавно и усещайте нейното разширяване.
• Задръжте дишането и запазете чувството на съвместяване в себе си на всички фиксирани от възприятието форми.




Активен

biguto

  • Гост



Известни като прозорците към човешката душата, очите обикновено са първото нещо, което хората забелязват у вас.

Блестящите очи са знак за добро здраве. Най-ефективният начин да запазите този блясък е да давате почивка на очите си с достатъчно сън и да не ги напрягате със слабо осветление или продължителна работа на компютър.

Преумора на очите

Преуморените очи са често срещан /обичаен/ проблем. Най-широко разпространените причини, които довеждат до преумора на очите са прекарването на дълги часове на изкуствена или лоша светлина, продължителното четене или работа на компютър, ежедневният стрес, неправилно предписаните очила, замърсяването. Често пъти поради тези фактори преумората на очите е последвана от чувство на напрегнатост и стегнатост около очите, трудност при фокусирането и концентрацията и главоболие.

За да предпазите очите си от преумора бъдете сигурни, че работите и четете на добра светлина. Ако сте пред монитора или това, което вършите напряга очите ви правете кратки почивки на всеки час и се концентрирайте върху далечни предмети за няколко секунди, за да възвърнете дълбочината на зрението си.

Правете си редовни прегледи при вашия очен лекар и не гледайте телевизия на тъмно. Друг начин да облекчите уморените си очи е да ги затворите и много внимателно и нежно да разтриете клепачите си с длани (ако носите лещи ги махнете). Най-простото лекарство при преуморени очи е да легнете в тъмна стая и да поставите за 10 минути резенчета краставица или памучни тампони потопени в студено мляко върху клепачите ви.

Торбички и кръгове

Подпухналите, тъмни кръгове под очите са ежедневен проблем за голяма част както за нежния пол, така и за мъжете. За щастие обаче, дори и в случай, че са придобити по наследство и не могат да бъдат напълно отстранени, в днешно време можете успешно да се борите с торбичките и кръговете под очите.

Ръчният масаж на лимфите, заедно с добър козметичен продукт за очи, може да помогне много за намаляването на отоците. От друга страна, използването на крем за очи, който заздравява и подсилва кожата под очите, както и пиенето на много вода, помагат за отстраняването на тъмни кръгове. В противен случай единственото, което можете да направите е да ги прикривате с козметични продукти за лице.

Ако подпухналостта под вашите очи е в резултат на прекомерна употреба на алкохол, силно подправена храна или малко сън, следното упражнение е полезно /благотворно/: натиснете силно, но внимателно с безименните си пръсти вдлъбнатината под вашите очи.

Задръжте така за около три секунди, след което бавно, в посока от вътрешните ъгли към слепоочията махнете пръстите си. Повторете това няколко пъти, за да могат натрупалите се токсини в областта под очите ви да влязат в кръвообращението ви и да се разнесат. Внимавайте ръцете ви да са старателно измити и само натиснете, без да търкате кожата – само натиск.

( Не забравяйте, че продължителната прекомерна употреба на алкохол, силно подправена храна или малко сън може да доведе до разтягането на деликатната и силно чувствителна кожа под вашите очи, което би довело до постоянни проблеми).

Лекарства от природата

Голям брой билки могат да помогнат за облекчаването, тонизирането и запазването на блясъка на вашите очи.

▪ Бляскаво око е особено полезна билка за редица проблеми с очите. От това лековито растение се прави много ефикасен компрес. В 150 мл. кипнала вода се слага 1 супена лъжица от нарязаната на ситни парчета билка.

Оставена докато изстине, сместа се може да се използва до 12 часа. За да направите компрес потопете два памучни тампона в студената смес, изстискайте и ги поставете върху клепачите ви. Останете така 10 минути, като намокряте памучните тампони щом станат топли (идеалното време да направите компреса е докато лежите във ваната). След като 10те минути изтекат, измийте очите си със студена вода и ги подсушете с мека, чиста кърпа.

▪ Смес от цвят от бъз, приготвена по същия начин, е слаб стимулант и може да бъде използвана за компреси облекчаващи и тонизиращи очите. От запарка от лайка се прави облекчаващ компрес, който е особено полезен при възпаления.

▪ Чайове в торбичка-филтър от лайка или шипка са полезни за премахването на подпухнали, тъмни кръгове под очите. Потопете две торбички за три минути в кипяща вода и след това ги извадете. Когато изстинат достатъчно ги сложете върху клепачите си за 10 минути, като през това време може да отпивате от полезния чай.

▪ Друг лек за подпухнали очи е настърган, небелен картоф, който се поставя върху клепачите за около 20 минути.

▪ За да премахнете тъмните кръгове слагайте напоени със сок от краставица памучни тампони под очите си всяка нощ преди лягане.

Поддръжка на лещи

В днешно време очилата са се превърнали в забележителен моден аксесоар. Много хора обаче предпочитат да носят дискретните контактни лещи пред тях. За да предотвратите възпаления винаги измивайте и подсушавайте ръцете си преди да боравите с лещите си. Използвайте сапун с дезинфекционно средство в него и не забравяйте да слагате лосион в лещите, за да предотвратите проникването на прашинки в очите ви, които могат да причинят раздразнение.

Яжте в изобилие:

▪ моркови, картофи и тъмно зелени зеленчуци – за бета керотин
▪ плодове и зеленчуци за витамин C
▪ морска храна и пшеничен зародиш за цинк
▪ крехко месо (без тлъстини), пилешко, риба, ядки, семена и зелени зеленчуци за витамин B
▪ aвокадо, зехтин и зърнено масло за витамин E

Грижа за очите

Очите са най-високо развитите сетивни органи. Те се нуждаят от подходящи грижи и внимание, тъй като са постоянно изложени на мръсотия, прах, замърсяване, запушена атмосфера. Ако напрягате прекомерно вашите очи, това може да доведе до сериозни проблеми, преумора, главоболие и др.

Следвайки няколко полезни съвета вие ще можете да поддържате очите си в тяхната най-добра форма. А тези съвети са:

▪ Създайте си навика да започвате деня с измиването на вашите очи със студена вода, за да могат те да са напълно почистени и стимулирани.
▪ Избягвайте да използвате капки за очи прекалено често, по-добре е да изстискате сок от краставица и да капвате в очите.
▪ Не четете на слаба светлина; светлината трябва да идва отпред или от горе.
▪ Не четете повече от два часа. Давайте почивка на очите си като слагате дланите на ръцете си върху тях и ги закривате от светлината.
▪ Не търкайте или разтягайте кожата под очите ви – тя е много деликатна и лесно ранима.
▪ Използвайте възможно най-малко количество кремове за очи и внимавайте да не проникне крем в очите ви. В случай, че проникне, измийте веднага с вода.
▪ Храната ви трябва да съдържа достатъчно количество витамин A (например в житните растения, целината, мазната риба, жълтъкът и черният дроб. Ако очите ви сърбят, сълзят или са силно зачервени най-вероятно имате недостиг на витамин B2, който се съдържа в черния дроб, цели зърна жито, мая.
▪ Винаги почиствайте добре грима си преди лягане, защото може да причини инфекция в корените на миглите.
▪ Пийте 6-8 чаши вода на ден
▪ Спете най-малко 7 часа на денонощие


Активен

biguto

  • Гост
Рефлексотерапия в домашни условия
« Отговор #148 -: Април 24, 2009, 10:30:28 am »


Този метод на природолечение се основава на теорията, че съществуват определени „ресрлексни точки" на дланите и ходилата, които съответстват на вътрешните органи и други части на тялото. Прилагането на натиск върху тези рефлексогенни зони се смята за част от лечебния процес - стимулира енергийния поток в тялото, подобрява функционирането на нервната система и кръвоснабдяването, освобождава напрежението и подпомага работата на органите.

Рефлексотерапията се практикува от хилядолетия в Западна Азия, Япония и Китай. На рисунки от 2330 г. пр. Хр. в гробницата на Анкамахор в Сахара (Египет), известна като Гробницата на лечителя, е изобразен масаж на рефлексогенните зони върху ходилата и дланите.

На Запад рефлексотерапията е позната от началото на XX в. Американският лекар Уилям Фицджералд описва 10 канала за протичане на информация, минаващи вертикално през тялото от ходилата и дланите към мозъка. Той установява, че може да премахне болката от лицето, главата и шията чрез натиск върху определени зони на пръстите на ръцете. Последователката му Юнис Ингам продължава неговите изследвания, като изпробва рефлексотерапията върху хиляди пациенти и изяснява кои зони на ходилата съответстват на конкретни органи от тялото.

Днес рефлексотерапията на ходилата е доста популярна, въпреки че лечебните й свойства не са научно доказани. Мнозина съобщават за благотворното й влияние при често срещани неразположения (от синузит до синдром на раздразненото дебело черво, от проблеми с мен-струалния цикъл до болки в гърба) и смятат, че е изключително ефикасна за освобождаване на напрежението в организма.

КОНСУЛТАЦИЯ СЪС СПЕЦИАЛИСТ

Рефлексотерапевтът работи поред върху двете ходила, като обръща специално внимание на чувствителни или болезнени места (счита се, че те показват блокажи в енергийния поток в съответната част на тялото). Натискът върху необходимите рефлексии точки увеличава прилива на кръв и подпомага оздравяването.

СПЕЦИАЛНИ ПРЕДПАЗНИ МЕРКИ

Рефлексотерапията по принцип е безопасна за хора от всички възрастови групи, но не се препоръчва при открити рани или инфекции по ходилата, при възпаления и гъбички по краката, при диабет, разширени вени и бременност.

РЕФЛЕКСОТЕРАПИЯ В ДОМАШНИ УСЛОВИЯ

Преди да се заемете с рефлексотерапия, се консултирайте с лекар за уточняване на диагнозата. Можете да пробвате самолечение, но според специалисти ефектът е много по-голям, ако някой друг масажира рефлексогенните ви зони. Ако проблемите продължат след лечението, отново се посъветвайте с лекар.

ПРОЦЕСЪТ НА ЛЕЧЕНИЕ

Пациентът се настанява на удобен стол и поставя крака, който ще се масажира, върху табуретка или голяма възглавница. За да извърши масажа, специалистът коленичи на пода или сяда на нисък стол. Той масажира с палец или показалец ходилата отдолу, отгоре и отстрани. Тъй като влиза в контакт с малки рефлексии точки, е необходимо бавно да придвижва пръсти напред, като използва контролиран, силен натиск. Движението напред трябва да наподобява пълзенето на гъсеница.

Техника на палеца
Използвайте палеца за масажиране на хо дилата отдолу и встрани. Обхванете с една ръка пръстите на крака, а с другата упражнете контролиран, силен натиск чрез палеца (от вътрешната му странична част). Сгънете го леко в ставата и го „разходете" напред, като свивате и изправяте ставата.

Техника на показалеца
Използвайте показалеца за масажиране на ходилата отгоре и отстрани. Натискайте набелязаното място с показалеца си, като отново го „разхождате" напред, свивайки и отпускайки първата става. Палецът и другите три пръста ви осигуряват опора.

Схема на рефлексогенните зони върху ходилото
Рефлексогенните зони на лявото и дясното ходило си приличат, като и на двете ходила са разположени точки, съответстващи на различни части от тялото (отбелязани със звездичка * на илюстрацията). Някои органи обаче имат точки само на едното ходило, обикновено от страната, където е разположен съответният орган.


Активен

sammy_su

  • V.I.P.
  • Карма: +126/-28
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Октомври 07, 2007, 08:03:20 pm
  • Публикации: 1260
С какво е опасен заседналия начин на живот
« Отговор #149 -: Април 27, 2009, 10:02:21 am »
С какво е опасен заседналия начин на живот или 7-те типични болести на човекът, който се движи недостатъчно.



Седим по всеки повод и за дълго време: пред компютъра или телевизора, зад бюрото, зад волана, на масата. Колко от нас изобщо се замислят за отрицателните последици от заседналият начин на живот, така характерен за съвременния човек. За някои от тях дори и не подозираме.
Според статистиката от този начин на живот страдат в по-голяма степен мъжете (което не означава че подминава жените!).

Проблем №1: коремът


Той може би е най-злободневният проблем - прословутото коремче, особено характерно за силния пол поради факта, че при мъжете мазнините се натрупват по-дълбоко в организма. Те са разполагат главно около червата около оментума (було), който започва да се увеличава. Това са т.нар. висцерални мазнини. Те са и особено опасни, защото е много трудно организмът да се освободи от тях.

Тези мазнини провокират заболявания на сърцето, белите дробове и другите органи. Появява се задух, засилено потоотделяне, болки в сърцето. Затова още на 18-20 години мъжът е добре да си създаде навици за отслабване. Ако коремът вече се е появил, мерките дори за позакъснели, независимо от ранната възраст - оментумът е започнал да трупа мазнини.

Най-важната стъпка за предпазване и преодоляване на това състояние е да се стремим да ограничаваме количеството на приеманите калории – например след порция зелен грах трябва да оставим тялото да поработи поне 20 минути по неговото усвояване. За едно варено яйце ще са му нужни приблизително 50 минути, а за сандвича с кашкавал (дори без масло) –повече от час.
Тъй като на практика организмът рядко получава толкова време, са необходими по-ефективни начини – разбира се най-вече повече движение.

За нормалната (за съвременния човек) физиология дневно са необходими 3000-3500 калории. Доказано е, че толкова енергия можем да изгорим с поне 3-4 часа здраво физическо натоварване.

Проблем №2: простатата

Този проблем отново е типично мъжки. Простатата не обича заседналия начин на живот, който води до влошена функция. Освен сексът , който е доказано най-добрият начин за профилактиката на простатата, може да направим нещо дори седейки на работното си място. Опитайте следното: в седнало положение свивайте ритмично задните си части, стараейки се да почувствате как се съкращава мускулът в основата на пениса и как нагоре по гръбначния стълб се устремява поток от енергия. Тази гимнастика укрепва мускулите на тазовото дъно и подобрява кръвообращението в областта на таза. Упражнението е полезно и при наличието на еректилна дисфункция.

Проблем №3: остеохондрозата

Този проблем засяга в еднаква степен и двата пола. По-често страда дясната страна от тялото, защото дясната ръка е водеща при повечето от нас – тя “седи” върху мишката, държи химикала и извършва безброй други манипулации. Проблемът с остеохондрозата трябва да бъде уловен на време и може да бъде разрешен от чрез мануална терапия, в много случаи без да се прибягва до медикаменти.

Най-елементарният практически съвет е да се стараете да променяте по-често положението на тялото си и да правите гимнастика (леко раздвижване) на всеки 15 минути.

Проблем №4: радикулитът

От него по-често страдат мъжете, седящи по цял ден на стола. Понякога за лечението на мускулните, ставните болки и болките
в гърба помага народната медицина. Болното място може да с стопли с грейка, нагрята сол, бутилка с гореща вода или затоплен от слънцето камък. А вечер преди сън болното място трябва добре да се завива добре. Ако след 1-2 дни болката
не премине, най-вероятно става дума за сериозно състояние и трябва да се търси помощ от лекар.

Проблем №5: запекът


Заседналият начин на живот може да провокира едно от така неприятно заболяване като хроничния запек. Как можете да се справите самостоятелно с този проблем?

Първо, започнете да правите гимнастика. Коремни преси, гирички – всичко ще бъде от полза. Можете по няколко пъти да повдигате и отпускате тялото си още докато лежите във леглото. Добре влияе и масажът на корема, който трябва да се прави по посока на часовниковата стрелка. Всички тези процедури ще способстват за по-добрата перисталтика на червата.

Вторият добър съвет е да употребявате естествени слабителни продукти (сушени сливи, смокини), като е най-ефективно да ги залеете с вряла вода и да почакате да набъбнат. Изяждайте по 5-6 от тях 2-3 пъти дневно.

Проблем №6: хемороидите

Те се появяват при заседнал начин на живот или ако продължително време стоим в едно и също положение. Това е труден за разрешаване проблем. Много от хемороидите преминават в хроничен стадий, при който възлите могат да се увеличат във всеки един момент. Тогава се появяват и постоянни болки, сърбеж, парене, кръвотечение и т.н.

Преди да започнете лечението трябва да определите на кой стадий от развитието е болестта. Лечението с таблетки е ефективно само в началните стадии. Облекчение носи и струята гореща вода, насочена към хемороидите (процедурата трябва да се повтаря няколко пъти дневно).
В по-късните стадии помага единствено операцията.

Проблем №7: прозяването

Често работейки на едно място, човек започва да се прозява. Устата като че ли се отваря сама, а от очите текат сълзи. Това не е резултат от лошия сън или мрачното време. Организмът твърде дълго време е бил в седнало положение и се нуждае от кислород. С този проблем ще се справите като променяте по-често положението на тялото си – облегнете се на облегалката на стола, максимално опънете гърдите и направете няколко дълбоки вдишвания, за да поемете повече кислород.

Кафето също ще е от полза, но като втори вариант. Разбира се, то не се препоръчва на хората, страдащи от сърдечно-съдови заболявания, тахикардия и повишено кръвно. Напитката помага да преборим сънливостта и стимулира дихателния център.

Последният съвет може и да звучи банално, но очевидно за много хора той е пропуснат точно толкова пъти, колкото е и чут - трябва да се занимавате със спорт. Дори разходката всеки ден (поне по 2-3 км) е незаменима.

Активен